Hatalmas károkat okozott a vihar Dedrádszéplakon és Bögözön

Hatalmas károkat okozott a vihar Dedrádszéplakon és Bögözön

 

Súlyos károk érték a dedrádszéplaki református templom tetőszerkezetét és portikusát kedden, július 11-én. A vihar a templomkertben levő diófát törte ketté, ennek az ágai okozták a kárt a templom hátsó részén – számolt be Rátoni Csaba helyi lelkipásztor. A tető kétharmada beázott, a portikus fedele összetört, az épületben csöpög a víz. Ideiglenes megoldásként nejlonnal védik a 2000-ben felújított mennyezetet, a tetőszerkezet egyik felét teljesen újra kell fedni.

Hatalmas károkat okozott a vihar Dedrádszéplakon és Bögözön

Bögözön néhány héttel ezelőtt pusztított a vihar, a műemlék református templom tetejének egy részét kifedte, a 2012-ben restaurált, 13-14. századi falfestmények, illetve a tavaly rendbe tett, 16. századi kazettás mennyezet, valamint a padló beázott. Mindezen körülmények súlyosbításaként a tegnap, június 12-én újabb vihar tombolt, ezúttal a jégeső károsította jelentősen a templom nyugati oldalán a vakolatot, emellett a portikust nagy részét is kifedte. Pitó Zsolt helyi lelkipásztor elmondta, a falfestményekről a sárréteg eltávolítására restaurátort kell fogadniuk, de az időjárás megnehezítette az éppen folyó munkálatokat is – a templomban kőrestaurálást végeznek, emellett a karzat fa mellvédjét is épp újítják.

Hatalmas károkat okozott a vihar Dedrádszéplakon és Bögözön 

Berekméri Gabriella

Fotók: Dedrádszéplaki Református Egyházközség