Az erdélyi református kollégiumok múltját mutatják be a kolozsvári Erdélyi Református Múzeumban 

ORATIO, STUDIO ET COLLECTIO. Az erdélyi református kollégiumok 400 éve címmel nyílt kiállítás Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban október 31-én. A Maros Megyei Múzeum Történeti Osztálya, a Haáz Rezső Múzeum és az Erdélyi Református Múzeum időszakos vándorkiállítása az erdélyi református kollégiumok múltjával foglalkozik, azok történelmébe enged betekintést, emléket állítva tevékenységeiknek. A kiállítás közel egy éven át lesz látogatható. 

A kiállítás megnyitóját a múzeum emeleti termében tartották. 📸 Kiss Gábor

Az esemény megnyitóján Ötvös Koppány Bulcsú, a Maros Megyei Múzeum igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket: „Hányattatott sorsú régiókban kevés olyan több évszázadra visszanyúló és folyamatos történelemmel rendelkező intézményt találunk, mint az egykori egyházi kollégiumok.”  Kolozsvár és Gyulafehérvár kivételével a kollégiumok jelentették az egyetlen kulturális intézményt a kisebb városokban, jelentőségüket pedig csak akkor érthetjük meg, ha rávilágítunk arra, ezek az intézmények egyszerre voltak könyvtárak, tudományos központok, szociális intézmények, társaskörök székhelyei és múzeumok is – sorolta az igazgató. A múzeumok közös munkájára reflektálva elmondta, úgy gondolja, az erdélyi múzeumok jövője a közös, tematikus kiállításokban van.  

Miklós Zoltán, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum igazgatója a székelyudvarhelyi múzeumot bemutatva elmondta, gyűjteményük a református kollégiumok régiségtárából, azon tárgyak összességéből született, amelyek az oktatást szemléltették, ugyanakkor egyfajta magasabb szintű tudás átadását is jelentették. Azon felül, hogy a kollégiumok a nevelés, művelés fellegvárai voltak, tulajdonképpen hozzájárultak a múzeum létrejöttéhez is. Megtiszteltetésnek érzik, emelte ki, hogy a Töviseken át című gyűjteményüket más múzeumok felkarolták, lehetővé téve azok bemutatását szélesebb körökben is.  

A tárlat a székelyudvarhelyi, marosvásárhelyi, kolozsvári, nagyenyedi és szászvárosi kollégiumok tárgyait lehet a kiállításon megtekinteni. 📸 Kiss Gábor

Kolumbán Vilmos József püspökhelyettes a 15-16. századi iskolahálózatot mutatta be, amely csúcsán természetesen a nagy kollégiumok álltak, de nem feledkezhetünk meg a vidéki 1-2 osztályos oktatásról sem, ami alapműveltséget biztosított a parasztgyermekeknek. Ezekre méltán lehetünk büszkék, emelte ki a püspökhelyettes, hiszen a reformáció óta az egyház is szerves részét képezte az oktatásnak. Elmondta, a kiállításban bemutatott kollégiumok nem kizárólag lelkészeket képeztek, de részt vettek az értelmiségek művelésében – iskolaigazgatók, jogászok léptek ki falaik közül.   

Kovács Mária-Márta az Erdélyi Református Múzeum kurátorainak nevében köszöntötte a résztvevőket. A Töviseken át című székelyudvarhelyi gyűjteményt felidézve elmondta, fontosnak tartották tovább vinni azokat a történeteket, amelyek az erdélyi oktatás legfelsőbb szintjét jelentő református kollégiumokat mutatták be, amelyek az oktatás mellett a tudományos életet is szorgalmazták. Ezek a történetek a kollégiumi gyűjteményeket az erdélyi műgyűjtés és muzeológia alapjává és egyben legváltozatosabb állományává tették – egészítette ki.  

A tárlat interaktív, többek között egy órára is be lehet ülni. 📸 Kiss Gábor

Végezetül Tamás Iringó kurátor a tárlat fontosabb eszközeit mutatta be. A gyűjtemény olyan, mára műtárgyakká vált darabokat állít ki, amelyek egykor az oktatás céljait szolgálták, a diákok és tanárok számára művelődést jelentettek. A kollégiumok államosításával azok tárgyai szétszóródtak, az évszázadok során különböző köz-, magán- és egyházi gyűjteményekbe kerültek, amelyeket a kiállításban igyekeztek egyesíteni. A kiállítás az 1622-es országgyűlési határozattal indít, amely engedélyezte a fejedelem számára az első kollégium létrehozását. De megtekinthetőek az akkori diákélet tárgyai, a kollégiumok centrumát jelentő könyvtár, emellett ásványi és természetrajzi kollekciók, régiséggyűjtemények, harci eszközök is. A tárlatvezetés során az érdeklődők interaktív osztályterembe is beülhetnek. A vándorkiállítás közel egy éven át lesz látogatható 2025. október 15-ig. 

 

Hétfőn, kedden, csütörtökön és pénteken 10 és 14 óra között, szerdán 14 és 17 óra között látogatható a kiállítás. 

Csoportok látogatásával, tárlat-vezetéssel vagy egyéb kérdésekkel kapcsolatban a múzeum e-mail címén lehet érdeklődni.