Polsbroek – bágyi kaláka 500 szóban
avagy hogyan vonul be a traktor és taliga a holland nyelvhasználatba
Bágyi Református Gyülekezetünkben 2017. április 22-28. között vendégül láthattunk egy lelkes fiatal holland csapatot, akik egy hét alatt valósággal felpezsdítették a csendes kis közösségünk életét.
Jóllehet azért érkeztek a polsbroeki testvérgyülekezetünk fiataljai, hogy segítsenek egy ifjúsági klub kialakításában, mégsem a munkáról szólt a teljes hét, hanem egyéb programokkal is készültünk számukra. Ezek megszervezése sok időt vett igénybe, s már eléggé belefáradtunk az előszervezésbe.
A vendégeink érkezése mindezt végül feledtette, hisz jó hangulat volt már az első közös ismerkedésen is. Itt természetesen felütötte fejét az a jelenség, hogy székely anyanyelvünkön akartuk megértetni magunkat a hollandokkal, s meglepő módon, sokszor sikerrel járt a próbálkozásunk.
A vendégek ifjúsági csoportjának neve Ora et labora, melynek vezérgondolata szorosan kapcsolódik a közös hetünk témájához: épülni a hitben és a közösségben. A hitben való építkezés mottója az 1Pét 2,5-ből származó ige: „ti magatok is mint élõ kövek épüljetek fel lelki házzá…” A lelki házépítést szolgálta a kétnyelvű istentisztelet és az a két bibliaóra, amelyet angolul egyfelől a bágyifi, másfelől a vendégeink tartottak. Ezek során tudatosult bennünk, hogy élő kövek csak úgy lehetünk, ha az Úr Krisztus Szentlelke megelevenít és szolgálatba állít. Ezt erősítette bennünk az a megváltás lényegéről szóló pantomim jelenet is, amelyet első ízben adtunk elő, s amely áttört minden nyelvi és kulturális korlátot közöttünk.
Elkezdtük aztán a jövendőbeli ifi klub termének közös felújítási munkálatait, amelyet a közösségi építkezés részének is tekintünk. Kezdetben nem volt meg az összhang a két csapat között, de idővel megtanultunk együttműködni, a feladatokat leosztani. A három napig tartó kitartó munkánknak meg lett az eredménye: lecsiszoltuk az Ifi klubnak helyet adó iskolaépület termének mennyezetét. Az iskola körül is tudtunk tevékenykedni: felújítottuk a kerítést, megtakarítottuk a bozóttól az udvart, sőt gyümölcsfákat is ültettünk.
A kikapcsolódás sem maradt el egy-egy munkanap után: minden este összegyűltünk egy játékestre, táncestre vagy tábortűzre. A játékest volt az első ilyen közös alkalom, amelyen mindenki nyitott volt és tanítottunk egymásnak új játékokat, összebarátkoztunk. Így alakult át lassan a szervező-vendég viszont egy meghitt baráti kapcsolattá.
Nagy meglepetést okozott számunkra a szerdai táncesten a holland fiatalok érdeklődése a kultúránk iránt és kitartásuk a néptáncunk tanulásakor. Bebizonyították, hogy a náluk hagyományos facipőben is lehet csárdást járni, főleg ha a talpalávalót a lövétei Kákvirág Néptácegyüttes zenészei húzzák.
A lókodi LIA Alapítvány lekváriumához szekérrel, a homoródalmási barlangokhoz pedig traktorral mentünk. Utóbbi egybeesett a holland nemzeti ünneppel is, amikor mindenki narancssárgában tündökölt. Barátaink az út alatt végig sok olyan vidám énekeket énekeltek, amelyek közül mi egyet sem ismertünk; ennek következménye az lett, hogy este a tábortűz körül a google fordítóval tanítottuk a két kultúra legismertebb dalait. A három leggyakrabban és a legviccesebb helyzetekben használt szavunk a „trekker”, illetve a „traktor és taligo”, amelyeket már Sándor Huba is megtanult a kézműves sajtjainak bemutatása közben. Holland testvéreink annyira élvezték a két szót, hogy mindenkinek ezeket mondták még az utcán is, miközben gyülekezetünk családjait virághagymákkal ajándékozták meg.
Utolsó nap elkísértük őket egy kirándulásra: bejártuk a kőhalmi várat, de már szomorúak voltunk a közelgő búcsúzás miatt. Egy rövid áhítattal készültünk fel a búcsúzásra, amely egyben a lélek gyümölcseiről szóló áhítatsorozatunk utolsó alkalma is volt. E nagyon meghitt pillanatban mindenki egy szívvel, egy lélekkel mondott imában köszönetet az új barátságokért és az együtt töltött csodás időért.
Nagyon örülünk, hogy ennyi kedves embert megismerhettünk, akik megmutatták, hogy milyen fontos a közösségben megélt hit és az együttműködés, hogy mennyivel könnyebb előre haladni együtt, egymást segítve. Ezzel a közös lépéssel pedig mi magunk is közelebb kerültünk álmunk valóra válásához. A kaláka projekről, amelyet a Bethlen Gábor Alap is támogatott, közös videó is készült: https://www.youtube.com/watch?v=nWenciOLSsM&app=desktop
A bágyi ifi klub projektet pedig továbbra is támogathatják imában és téglajegyek vásárlásával.
Bara Balázsi Lehel, Joó Nándor, Jári Zsolt lp.