Ősz Előd: több levéltári anyag semmisült meg hanyagság miatt, mint az államosítási hullámok során

Ősz Előd: több levéltári anyag semmisült meg hanyagság miatt, mint az államosítási hullámok soránAz állami levéltárakban őrzött egyházi anyagokat, adat szinten könnyen vissza lehetne szerezni, ha befényképeznénk ezeket és digitalizálnánk – jelentette ki július 24-én, a 24. alkalommal megszervezett Tusványoson Ősz Sándor Előd. Az egyházkerületi levéltáros szerint 1950 óta sokkal több levéltári anyag semmisült meg gondatlanság miatt, mind az államosítási hullámok során. Ősz Előd szerint az Erdélyi Református Egyházkerület levéltára gyűjtőlevéltár, ugyanakkor a 15 egyházmegyéből 6 helyben őrzi a levéltári anyagokat, és el is kezdődött az anyagok szakszerű elrendezése, tárolása. A levéltáros szerint gondot fog jelenteni az, hogy az EREK levéltára megtelt, nem tudnak több anyagot befogadni. Megpróbálnak egy új levéltári székhelyet szerezni, ahova minden veszélyeztetett anyagot begyűjthetnének.