Mezőméhesen szóljon a dal, meséljünk és táncoljunk magyarul …

Mezőméhesen szóljon a dal, meséljünk és táncoljunk magyarul …

A “Mezőméhesen szóljon a dal, meséljünk és táncoljunk magyarul” című projekt 2016. január-december közötti időszakbanvalósult meg nagylelkű támogatóinknak köszönhetően. A Bethlen Gábor Alap 250.000 Ft. támogatásban részesítette projektünket, a Mezőméhesi Református Egyházközség rendelkezésünkre bocsátotta a parókia nagyszobáját, ahol a foglalkozásokat tartottuk, a Balassi Intézet pedig díjmentesen bocsátotta a gyermekek rendelkezésére a következő Balassi-munkafüzet sorozatot.

Mezőméhesen szóljon a dal, meséljünk és táncoljunk magyarul …

1.             Miénk a vár! – nyelvi készségfejlesztő 7-14 éveseknek – művelődéstörténeti ismeretek

2.             Ünnepeljünk együtt! – nyelvi készségfejlesztő 7-14 éveseknek- magyar ünnepkör

3.             Kalandra fel! – azoknak, akik kevésbé tudnak magyarul, értik, de az írás, beszéd gondot okoz

4.             Mesélj nekem! – Magyar népmesék feldolgozása, 7-14 éveseknek

5.             Játssz velünk! -Népmese hősök köré épül, 7-14 éveseknek.

Mezőméhesen szóljon a dal, meséljünk és táncoljunk magyarul …

Foglakozásainkat a következőképpen osztottuk be:

 

Néptánc, mondókák és kiszámolók – 4 alkalom

Népdal, népi gyermekjátékok – 4 alkalom

Népmese – 4 alkalom

Mondák – 2 alkalom

Balladák-1 alkalom

Magyar Ünnepkör – 2 alkalom

Honismereti kirándulás-1 alkalom

Mezőméhesen szóljon a dal, meséljünk és táncoljunk magyarul …

Hetente csütörtök délután 2X45 perces foglalkozás keretében zajlottak tevékenységeink. A gyakorlati részben a következő kiszámolókat, mondókákat és népdalokat tanultunk: Antanténusz, Pesten jártam iskolába, Csip-csip csóka, Zsip-zsup kender zsup, Gólya, gólya, gilice, Bújj, bújj zöld ág, Süss fel nap, Aki nem lép egyszerre, Ég a gyertya ég, A part alatt, Cifra palota, Alma, alma piros alma, Hopp Juliska, Sárga csikó, Érik a szőlő, Tavaszi szél, Erdő, erdő, erdő, Szánt a babám.

Mezőméhesen szóljon a dal, meséljünk és táncoljunk magyarul …

A népi gyermekjátékokat összekötve a tanult népdalokkal el is játszottuk.

 

A néptánc volt az egyik legkedveltebb foglalkozásunk. A csárdás alaplépéseit sajátítottuk el a rendelkezésünkre álló idő alatt.

 

A népmesék közül a Mátyás király és az igazmondó juhász című mesével foglalkoztunk. Mindenekelőtt a szövegértésre fektettük a hangsúlyt. A mese szövegét többször is meghallgattuk, majd mondatról-mondatra haladva lefordítottuk román nyelvre, hogy a megértést semmi se gátolja. Ezt követően pedig a gyermekekkel elmeséltettük jelenetről-jelenetre haladva, szem előtt tartva a magyar nyelv hangsúlyának és hanglejtésének sajátosságait.

 

A Szent Anna tó legendája című népmondát hasonló módszerrel dolgoztuk fel.

A magyar ünnepkörrel kapcsolatosan karácsonyi és húsvéti műsort készítettünk elő, melyet a báldi és a mezőméhesi református templomban adtunk elő a szülők-nagyszülők, keresztszülők részvételével.

Mezőméhesen szóljon a dal, meséljünk és táncoljunk magyarul …

A Balassi-füzetek I. munkafüzetének gyakorlatait is oldottuk (Miénk a vár), így az írás-olvasást is gyakoroltuk.

A honismereti kirándulásunkra 2016 augusztus 30-án került sor. Útvonalunk a következő volt: Mezőméhes-Nagysármás-Pusztakamarás-Válaszút-Kolozsvár-Mezőméhes

Nagysármáson megtekintettük a nemrég beindult Szórvány-Kollégiumot és a református templomot, Pusztakamaráson Sütő András szülői házát, illetve a kis múzeumot látogattuk meg, Válaszúton pedig a Kallós-Alapítvány által működtetett Néprajzi múzeumot, valamint a Szórvány kollégiumot. Kirándulásunk utolsó célpontja Kolozsvár volt, ahol a Gyógyszerészeti múzeumot, a Szent Mihály templomot és Mátyás király szülői házát látogattuk meg.

Mezőméhesen szóljon a dal, meséljünk és táncoljunk magyarul …

Kirándulásunkat közös ebéddel, fagyizással, városnézéssel zártuk.

Solo Deo Gloria! Legyen Istené a dicsőség!

Kali Tünde-ZSófia ref. lelkipásztor, Mezőméhes