Kollégium és szálló nyílik az egykori Leányblokk helyén Sepsiszentgyörgyön
Felavatták Sepsiszentgyörgyön a Fidelitas Református Egyetemi Kollégiumot és Szállót. Az ünnepségen jelen volt Kató Béla püspök, Antal Árpád polgármester, Dávid László, a Sapientia EMTE rektora, Török Áron tervező, építész, valamint Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. Az intézmény két részre oszlik: egyik felében egyetemi bentlakás, a másik részében pedig szálló fog működni, amely a bentlakást hivatott fenntartani.
Kató Béla püspök köszöntő beszédében rámutatott: „amikor az erdélyi magyar történelmi egyházak püspökei a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet megalapították, arra kötelezték el magukat, hogy minden erejükkel támogatni fogják az erdélyi magyar felsőoktatást. Sepsiszentgyörgyön ezúttal egyetemi kollégiumot építettünk a Sapientia tudományegyetem munkájának segítésére. A kolozsvári Apafi Mihály Kollégium, a Bethlen Kata Diakóniai Központ, valamint a marosvásárhelyi Gecse Dániel Orvosi és Egészségügyi Szakkollégium után ezentúl a sepsiszentgyörgyi intézmény is bővíti a sort.”
A püspök kiemelte, a város támogatása nélkül nem indulhatott volna el Sepsiszentgyörgyön a minőségi egyetemi oktatás. „Sepsiszentgyörgyöt és egyben a református egyházunkat súlyos veszteség érte, amikor a Székely Mikó Kollégiumot elvették. Ekkor fogalmazódott meg bennem, hogy nem szabad ezt a várost iskolák, intézmények nélkül hagynunk – Sepsiszentgyörgyöt, a helyi magyar reformátusokat, de nem csak egyházi embereket, mindenképp kárpótolni kell. Ez az épület, ha nem is teljességében, de ilyen kárpótlást jelent” – jelentette ki Kató Béla. Hozzátette: az intézmény abban különbözik az egyházi létesítményektől, hogy egy kft. működteti. Egyik felében szálloda, a másikban egyetemi kollégium nyílik, működtetésének fő célja pedig az oktatás elősegítése, amely nélkül nincs jövő, nincs egyház, nincs közösség. „Mindent megteszünk, hogy a fiatalok jó körülmények között, színvonalas helyen tanulhassanak és éljenek” – zárta ígéretével ünnepi beszédét a püspök.
Dávid László, a Sapientia EMTE rektora a kollégiumok jelentőségére, különleges szerepére reflektált, amelyet a diákok életében betöltenek: „a rendszerváltás óta tudjuk tisztelni igazán a szakkollégiumokban tanultakat, a hangulatot, amelyet nyújtanak. Egy egyetemista, szakember attól lesz más, hogy egy közösség tagjává válik, a kollégiumok pedig fiatal kortól megtanítják a diákoknak, milyen egy összetartó közösséghez tartozni és értékelni azt.” A rektor szerint ma, az elszigetelődés világában az egyik legfontosabb feladat az, hogy fiatal kortól adják meg a diákoknak azt a közösségi élményt, a tudást és különleges szellemiséget, amelyet egy kollégium nyújthat.
Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere köszönetet mondott az önkormányzat és a város polgárai nevében a református egyháznak, amiért újabb, nemzetpolitikai szempontból is fontos intézménnyel gyarapodhatott a város. Kijelentette: „ez az átadás azt üzeni azoknak, akik gyakran ellenünk dolgoznak, hogy nem tudnak annyit rombolni, annyit elvenni tőlünk, mint amennyit mi építeni tudunk akkor, hogyha összefogunk.”
Török Áron építész, az épület egyik tervezője a létesítmény történetét, formai és stilisztikai elemeit mutatta be. Elmondta: a szocialista realizmus stílusjegyeit viselő épület az ipari léptékű előregyártás és igénytelen tipizálás hajnalán az utolsó minőségi kézműves épületek egyike Sepsiszentgyörgyön. Ezt a kézműves jelleget igyekeztek megőrizni, megmutatni, és tovább erősíteni a tervezéskor és kivitelezéskor. A bemutatóból kiderült: a sepsiszentgyörgyi köznyelvben Leányblokként emlegetett épület fénykorában kétszáz szövőnőt is képes volt befogadni.
A megújult épületet Kántor Csaba püspökhelyettes áldotta meg. Az intézmény Magyarország Kormányának és a Bethlen Gábor Alap támogatásának köszönhetően jött létre.
Berekméri Gabriella
Fotó: Kiss Gábor