Megtartani Isten törvényét – új templomot építettek Nyárádszentbenedeken

Birtokba vette új templomát a Nyárádszentbenedeki Református Egyházközség öt év tervezés és építkezés után július 13-án. Az ünnepi alkalmat a gyülekezet kórusa és a vallásórások zenés-verses előadása tette magasztosabbá.

A parókia szomszédságában álló új templomot Nagy J. Attila tervezte. 📸 Kiss Gábor

A hálaadó istentiszteleten, amelyen a gyülekezet gyerekei és kórusa is szolgált, Kolumbán Vilmos József püspök a Zsolt 132,13-16 verseit alapján hirdette Isten igéjét. A zsoltár tanúsága szerint Isten Siont választotta ki szent helyéül, azt a hegyet, amely bár nem a legszebb volt Jeruzsálemben, mégis a beteljesedés színhelyévé vált, és a zsidó vallás egyik legfontosabb szimbóluma lett. Erdélyben minden gyülekezetnek megvan a maga Sionja, a maga temploma, ahol hálát adhat a múltért, és bizakodva tekinthet a jövőbe, amelyet Isten ígérete hordoz. Ezt a helyet Isten jelöli ki, lehetőséget biztosítva a Vele való találkozásra, a lelki béke megtalálására. A templom állandó hely a folyton változó világban. A püspök felidézte, Nyárádszentbenedek temploma javíthatatlanná vált, újat kellett építeni, ezzel Isten kiválasztotta azt a szent helyet, ahol a népét kívánja összegyűjteni, ahol generációk összekapcsolódhatnak, és ahol erőt, reménységet és hitet kaphatnak a hétköznapi élethez. Ez a templom Isten szava kinyilatkoztatásának a helye, amely világító fáklyául szolgál a gyülekezet számára. Ugyanakkor azt is jelzi a gyülekezetnek, hogy ahol Isten van, ott rend van, ebben az isteni rendben pedig mindenki harmóniában, nyugalomban élhet a maga meghatározott helyén. „Nagy szükségünk van erre az isteni rendre, innen érthetjük meg, hogy ebben a teremtett világban mindennek megvan a helye és rendje. Ennek azonban feltétele is van: megtartani Isten törvényét. Ehhez pedig folyamatos önvizsgálatra van szükségünk.”

A hálaadó istentiszteleten Kolumbán Vilmos József püspök hirdette az igét. 📸 Kiss Gábor

Szabó Gergely Levente, a Nyárádszentbenedeki Református Egyházközség lelkipásztora ünnepi beszédében köszönetét és háláját fejezte ki mindazoknak, akik segítették a gyülekezetet, hogy képesek legyenek eszközök lenni Isten kezében annak érdekében, hogy az Ő neve dicsőségére hajlékot szentelhessenek. „Az, hogy ma itt lehetünk azt jelenti, hogy egy nem mindennapi összefogás eredménye valósult meg, Isten célba juttatta az igyekvésünket.” A munkálatokat az Erdélyi Református Egyházkerületen keresztül Magyarország kormánya, a román Vallásügyi Államtitkárság, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Marosi Református Egyházmegye gyülekezetei, az Erdélyi Református Egyházkerület Presbiteri Szövetsége, az itthoni és külföldi gyülekezetek tagjai segítették – sorolta a lelkipásztor. Felidézte, a régi templomról 2017-ben derült ki, hogy a domb mozgása miatt menthetetlen, ekkor fogalmazódott meg a gyülekezet terve, hogy új templomot építsen. A mostani templom helyén álló régi épületet, a valamikori református iskola épületét 2019-ben kezdték el lebontani, 2020-ban pedig elkezdődött az új alapjának kiöntése. Az építkezés 5 évet tartott, a templom terveit Nagy J. Attila készítette, az utolsó csavar 2025. július 12-én, a szentelés előtti napon került a helyére. „Az útnak nem a végéhez, hanem egy állomásához érkeztünk, ahol visszatekintünk, ahol Istennek hálát mondunk. Ez a hajlék legyen egy olyan örökség a jövő nemzedékének, mint amit mi is kaptunk az ősöktől.”

Szabó Gergely Levente lelkipásztor beszédében köszönetet mondott a tervezőknek, kivitelezőknek és a támogatóknak is. 📸 Kiss Gábor

Kató Béla emeritus püspök köszöntésében felidézte, a régi templomot többször próbálták felújítani, az új építésére csak álomként gondolva, de az elmúlt években eljött az az idő, amikor nagyobbat lehetett álmodni. A korábbi templom évszázadokon keresztül egy célpont volt, minden támadás a közösség megtartó erejének szétrombolásaként szolgált, hajléktalanná téve a gyülekezetet. A templom újraépítésével ezt akarták megakadályozni – emlékeztetett. Kijelentette: kellenek olyan helyek, emlékek, amelyek szülőföldjükön tartják, vagy ha el is mennek, oda visszahívják a fiatalokat. „Ez a templom a 21. századnak épült, Isten ilyen módon is megajándékozott benneteket. Az alapja erős: ti magatok vagytok és a Krisztusba vetett hitetek. Ezt a templomot meg kell tartani, és – amikor csak lehet – vissza kell jönni erre a helyre.”

Kató Béla nyugalmazott püspök köszöntésében hangsúlyozta, hogy a mai igényeknek megfelelő templomot épített a nyárádszentbenedeki gyülekezet. 📸 Kiss Gábor

„Ezen a településen, amely nevét a Szent István király által telepített Benedek-rendi szerzetesek révén kapta már a 12. században kolostor állt, amelynek maradványait a 18. században épült református templom építéséhez használtak. Ez az épület egy idő után használhatatlanná vált, és itt állunk most, az új templom szentelésén. Milyen csodálatos dolog az, amikor a régi az újjal találkozik, amikor minden téglának jövőbe tekintő üzenete lesz. Mert megújul körülöttünk a világ, megújulnak nemzedékeink, de feladatunk ugyan az marad: közösségünk megóvása. Templomaink is ezt üzenik, változó időben megújuló falakkal állnak előttünk, hogy változatlanul megélhessük hitünket Istenben és a közösségben.” – szólt az ünneplő közösséghez Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője.

Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője szerint feladatunk mindig ugyanaz: megóvni a közösségeinket. 📸 Kiss Gábor

„A mai nap a kegyelem és ajándék napja. Önök munkájukkal olyan helyet ajándékoztak Istennek, ahol jelen lehet és megnyilvánulhat.” – fogalmazott Mircea Câmpean, a Vallásügyi Államtitkárság kabinetigazgatója. Hozzátette, ajándék az, hogy ma, a gazdasági változások világában van egy hely, amit az otthon és imádság házának nevezhetünk, olyan helynek, ahol Istennel találkozhatunk.

Nagy Éva, a Vallásügyi Államtitkárság főtanácsosa ünnepi beszédében elmondta „Ünnep ez a mai nap, amelyen hangsúlyt fektetünk hitünk, anyanyelvünk és kultúránk megőrzésére – mert anyanyelvünk és hitünk mindig egybefonódnak. Megmaradni és maradandót alkotni csak úgy lehet, ha megőrizzük értékeinket.” – fogalmazott.

Az új nyárádszentbenedeki templom két szinten is biztosítja a gyülekezet számára a tereket, ahol összegyűlhetnek Isten dicsőségére. 📸 Kiss Gábor

Osváth Csaba, Ákosfalva község polgármestere beszédében elismerését fejezte ki az új templom felépítéséért azt kívánva, hogy legyen ez a templom az a hely, ahol a gyülekezet otthon érzi magát. A polgármester elmondta: szükség volt erre az alapra, ami a jövőnek épült.

Pap Imre, a gyülekezet gondnoka az 1Kor 1,9 versével köszöntötte az ünneplőket. Az építésre szánt időt, az önzetlen kétkezi munkát és lelkesedést emelte ki beszédében, háláját fejezve ki Istennek lelkipásztorukért, aki tett az új templom felépítéséért.

Szabó Gergely nyugdíjas székelykocsárdi lelkipásztor kijelentette: „Valami furcsa történt, valami hihetetlen, valami csoda, hiszen az Úr megengedte a fiamnak, és mindannyiunknak, hogy templomot építsünk az Ő tiszteletére. Ránk bízta az Isten, nemhogy kőből, de a lélek kövéből építsük ezt fel.”