Tízéves az Írisz Ház
Ritka ma az olyan alkalom, amikor a szervezők arról beszélgetnek a rendezvény kezdete előtt, hogy honnan hozzanak még székeket, és hogy az se baj, ha nem ugyanolyan a többi szék, mint amik a teremben vannak. Ez történt december 3-án, kedden délután Sepsiszentgyörgyön, az Írisz Ház tizedik születésnapján, a Fogyatékkal Élők Világnapján, ahol annyi érdeklődő volt, hogy alig fértek el a teremben az ünneplők. Az már az intézmény sajátosságaihoz tartozik, hogy az ünnep nem egyhangú, nemcsak beszédek vannak, hanem az ide járók, ha úgy tetszik nekik, hozzászólnak a beszédekhez, énekelnek az éneklőkkel.
Friss és üde ünnepség volt az Írisz Ház tizedik születésnapja. A fogyatékosokkal foglalkozó intézmény életében a tíz év sokat jelent, hiszen túlvészelték az állam szeszélyes támogatásmegvonásait, a kifizetések késlekedését, sőt tovább építkeznek, a mostani épület előtt védett lakásokat létesítenek.
Incze Zsolt, a Sepsi Református Egyházmegye esperese kezdő áhitatában az 1Kor 1-4 alapján hangsúlyozta, hogy a hálának gyógyító ereje van. A hálán keresztül mi magunk is erősödünk. A sérültek, akik ebben az intézményben találnak menedéket és barátokat, őszinték, kimutatják azt, ami a szívükben és a lelkükben van. Ezt kell nekünk is megtanulni, hogy tudjunk az érzéseinkkel úgy gazdálkodni, hogy a világban észrevegyék a hálánkat, szeretetünket, emberségünket, keresztyénségünket.
Szegedi László, az Erdélyi Református Egyházkerület generális direktora köszöntőjében azt hangsúlyozta, hogy Isten a „másságot” ugyanúgy szereti, mint a „normálist”, és meg kell tanulni mindenkinek, aki az egyházban él a sérülteket, a másokat is elfogadni. Szegedi László szerint ugyanakkor a tíz év bizonyítja, hogy az egyházban a sérültekkel való foglalkozás az egyik legfontosabb szolgálat, amit az embert faragó Jézus irányít.
Fekete Réka sepsiszentgyörgyi újságíró könyvének bemutatója a rendezvény végén hosszú sort eredményezett, szinte minden résztvevő szeretett volna egyet abból a kötetből, amelyben tíz fogyatékos szólal meg, valamint hozzátartozóik és a velük foglalkozó szociális munkások. Az újságíró szerint kevés jobb interjúalany van egy fogyatékosnál, hiszen csak olyankor kellett kérdezni tőlük, amikor elakadtak.
Az Outsider Art pályázat keretében 2010-ben hirdették meg először az Írisz Ház-díjat. Idén a Benedek Elek emlékév miatt a mese volt a pályázat témája, Veress Erna és Gallov Katalin megosztva kapták az első díjat. A második díjat Kutasi Károly, a harmadik díjat pedig Ursu Alexandra kapta. A kiállítást Baász Szigeti Pálma méltatta. Makkai Péter, az intézmény igazgatója elmondta, hogy mindig igyekeztek galériákba eljuttatni a kiállítások anyagait, idén mégis az Írisz Ház ad otthont a kiállításnak.
Az Írisz Ház vezetősége fontosnak tartja ugyanakkor azokkal is foglalkozni, akik szociális intézményekben dolgoznak, ezért ösztöndíjat hozott létre, amely havi 100 eurós anyagi támogatást jelent olyan diákoknak, akik a segítő szakmában elkötelezik magukat, eredményt mutattak fel. A díjakat Olcsvári Tünde, az Írisz Ház szakmai vezetője adta át Tüzes-Bölöni Noéminek és Csákány Edinának. A programot a United by music zenészei gazdagították: Nyikó Anetta énekkel és Borzos Beatrice énekkel és zongorával.
Kiss Gábor