Templomtörténeti kiállítás a marosvásárhelyi Kistemplomban

„Emlékezz vissza az egész útra, amelyen vezetett Istened, az Úr…” (5Móz 8,2)


A marosvásárhelyi Gecse utcai Kistemplom és a gyülekezet történetét bemutató állandó kiállítást nyitották meg ünnepélyes keretek között 2017. december 10-én. A tárlat a templom keleti karzata alatti részen kapott helyet, az érdeklődők az itt elhelyezett tárgyi és illusztrált anyagok révén ismerkedhetnek meg a belváros peremén elhelyezkedő református közösség múltjával.

Templomtörténeti kiállítás a marosvásárhelyi Kistemplomban

Sógor Csaba lelkipásztor, európai parlamenti képviselő a kiállítás megnyitóján kiemelte: „A Gecse utcai Kistemplom múltját felelevenítő templomtörténeti kiállítás rávilágít arra, hogy jöhetett a török, a tatár, Bécs vagy akár Bukarest, a Gecse utcai gyülekezet szerény anyagi lehetőségei mellett mindig jutott idő adakozásra, értékek mentésére, templom építésére, majd bővítésére, betegek és szegények felkarolására, szeretetszolgálat gyakorlására.”

Templomtörténeti kiállítás a marosvásárhelyi Kistemplomban

A kiállítás pannók segítségével kalauzolja végig a látogatót a gyülekezet közel négy évszázados, valamint a ma is álló templom kétszáz éves történetén, míg a tárlók a gyülekezet tulajdonában levő ónedényekből, textíliákból és 18-19. századi egyházi kiadványokból nyújtanak kisebb válogatást.

Templomtörténeti kiállítás a marosvásárhelyi Kistemplomban

A tárlatban központi helyen tekinthető meg az 1829-ben készült – azóta javíthatatlanul elromlott – toronyóra szerkezete, a kiállítás további érdekességeinek számít a talapzati kövek közül előkerült három sírkőtöredék, a harangok beemelésére használt csigaszerkezet, valamint az 1863-ban készült, vasalt „eklézsia ládája.”

Templomtörténeti kiállítás a marosvásárhelyi Kistemplomban