Egyházon és egyházkerületen túlmutató szolgálat – Socius Excellentia Meritorum díjban részesült Ft. Kató Béla emeritus püspök
Socius Excellentia Meritorum díjban részesítette a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) a Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar javaslatára Ft. Kató Béla emeritus püspököt május 6-án az egyetem Aula Magna termében Kolozsváron. A díjat a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem szenátusa ítéli oda az egyetemen kívül tevékenykedő kiválóságoknak, az ünnepségen a kar Musichorum vegyeskara szolgált.

A BBTE vezetősége, az egyházkerület vezetősége és a Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar tanárai a díjátadó előtt. 📸 Kiss Gábor
A díjátadón Lukács Olga, a Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának dékánja a nyugalmazott püspököt méltatva felidézte, a püspökkel 1994 októberében, ötödéves teológus korában találkozott először Illyefalván. „Gyakorlatias tudása, hite, embersége nagy hatást tett rám” – fogalmazott a dékán. Csodálattal idézte fel azokat az újításokat, amelyeket az akkori lelkész a gyülekezetének biztosított, külföldi támogatók hozzájárulásával. Mindezt a hatalmas munkát a közvélemény is értékelte, abban az évben kapta meg Budapesten a Bethlen Gábor díjat, majd 1995-ben a kisebbségekért díjat. „Honnan ez az adottság? Kató Béla mindig előszeretettel beszélt származásáról, életének különböző stációiról. Mindazt pedig, amit Illyefalván a közösségéért tett, nagyobb mértékbe is kiterjesztette, amikor 2000-ben püspökhelyettessé, majd 2013-ban püspökké választották. Egyházkormányzói szolgálata túlmutat az Erdélyi Egyházkerület és a református egyház határain egyaránt. Nevéhez orvosi központok, köztéri szobrok, óvodák, bölcsődék, gimnáziumok, templomok, parkok építései és felújításai fűződnek, hiszen mindig is nagy hangsúlyt szentelt a közösség fejlesztésére, az elesettek felkarolására.” – fogalmazott a dékán.
A nyugalmazott püspök szívén viselte ugyanakkor az erdélyi magyar diákok taníttatását: 2002-től a Sapientia Alapítvány kuratóriumának tagja, 2003-tól pedig az elnöke – idézte fel a nyugalmazott püspök életútjának egyetemhez kapcsolódó állomásait Lukács Olga, aki azt is elmondta, hogy Kató Béla püspökként minden segítséget és támogatást megadott a teológusképzés előmozdításához, de a hitoktatók, vallástanárok, kántorok, egyházi személyzet továbbképzéséhez is.

Az emeritus püspököt Lukács Olga, a Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar dékánja méltatta. 📸 Kiss Gábor
Adrian Petrușel, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem megbízott rektora ünnepi köszöntésében megköszönte a nyugalmazott püspöknek, az együttműködést és segítséget, amelyet szolgálata alatt nyújtott az egyetemnek, különösképpen a Református Tanárképző és Zeneművészeti Karnak.
Silye Lóránd, a BBTE Szenátusának alelnöke Markó Bálint rektorhelyettes üzenetét közvetítette a résztvevőknek. Miből lehet építkezni e világban? Oktatóként új és új tudást, kitartást és morális tartást, intézményként közösséget, irányt, víziót és alapot kell biztosítani a fejlődéshez. Mindez nem könnyű, folyamatos újratervezést igényel, kivitelezéséhez pedig partnerek szükségesek. Kató Béla emeritus püspök mindebben partner volt. „Együtt építettünk egy intézményt, a Református Tanárképző és Zeneművészeti Karán keresztül pedig együtt építettünk egy közösséget.”
Kató Béla nyugalmazott püspök a díj átvételét követően tartott előadásában azt taglalta, hogy mi tesz egy egyetemet kereszténnyé? Van-e egyáltalán szükség ebben a világban keresztény egyetemre? Mindenképpen van, hangsúlyozta a püspök, hiszen az emberiség a mai világ válságában a gonosz hatalmat egyedül Krisztus megváltó szeretetével győzheti le. Ezt a harcot csak azok élik túl, akiknek van hitük – húzta alá. „A Kárpát-medence össze népének a megmaradása és az emelkedés egyetlen útja a keresztény újjászületés. Sürgető feladatunk tehát a keresztény emberek gondolkodásának összekapcsolása.” És mi a keresztény egyetem lényege? Az egyetem az ifjúság számára a tudás és emberség legmagasabb szintű iskolája, és mint minden iskolának, az egyetemnek is az ember fejlesztése a célja. Fontos ugyanakkor az is, hogy a hit és tudás összhangban legyen minden megnyilatkozásunkban. Az egyetem pedig annyira lesz keresztény, mint amennyire mi keresztények vagyunk. Hiszem és vallom, hogy a Babeș–Bolyai Tudományegyetem vallástanárainak küldetése van.