Megjelent a lelkésztovábbképzés 2025-ös programfüzete
Megjelent az Országos Lelkésztovábbképző Testület által jóváhagyott lelkésztovábbképzések 2025-ös programfüzete.
Az előszóban Kolumbán Vilmos József püspök kifejti, hogy a több éve működő Országos Lelkésztovábbképző Tanfolyam kezdettől fogva azt a célt tűzte ki, hogy gondoskodjon a református lelkészek szakmai továbbképzéséről. Az eltelt időszak alatt több kisebb-nagyobb átalakításon átesett továbbképzési rendszer mára már olajozottan működik, és a tanfolyamok és képzések végén született visszajelzések is azt mutatják, a lelkészek elégedettek a képzések színvonalával. “Az soha nem volt kérdés, hogy a teológiai tudományok művelésére és az új tudományos eredmények megismertetésére nagy szükség van. Utóbbi célt szolgálja a Romániai Református Egyház tudományos lapja, a Református Szemle, illetve az egyházkerület, valamint a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet neve alatt megjelent magas színvonalú szakkönyvek sokasága is. A teológiai tanárok felkészültsége, szakmaisága és tudományos teljesítménye igencsak dicséretes. Bizton állítható, hogy a kolozsvári teológia fennállása óta a jelenlegi tanári kar nyújtja a legjobb teljesítményt, és nemcsak a hazai, hanem nemzetközi összehasonlításban is megállja a helyét. A tudományművelés és az eredmények közlésének sajátos jellege miatt azonban ezek az eredmények ritkán jutnak el a lelkipásztorokhoz. Ezért is volt szükség arra, hogy évekkel ezelőtt elinduljon szervezett keretek közt a lelkésztovábbképző tanfolyam. Ahogyan minden más hivatás esetében, úgy a lelkipásztori munkában is szükség van a folyamatos továbbképzésre.” – fogalmaz a püspök köszöntőjében.
Az elmúlt évek továbbképzési kínálatának szinte egészét a gyakorlati teológia kiegészítő mellékágai jelentették. Az OLTT éves programjának összeállítói éppen ezért már évek óta törekednek a kiegyensúlyozott és minden teológiai tudományterületet (rendszeres teológia, biblikateológia, egyháztörténet) lefedő kínálat összeállítására, de ezt továbbra sem sikerült megvalósítani, annak ellenére sem, hogy egyre nagyobb igény mutatkozik a klasszikus felosztású teológiai tudományokban való továbbképzésre.
“A különböző, a református egyházon belüli vagy kívüli kegyességi mozgalmak és gyakorlatok megítélése és elbírálása korántsem egyértelmű a lelkészek körében. Ezért volna elengedhetetlenül fontos a továbbképző kínálatában a rendszeres teológiai, biblikateológiai, egyháztörténeti, valamint a gyakorlati teológia klasszikus tárgyaiban való továbbképzési lehetőségek megteremtése. A képzési kínálat egyoldalúsága ugyanis identitásunk és küldetéstudatunk meggyengüléséhez vagy rossz esetben félreértéséhez vezethet.” – írja Kolumbán Vilmos József, aki szerint külföldön és itthon egyre többen követelik az egyház megújítását. Az egyháznak valóban szüksége van a folyamatos megújulásra, de ez nem jelentheti az öncélú változtatás kényszerét.
“A reformátori értelemben vett megújulás bennünk és velünk kezdődik el, és arra tekint, hogy az egyház Urának, Krisztusnak hű tanítványai legyünk. Lelkipásztorként erre szegődtünk el, jó pásztorként vezetői és őrzői kell kegyünk Krisztus nyájának. Ehhez viszont folyamatosan képeznünk kell magunkat.” – zárja gondolatait a püspök.
A Romániai Református Egyházban működő lelkésztovábbképzés rendszere szerint minden lelkésznek 5 évente legkevesebb 50 továbbképzési kreditpontot kell összegyűjtenie. Ebből megközelítőleg harmincat tanfolyam jellegű továbbképzésen, a kiegészítő részt egyházmegyei lelkészértekezleten való részvétellel vagy egyéni tudományos munkával lehet megszerezni. Kreditpontszerzésre olyan egyházmegyei lelkészértekezleteken van lehetőség, amit az Országos Lelkésztovábbképző Testület által akkreditált előadások valamelyikének meghívásával szerveztek. Amennyiben valaki tudományos előadást tart, vagy szakfolyóiratban tanulmányt jelentet meg, azzal ugyancsak kreditpontokat szerezhet. Az előadások, illetve publikált szaktanulmányok kreditponttal való értékelése évente a decemberi OLTT-gyűlés keretében történik. A vonatkozó kéréseket, az előadások rövid összefoglalójával, illetve a publikáció megjelenési helyének megjelölésével, az OLTT titkárságához kell eljuttatni.