Megkérdőjelezte illetékességét a román legfelső bíróság a Mikó-ügyben
Nem hoz jogerős ítéletet a román legfelső bíróság az úgynevezett Mikó-ügy csütörtöki fellebbviteli tárgyalásán, a bíróság csak arról dönt, hogy illetékes-e az ügyben – közölte az MTI-vel Kapcza Mikolt Krisztina, az egyik vádlott ügyvédje.
Első fokon a bíróság megsemmisítette a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó kollégium református egyháznak való visszaadásáról szóló határozatot és visszaélésért börtönbüntetést szabott ki a restitúciós bizottság tagjaira.
Kapcza Mikolt Krisztina rámutatott: az ügy azért került a legfelső bíróságra, mert védencét, Markó Attilát tavaly decemberben parlamenti képviselővé választották.
Ez azonban “csak abban az esetben változtatja meg az illetékességet, ha (a vádlottnak) ez a minősége a feltételezett bűncselekmény elkövetésének pillanatában létezett volna” – magyarázta az ügyvéd, hogy miért merült fel az illetékesség kérdése.
A büntetőpert a román korrupcióellenes ügyészség (DNA) indította az államosított ingatlanok visszaadását végrehajtó restitúciós bizottság három korábbi tagja ellen. Azzal vádolják őket, hogy jogtalanul szolgáltatták vissza a református egyháznak a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium épületeit.
Az alapfokon eljáró bíróság azzal indokolta ítéletét, hogy a kollégium épületegyüttesét eredetileg nem az egyház pénzéből, hanem közadakozásból építették, így a restitúciós bizottság visszaélést követett el, amikor az egyháznak adta az ingatlant.
Kapcza Mikolt Krisztina elmondta: mind a védelmet, mind a DNA képviselőjét meglepte, hogy a legfelső bíróság nem az első tárgyaláson, hanem az ítélethirdetés előtt vetette fel az illetékesség kérdését. Az ügyvédnő azt valószínűsítette, hogy az ügy fellebbviteli tárgyalása ezek után visszakerül a ploiesti táblabíróságra.
Emlékeztetett: a bíróság nem tette lehetővé a vádlottak számára újabb bizonyítékok bemutatását a református egyház tulajdonjogáról, így arra számítottak, hogy a csütörtöki tárgyaláson a vádbeszéd és védőbeszédek elhangzása után a bírói tanács jogerős ítéletet hoz.
Az alapfokon három év letöltendő börtönbüntetésre ítélt Markó Attila volt kisebbségügyi államtitkár Strasbourgban, a szintén három évre ítélt Marosán Tamás, az Erdélyi Református Egyházkerület volt jogtanácsa pedig Magyarországon várta az ítélethirdetést – közölte csütörtökön a kolozsvári maszol.ro hírportál.