Bethlen Katára emlékeztek Fogarason, aki szívével, lelkével pásztorolta az erdélyi református népet
Árva Bethlen Kata halálának 265. évfordulójára emlékezett meg a Fogarasi Református Egyházközség november 24-én. A megemlékező istentisztelet után, amelyen Kató Béla püspök megkapta a gyülekezet által alapított Bethlen Kata Díjat, az érdeklődők a fogarasi várat, és a várban található kiállítást is megtekinthették.
Kató Béla püspök a Péld 10,7 versét olvasva hirdette Isten igéjét. „Az igaznak az emlékezete áldott” – szól az ige szava, amelyhez a püspök hozzáfűzte, egy igaz emberről való megemlékezés gyűjtötte össze Fogaras gyülekezetét az emlékezésre. Kimeríthetetlen szellemi gazdagság az, ami Bethlen Kata életéhez fűződik, hiszen olyan értékek kapcsolódnak nevéhez, amelyekkel példát mutatott mindannyiunk számára. Népével együtt az Úrnak szolgált, a magyar református egyház örökségéből táplálkozott olyan módon, hogy még évszázadok múltával is példaként szolgál, emléke a későbbi nemzedékeknek is szól. Bethlen Kata egy igaz ember volt tehát, de mit jelent igaznak lenni a Szentírás tanítása szerint? Igaz ember az, fogalmazott a püspök, akinek élete és hitvallása egybecseng, aki hűséget fogad Istennek. Bethlen Kata egész életében hűséges volt a hitéhez. Egyházhoz való hűsége, hitéhez való ragaszkodása bár magas mérce a ma emberének, de utat mutat egy olyan élet irányába, ami felé nekünk törekednünk kell. Horgonyként szolgál, amely nem engedi, hogy eltántorodjunk a hitünktől, Istenünktől – zárta a püspök prédikációját.
Miklósi Mátyás Csaba, a Brassói Református Egyházmegye esperese a Zsolt 23 szavaival köszöntötte az ünneplőket. Az emlékezés és hálaadás napja a mai, fogalmazott, Árva Bethlen Katára emlékezünk, aki meggyötörtségében is tudta, hogy Isten milyen feladatokat bízott rá, és aki szavaival, szívével, lelkével pásztorolta az erdélyi református népet. A magyar reformátusság fenntartására bátorította a gyülekezetet is: „Megtehetnénk azt, hogy feladjuk, hogy elfeledjük szokásainkat; megtehetnénk, ha máshol lennénk, de itt vagyunk Fogarason, ahol a szószéket Bethlen Gábor adományozta, ahol Bethlen Kata sírja emlékeztet arra, hogy ne adjuk fel, ne ragaszkodjunk ahhoz, hogy mi magyar reformátusok vagyunk.” A lelkipásztor a püspöki szolgálatra utalva hozzátette, emlékezzünk az elmúlt 12 évre is: „Adjunk ma hálát mindazért, amit ajándékba kaptunk Istentől a püspök szolgálatában.”
Kolumbán Vilmos József, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökhelyettese köszöntésében Árva Bethlen Kata nagylelkűségét emelte ki, akinek vagyonát Európa híres egyetemein, de nagyon sok gyülekezetben egyaránt élvezték. Egyike volt a legnagyobbjainknak, tette hozzá, aki önzetlenül segített mindenkin.
„Árva Bethlen Kata olyan ember volt, akit a szelleme, a hite, a hűsége és a szeretete jelképezett.” – fogalmazott Ambrus Attila, az Erdélyi Református Egyházkerület főgondnoka. Ambrus Attila elismerését fejezte ki a gyülekezetnek azért az általuk alapított díjért, amellyel azok eredményeit méltatják, akik tettek a magyarság fennmaradásáért. A díjat a presbitérium közös határozata szerint elsőként Kató Béla püspöknek ajánlották fel.
A díj átadása előtt Szegedi László generális direktor méltatta Kató Béla püspök munkásságát. Felidézte, számos gyülekezet intézménye újulhatott meg a püspök segítségével, „a több mint 500 vallási, oktatási, hivatali intézmény épülete jelzi, hogy Erdély ma már nem rom, hanem virág.” Hiszen ott is teremhet még virág, ahonnan azt kipusztították – tette hozzá. „Hálával és szeretettel gondolunk arra a szolgálatára, amit a nemzet javára tett. Megmutatta, hogy aki Jézus Krisztussal szolgál, ott is építhet jövőt, ahol lehetetlennek tűnik.”
„Szolgálatom alatt kis és nagy egyforma volt nekem, úgy gondolom, csak akkor maradunk fenn, ha a legkisebbre is figyelünk. A kötelességemet végeztem, azt, amire Isten és a közösségem elhívott. Ha azonban a kötelességnél egy kicsivel többet teszünk, abból születhetnek nagy dolgok és változhat a világ.” – köszönte meg a püspök a díjat.
Az ünnepségen felszólalt Kirsch Gábor megyei RMDSZ képviselő, majd Markó Attila képviselőjelölt is. A megemlékezést a helyiek zenés-verses előadása, illetve a gyülekezet kórusának szolgálata tette magasztosabbá.