Új pompájában magaslik Magyarkapus 13. századi temploma
Megújult Magyarkapus 13. századi református temploma Magyarország Kormányának anyagi támogatásával. A kalotaszegi népviseletbe öltözött ünneplő gyülekezet május 25-én mondott hálát épített örökségük felújulásáért.
A hálaadó ünnepségen Kató Béla püspök a Zsolt 118, 22-23 versei alapján hirdette Isten igéjét. A megújult templom eredeti képét felidézve a püspök megjegyezte, a boltív évszázadok múltán is az épület része maradt, ennek fontos üzenete van. A bolthajtásos épületeknek ugyanis kiemelkedő részei az alapkő és szegletkő jelenléte, amelyek összetartják az egészet. Ma legfőképpen a széthulló népeket, kultúrákat, közösségeket, családokat kellene összetartani egy-egy alapkővel – sorolta a püspök. Hozzátette, ilyen alapkő a református, keresztény ember életében Jézus Krisztus. A kérdés már csak az, hogy a helyén tartjuk-e, fordítunk-e rá elegendő figyelmet? Ugyanis Ő az egyetlen, aki a széthulló világot egyben tudja tartani. Ha ezt az alapkövet beépítettük életünkbe, biztosak lehetünk abban, hogy megtart és megőriz mindannyiunkat. A felújított templom is segít mindebben, hiszen egy családi hajlékot biztosít, amely összekovácsolja a közösségeket – egészítette ki a püspök.
Kolumbán Vilmos József főjegyző felidézte, az elmúlt évtizedben közel 500 templom és épület újult meg, vált a közösség díszévé. „Úgy tűnik, mintha ez hétköznapi esemény lenni, pedig korántsem az.” A püspökhelyettes hozzátette, mindig két fontos dolog szükséges egy templom megújulásához: legyen meg a helyi közösség szándéka, illetve legyen anyagi alap. A második megszerzése a legtöbb esetben nehezebben történik, de a magyar kormány több alkalommal is segítségét nyújtotta, ezzel pedig arra buzdítja a közösséget, hogy ne hagyja el hazáját. „Hiszen a templom értéke önmagában semmit sem ér, ha nincs benne közösség. Igazi értéke minden templomnak csak akkor lesz, ha van benne élet, van gyülekezete, aki közösséget teremt Istennel. A templom ugyanis az élet helye, a gyülekezet pedig maga az élet.”
Péntek Gyimesi András helyi lelkipásztor köszöntötte az ünneplő gyülekezet tagjait, majd átadta a szót Ambrus Attila főgondnoknak, aki a kalotaszegi népviseletet dicsérve ünnepi beszédében megjegyezte, a kalotaszegiek ma nem csak önmagukat díszítették fel, de templomukat is. „A templomfelújítás olyan közösségi cselekedet, amely megmutatja annak az óhaját, hogy a közösség fennmaradjon” – tette hozzá.
„Milyen csodálatos dolog, amikor a régi az újjal találkozik, a múlt a jelennel. Mindannyiunk élete folyamatos megújulás, de hiába változnak nemzedékeink, Istenbe vetett hitüket változatlanul élik meg” – fogalmazott Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője. Biztosított afelől, hogy amíg erőnk van a megújításra, addig erőnk van egymás támogatására is. „Hiszen ahogyan együtt épül az egyház olyan apró, csillogó homokszemekből, mint Kalotaszeg falvainak templomai, úgy együtt épülnek közösségeink is.”
László Attila szenátor ünnepi beszédében gratulációját és háláját fejezte ki a templom felújításáért, hiszen mindez azt jelenti, hogy ez a magyar közösség élni akar, szülőföldjén akar maradni.
Iancu Ghorghe, Magyarkapus polgármestere szintén köszönetét fejezte ki a magyar közösség számára az összefogásukért, hiszen „a templom a közösség tükre”, amelynek sorsát ők szívükön viselték, és összefogtak felújításáért.