Van értelme küzdeni – Bolyai Farkas életére emlékeztek Marosvásárhelyen

Bolyai Farkas születésének 250. évfordulójára, életének fontosabb eseményeire, tudományos tevékenységére emlékeztek Marosvásárhelyen február 10-én. ahol leleplezték a Bolyai Farkas Elméleti Líceum és a Marosvásárhelyi Református Kollégium történetét, illetve a névadó munkásságát megörökítő emléktáblákat a két intézmény főlépcsőjének folyosóján. Az ünnepségen az iskola kórusa és zeneköre szolgált.

A megemlékezés az iskola főbejáratával szembeni lépcsőfeljáró előtt zajlott. 📸 Kiss Gábor

A megemlékezésen Hajdú Zoltán, a Bolyai Farkas Elméleti Líceum igazgatója köszöntésében Jókai Mór szavait idézte: „a múlt a tanító, a jelen a diák, a jövő pedig a hívó szó.” Hozzátette, Bolyai Farkas életére emlékezve nemcsak a múlt tudásából meríthetünk, hanem a jövő felé indíthatjuk diákjainkat. A tudós életének fontosabb eseményeit megörökítő emléktáblák pedig arra hivatottak, hívta fel a figyelmet, hogy örökségét megőrizzük, és továbbadjuk a jövő generációjának. Hiszen ő nem csupán a tudományok terén hozott felfedezéseket, hanem példaértékű módon képviselte a közösségi és vallási életet is. A tudomány, vallás és közösség összekapcsolódása ugyanis nemcsak a múltban, de ma is értékként szolgál, amely nélkülözhetetlen a jövő számára. Így az emléktáblákra is úgy tekintsünk, mint a tudomány és közösség szolgálatának szimbólumaira – zárta gondolatait az igazgató.

A két emléktábla Bolyai Farkas életútját, valamint az épületben jelenleg is működő két tanintézmény fontosabb mérföldköveit mutatja be. 📸 Kiss Gábor

Kolumbán Vilmos József püspök a Zsolt 103,5 versével, az Ifjúság Évének vezérigéjével köszöntötte a jelenlevőket. Biztosította a fiatalokat, az egyházkerületnél minden igyekezetükkel azon lesznek, hogy kérdéseiket megválaszolják, hogy egy élhető, Erdély örökségéhez méltó jövőt biztosítsanak számukra. „Van értelme küzdeni értetek, mert van itt jövő.” – fogalmazott. Emlékezetetett, az erdélyi református egyház hosszú idők óta iskolaegyháznak minősül, a református oktatás pedig 1557-tól létezik. Ahhoz, hogy az eljövendőt megtervezhessük, néha szükséges a múltba tekinteni, hogy megértsük elődeink tetteit, amellyel nem csupán megemlékezünk azokról, de megtanuljuk megbecsülni, amit értünk tettek. Így olyan hagyományt őrizhetünk és adhatunk tovább, amelyre méltón lehetünk büszkék.

Az emléktáblák leleplezése után Ft. Kolumbán Vilmos József püspök mondott áldást. 📸 Kiss Gábor

Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere ünnepi beszédében a 250 éve született Bolyai Farkasra emlékezett. Olyan személy előtt tisztelgünk, fogalmazott, aki nemcsak Marosvásárhelyen, hanem az egyetemes tudomány életében is fontos örökséget hagyott. Az oktatásban nem csupán az ismeretek átadását, hanem egy jobb jövő alapképét látta. Olyan személy volt, aki egész életében az igazságkeresésre törekedett, aki nem hagyta, hogy a kor elvárásai korlátozzák. Munkásságát nem a könnyű siker, hanem a kitartás, az akadályokat legyőző szellemi erő tette naggyá. A Bolya Farkas Elméleti Líceum és a Marosvásárhelyi Református Kollégium mindennek a hagyatéknak a letéteményesei, amelyek a múlt értékeiből merítenek erőt és a jövő kihívásaira készítenek fel.

Az ünnepségen az iskola kórusa mellett a tanintézmény zeneköre is szolgált. 📸 Kiss Gábor

„A mai globális világrendben a Bolyaiak munkássága és helytállása világítótorony az erdélyi művelődésünkben” – fogalmazott Oláh Gál Róbert matematikus, Bolyai kutató. Bolyai Farkas ugyanis, fiával együtt méltósággal vállalta sorsát, népét, magyarságát, erdélyiségét. „Mindezek tekintetében az emléktábla elhelyezése örökre szóló élményként szolgáljon a jelenlevőknek.”

Az ünnepség végén az emléktáblákat és az oktatási intézmények közösségét Kolumbán Vilmos József püspök áldotta meg.