Hitben megerősödve – kibúcsúzott Kató Béla püspök
Negyvenöt év lelkészi, tizenkét év püspöki és tizenkét év püspökhelyettesi szolgálatától búcsúzik Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület 46. püspöke. Kibúcsúzó istentiszteletét a kolozsvári Farkas utcai református templomban tartották december 14-én, ahol egyházi és világi elöljárók köszönték meg a hosszú szolgálatát. Az ünnepségen a Sepsiszentgyörgyi Vártemplomi Református Egyházközség kórusa szolgált, azé a gyülekezeté, amelyhez a püspök nyugdíjba vonulása után tartozni fog.
Az ünnepség elején Kató Béla leköszönő püspök a Lk 5,5-8 verseit alapján hirdette az igét. Elmondta, milyen kedves helyet foglal el szívében a Farkas utcai templom: 1968-ban a konfirmálásának, 1981-ben a lelkészi esküjének, 2013-ban pedig püspökké szentelésének adott helyet. A templom szószékére úgy tekint, mint Mózes a Hóreb-hegyre, hiszen az volt az a hely, ahol megértette Isten szentségét, ahol Isten őt megszólította. A püspök visszaemlékezett, tizenkét éve ugyancsak Lukács evangéliumából idézett, amikor a tanítványokhoz hasonlóan kivetette hálóját, és ígéretet tett, a kilátástalan helyzet ellenére is lesz értelme a halászatnak. Szolgálatának befejezésével pedig elmondhatja: akárcsak a tanítványoké, az ő hálója is tele lett, hiszen több mint ötszáz kitűzött tervet sikerült megvalósítania. De Péter sem dicsekedett azzal, hogy mi mindent fogtak, így jelen esetben sem a felsoroláson van a hangsúly, hanem „a hitben, amelyben megerősödtünk” – fogalmazott. „Az a bárka, amely az elmúlt 12 évben olyan sok bizonyossággal telt meg, arra tanít bennünket, hogy nem lehetnek kétségeink a jövőre nézve. Mi annyit kaptunk, hogy ha a jövőben a körülményeink rosszabbak is lennének, mindig lesz, amire támaszkodjunk. Azt, hogy mi következik, nem tudjuk, de egy biztos: Jézus velünk van a bárkában.” Végezetül a püspök köszönetet mondott mindazoknak, akik hittek abban, hogy érdemes kivetnie a hálót.
Kolumbán Vilmos József, az Erdélyi Református Egyházkerület újonnan megválasztott püspöke ünnepi beszédében a néhai Szász Domokos püspök kiemelkedő, a közösség megmaradását szolgáló megvalósításait vette számba, összehasonlítva a közelmúlt eseményeivel. „Abban az időben aranykort élt meg a reformátusság, de ilyen történelmi időszak volt az elmúlt tizenkét év is, egyházunk megújult, templomaink megszépülve, büszkén hirdetik az örökkévalóság szentségét. De megszépültek iskoláink is, és büszkén elmondhatjuk, ma 8000-nél is több gyermek tanul református iskoláinkban.” – sorolta Kolumbán Vilmos József. Hozzátette, tizenkét év főjegyzői és tizenkét év püspöki szolgálata alatt Kató Béla megmutatta, hogy püspökként nemcsak az egyházunk ügyeiért kell dolgoznunk, hanem az erdélyi magyarságért is. Ezért elmondhatjuk, „Kató Béla az Erdélyi Sion újjáépítője. Köszönet ezért!”
Balog Zoltán, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke beszédében úgy fogalmazott, nemzedékünknek az építésre és újjáépítésre van szüksége, és közben a hit megvédésére, ami nélkül nincs élet. „Kevesen vállalták, de Kató Béla vállalta és vállalja.” Ő Erdély távlatából látta, hogy a magyar reformátusok egybetartozásában micsoda erő volt, és micsoda veszélyt jelent, ha valaki a más rovására akarja érvényesíteni elképzeléseit – mondta. „Maradj ezután is az a testvérünk, tanítónk, aki Jézus Krisztushoz hűségesen hívsz bennünket, a magyar református egységbe való összetartozásba. Köszönjük neked, de elsősorban a téged teremtő Istennek, bölcsességedet, erődet, székely furfangodat, titokzatos mosolyodat, humorodat, bátorságodat és testvéri szeretetedet.”
Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház püspöke a Mt 5 versével szólt a leköszönő püspökhöz: „Ti vagytok a világ világossága. Nem rejthető el a hegyen épült város. A lámpást sem azért gyújtják meg, hogy a véka alá, hanem hogy a lámpatartóra tegyék, és akkor világít mindenkinek a házban.” Kiemelte, az igerészletet a fényesség kifejezése miatt választotta, ugyanis, mint fogalmazott, a püspök életét Istentől kapott fénnyel körbevett magatartás jellemezte, amely soha nem volt véka alatt, hanem mindig sugárzott mindenki felé. Kezdeti közös szolgálatukat felidézve hozzátette, a püspök stratégiai partner volt, akivel volt értelme együtt dolgozni. „Köszönöm ezt a fényt, amely a te lelkedből átragyogott, és arra bíztatott, érdemes imádkozni, cselekedni, álmodni, mert a gondviselés velünk van.”
Kovács Gergely, a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye érseke beszédében „a közös útjárásért” mondott köszönetet, amely során a püspök az „idős testvér tapasztalatát” nyújtotta. „Köszönöm, hogy megmutattad, merni kell nagyot álmodni. Adjon az Isten erőt, hogy Mózeshez hasonlóan rólad is elmondhassuk, 120 évet éltél” – fogalmazott.
Dieter Bökemeier, a németországi Lippei Tartományi Egyház ökumenikus referense a hosszú és bizalomteljes együttműködésért, a megbízható és barátságos kapcsolatért mondott köszönetet a püspöknek. Reményét fejezte ki, hogy a közös munka a továbbiakban is folytatódik: „különösen ma van szükségünk egymásra, mint különböző testvérek és testvéregyházak.”
„Bajban lehetnek azok, akik az ön püspöki szolgálatának eredményeit akarják számba venni, hiszen sok történelmi épületünk felújítása mellett annyi az újonnan felépített templom, iskola, óvoda is, hogy napokig tartana lajstromba szedni.” – tolmácsolta Orbán Viktor miniszterelnök levelét Brendus Réka, a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője. A miniszterelnök köszönetét fejezte ki, hogy a püspök a támadások ellenére sem adta fel, és a lelki építkezést is támogatta, amellyel reményt sugárzott az erdélyi magyarság fennmaradására nézve.
Kövér László, az Országgyűlés elnöke „egy erdélyi történelmi helyszínre és egy európai történelmi korszakhatárra” érkezve köszönte meg Kató Béla püspök szolgálatát. Kifejtette, a püspök az elmúlt években nem csak azt tette meg, amit lehetett, hanem azt is, amit a legjobban kellett. A hitéhez és szülőföldjéhez ragaszkodó erdélyi magyarság az élő példa a megmaradásra – nincs ennél maradandóbb példa, amit ember adhat egy közösségnek – tette hozzá.
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke szerint „egy cselekvő és építő ember hatalmas életművét ünnepeljük ma” – fogalmazott. Az RMDSZ-elnök szerint bár a püspöki pályafutás véget ér, Kató Béla munkálatait a közösség gyarapodása érdekében nem hagyja abba az elkövetkezőkben sem. Az, hogy ő egy építő ember, mindenki számára nyilvánvaló. Ilyennek rendelte őt a Teremtő, ilyen ember volt mindenkor a cófalvi kezdetek óta” – fogalmazott a szövetségi elnök. Tevékenységeivel a püspök nemcsak teremtett, de visszaadta az emberek hitét, hogy ne féljenek a cselekvéstől – egészítette ki.
„A megválasztott püspök feladata, hogy menjen elől, mutassa az utat. Én is ezt tettem az elmúlt években. Egész munkásságom alatt egyre törekedtem: közösséget építeni, közösséget megtartani. Hiszen a különbözőségek ellenére is mind együvé tartozunk. Az, hogy ma itt mind együtt vagyunk, különböző közösségekből, egyházakból, politikai képviseletektől, szimbolikusan képviseli, hogy ezeket mi nem választottuk szét, mert mi egyek vagyunk. Egyház és politikum együtt kell haladjon. Csakis úgy tudtuk megtenni mindazt, amit megtettünk, hogy mindenki a maga helyén elvégezte a saját feladatát. Ezért köszönet jár!” – mondott köszönetet a búcsúzások és köszöntések sokaságának végén Kató Béla leköszönő püspök.
Az ünnepi istentisztelet végén a püspök unokáinak áldását fogadta, ezt követően az egyházkerület nevében Buzogány Dezső teológiai tanár, a kötet szerkesztője bemutatta az Építsük fel újra erdélyi Sionunkat! Emlékképek Ft. Kató Béla életútjából című emlékalbumot, amely interjúkat, tanulmányokat is tartalmaz.