Az öröm Isten legszebb ajándéka
Megújult a 130 éves mezőbándi református templom
Megújult a mezőbándi református templom. A közösség október 18-án adott hálát, hogy 130 éves templomuk megújult falai között dicsérhetik Istent. A hálaadó istentiszteleten Jakab István, a Maros-Mezőségi Református Egyházmegye esperese végzett liturgiai szolgálatot, Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke hirdette az igét az 1 Thesszalonika 5:16-18 alapján. Prédikációjában hangsúlyozta, hogy Isten népe sosem magát ünnepeli, hanem Istent. Arra is figyelmeztette az ünneplőket, hogy Istent nem lehet a templomba bezárni, életünk minden mozzanatának a része kell legyen. Az igében Isten azt mondja, hogy mindenkor örüljetek. Az öröm Isten legszebb ajándéka. A Biblia a felülről jövő, Istentől jövő örömről beszél.
„A keresztyén ember a mindenkor örüljetek parancsot csak úgy tudja teljesíteni, ha az öröm felülről érkezik. Isten szeretetével a keresztyén ember a szenvedésen, sötét napokon felül tud emelkedni. Az igazi öröm akkor lehet a miénk, ha Istent nem hagyjuk ki az életünkből. Az Istentől kapott öröm át kell hassa az életünket, hogy mi az Ő gyerekei vagyunk, akiket szeret.” – mondta igehirdetésében a püspök.
Kató Béla egy másik parancsról is beszélt: szüntelen imádkozzatok. A templom az imádság háza. Azonban a mai ember, ha valamilyen okot talál, hogy az istentiszteletet kihagyja, akkor élni fog ezzel a lehetőséggel. Sokan úgy gondolják, hogy ez a parancs nem megvalósítható, hiszen ha valaki szüntelen imára kulcsolja a kezét, akkor nem tud dolgozni. Isten nem azt szeretné, hogy a kolostorba bevonulva, minden munkánkat elhagyva éljük az életünkre, hanem arra figyelmeztet, hogy az imádság lelkületében kell Isten közelében maradni. A templomi élet és a mindennapjaink elválnak, a szüntelen imádkozás ennek az ellentéte, az, hogy Isten mindig ott van az életünkben.
Az igében olvasható harmadik parancs is lehetetlennek tűnik: mindenért hálát adjatok. Ha mindenért hálát tudunk adni, akkor olyan csodálatos életünk lesz, ami folytán az előző kérdések is megoldódnak. Ez a parancs nem jelent más, mint hogy az embernek minden helyzetben Isten kezébe kell letennie az életét. A mindenkor azt jelenti, hogy Isten atyai kezét fogom, ő visel gondot az életemre. Ha minden nap hálát tudunk adni az életünkért, akkor öröm tölti be majd a mindennapjainkat. A templom sok-sok összefogással újult meg, de az ige fényében az igazi kérdés, hogy tudnak-e a mezőbándiak örülni, szüntelenül imádkozni és mindenért hálát adni? – zárta igehirdetését Kató Béla.
Lukácsy Szilamér lelkipásztor a templom és a gyülekezet történetét mutatta be, elmondta, hogy ez a mezőbándiak harmadik temploma, hiszen volt egy, amely a reformáció elején épült, majd egy másik, amelyet, a feljegyzések szerint sokszor kellett javítani. A település azonban fejlődött, egy nagyobb, tágasabb hajlékot kellett építeni. A lelkipásztor szerint az első adat, amely bizonyítja a mezőbándi református gyülekezet létrejöttét 1615-ből van. A gyülekezet mostani temploma 1885-ben készült el, 1894. június 10-én szentelte fel Szász Domokos püspök. A gyülekezet 1963-ban 4000 lelket számlált, az Erdélyi Református Egyházkerület legnagyobb falusi gyülekezete volt. A templom renoválását 2013-ban kezdték el, akkor ugyanis beázott a tető, muszáj volt elkezdeni a munkálatokat.
Jakab István esperes köszöntőjében arról beszélt, hogy az épület rongálódásait kijavították, de az egyháznak, nemzetünk életének még vannak repedései, amelyeket javítani kell. Nagy Sándor egyházmegyei főgondnok szerint a bándiak bizonyítottak a történelem folyamán, és ma is bizonyították, hogy egyházukhoz hűségesek, összefogásra képesek.
Szabó Ferenc, a Vértesaljai Református Egyházmegye esperese, a Mányi Református Egyházközség lelkipásztora hangsúlyozta, hogy megújult a templom, ezután a mi megújulásunk következik. A templom Isten dicsőségét hirdeti, a mezőbándiak munkáját, összefogását. Az esperes szerint a bándi gyülekezet nem csak a múltra tekint, nem csak a jelent nézi, hanem a jövő generációra is gondol, amikor a templomot javítja. Csörgei Csaba mányi gondnok azokról az emlékekről beszélt, amelyek a 25 éves testvéregyházközségi kapcsolat alatt jöttek létre.
Csige Sándor Zoltán csíkszeredai alkonzul köszöntőjében arra emlékeztetett, hogy október folyamán három ünnep is van, ezek mellett kiemelkedő ez a vasárnap, amely a bándiak örömteli alkalma. Kelemen Attila képviselő arra emlékeztetett, hogy az emberi lét kezdete óta furcsa harc zajlik az Isten házát építők és az Isten házát rombolók között. A házépítők azonban mindig győztesen kerültek ki a harcból. A szomszéd települések lelkipásztorainak nevében Szabó Andor mezőmadarasi lelkipásztor köszöntötte igével az ünneplő közösséget. A hálaadó istentiszteleten szolgált az egyházközség kórusa, majd Mészáros János Elek bizonyságtételére került sor.
Az alkalmon felavatták azt az emléktáblát is, amely a mezőbándi lelkipásztorok névsorát tartalmazza.
Fotó és szöveg: Kiss Gábor