Kató Béla: A történelmi egyházak közös ellensége a fundamentalizmus

A vallásszabadság ünnepére gyűltek össze január 13-án Kolozsváron a történelmi egyházak képviselői. A 447 éve elfogadott tordai ediktum a vallási toleranciáról döntött, ezzel szavatolva, hogy mindegyik közösség megválaszthassa a maga vallását. A Kolozsvár Belvárosi Unitárius Egyházközség templomában tartott ünnepélyen Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke is felszólalt, aki hangsúlyozta, hogy nem a fundamentalizmus kell az erdélyiek életét meghatározza. 

Kató Béla: A történelmi egyházak közös ellensége a fundamentalizmus

A püspök szerint a tordai országgyűlésen hozott döntések politikai döntések voltak, amelyek a békesség megőrzését célozták meg, ugyanígy ma is érvényes, hogy az egyházak békességét, a vallásszabadságot ténylegesen a politika határozza meg. “A politikum felelőssége, hogy az egyházak hogyan viszonyulnak egymáshoz. Ezért arra kérjük politikusainkat, hogy ne tegyenek különbséget egyház és egyház között. Eleink sem voltak toleránsabbak, mint a mai emberek, de volt egy közös ellenség. Ha ezzel a közös ellenséggel nem tudnak szembemenni, akkor elpusztultak volna. Van-e a mai romániai egyházaknak közös ellensége? Bizonyosan nem a muszlimok, és más világvallások képviselői az ellenségeink. Ez a század a fundamentalizmus évszázada. Ezért kérjük, hogy politikusaink ne tegyenek különbséget egyház és egyház között, hiszen ez az alapja a békességünknek.” – mondta Kató Béla felszólalásában. 

 

Fotó és szöveg: Kiss Gábor