Irodalom, sütemények, zene – adventi hangulatban a gernyeszegi gyülekezet

Tizedik alkalommal rendezte meg Irodalom, sütemények, zene nevű adventi összejövetelét a gernyeszegi gyülekezet december 8-án. Mára hagyománnyá vált, hogy az adventi időszakban megcsillogtatják főzőtehetségüket a helyi asszonyok, és minden évben más-más tematika alapján készítik el finomságaikat az alkalomra. Azonban, amint elnevezése is mutatja, nem csupán a hasukra gondolnak a résztvevők – irodalmi és zenei része is van mindig az összejöveteleknek, az elkészített fogások receptjeit pedig füzetekbe gyűjtik.

Irodalom, sütemények, zene – adventi hangulatban a gernyeszegi gyülekezet

Veress Júlia tiszteletes asszony számolt be az idei összejövetelről:

2013-ban született meg az ötlet, hogy osszuk meg egymással azt, amiben jók vagyunk, legyen az együtt töltött idő mellett a vers, a zene és a finomság is ajándék az ünnepre való készülődésben. Akkor az imaházban találkoztunk, és finomabbnál finomabb süteményeket kóstoltunk, beszélgettünk, és egyből szűknek éreztük a helyet (nem csak a hasunkban). S mert második alkalommal farsangot ültünk, a vidám színdarabhoz színpad is kellett, ezért a kultúrotthonban gyűltünk össze, ezúttal nótázni, nevetni és krémes, valamint kőttes tésztákat kóstolgatni. Mindkét alkalommal kis füzetbe gyűjtöttük a recepteket, s aztán mintha magától jött volna az események sora. Következő adventkor a tortáé volt a főszerep, az elegáns fogást pedig már támogatónk jóvoltából, valódi ünnepi keretek között a Grandlion Panzió éttermében szolgálhattuk fel. Aztán annyira jól éreztük ott magunkat, hogy vissza-vissza kérezkedtünk, s a magyar ételt, a levest, az egytálételt, a lisztmenteset, a családok és gyermekek kedvenceit sorra mind ott kóstoltuk meg, minden alkalommal valamilyen más irodalmi, zenei összeállítás kíséretében.

Irodalom, sütemények, zene – adventi hangulatban a gernyeszegi gyülekezet

Hogy történhetett volna másképpen idén, amikor jubileumi alkalomhoz érkeztünk? Egzotikum és hagyomány ötvözése volt a feladat – a gernyeszegi asszonyok módján.

Irodalom, sütemények, zene – adventi hangulatban a gernyeszegi gyülekezet

Megvártuk, hogy nyisson az étterem, így advent második vasárnapján összegyülekeztünk, hogy megünnepeljük a gernyeszegi konyhát. Hagyománnyal és egzotikummal egyaránt. Azt mondják, ilyen sokan még sosem voltunk, tény és való, mindegyre szükség volt még székre az újonnan érkező vendégeknek.

Irodalom, sütemények, zene – adventi hangulatban a gernyeszegi gyülekezet

Öröm és hála van a szívünkben az alkalomért és mindazokért, akikkel ezúttal is az ige köré ülhettünk elcsendesedve, várakozva. Találkozónkon Veress Róbert Gyula görgényi esperes, a gyülekezet lelkipásztora tartott áhítatot az Ézs 60,1–5 alapján: „Kelj fel, tündökölj, mert eljött világosságod, rád ragyogott az Úr dicsősége. Bár még sötétség borítja a földet, sűrű homály a nemzeteket, de fölötted ott ragyog az Úr, dicsősége meglátszik rajtad. Világosságodhoz népek jönnek, és királyok a rád ragyogó fényhez. Emeld föl tekintetedet, és nézz körül! Mindnyájan összegyűltek, és hozzád jönnek, fiaid messziről jönnek, leányaidat ölben hozzák. Ha majd látod, örömre derülsz, repesve tágul a szíved. Özönlik hozzád a tengerek kincse, a népek gazdagsága hozzád kerül.”

Irodalom, sütemények, zene – adventi hangulatban a gernyeszegi gyülekezet

Ünnepi délutánunkra az irodalmat és a zenét a gernyeszegi református dalkör, valamint Veress Anna és Rebeka hozták nekünk, majd a Marosvásárhelyi Rádió és az Erdélyi konyha képviselői, gróf Teleki Tibor és Cristina, számos érdeklődő vendég, valamint a házigazda szakemberek jelenlétében a mindenféle generációhoz tartozó hölgyek bemutatták, milyen újdonságot vagy éppen jól bevált finomságot hoztak magukkal. Lesz tehát ismét receptes füzet, teljes a sorozat.

Irodalom, sütemények, zene – adventi hangulatban a gernyeszegi gyülekezet

Az esemény programjának minden mozzanata említést érdemel: az igeolvasás és -hallgatás, a zene és irodalom mellett a finom fogások bemutatása legalább olyan érdekfeszítő volt, mint azok kóstolgatása, s mindezeket már csak tetézheti a kötetlen beszélgetések lehetősége, a véleménycsere, valamint a helyi kézműveseink által kiállított alkotások megtekintése.

Irodalom, sütemények, zene – adventi hangulatban a gernyeszegi gyülekezet

A pátoszt és a nagy szavakat kerülve mégis el kell mondani, hogy mindez bizonyítja: él a gernyeszegi konyha, ezúttal nemcsak éljük, hanem meg is esszük a hagyományt, és befogadjuk az újat. Sokat, sokfélét és finomat sütnek és főznek az asszonyok. Köszönet, hogy bármilyen alkalomra a Grandlion éttermében éppen olyan nagy szeretettel fogadnak, mint otthon.