Az ENSZ kisebbségügyi különmegbízottjával találkoztak a történelmi magyar egyházak vezetői

Fernand de Varennes, az ENSZ kisebbségügyi különmegbízottjával találkoztak 2018. december 5-én a történelmi magyar egyházak vezetői a Vallásszabadság Házában, akik az egyházi javak visszaszolgáltatásáról tájékoztatták a különmegbízottat. Az Erdélyi Református Egyházkerületet Kató Béla püspök, és az egyházkerület ügyvédje, Veress Emőd képviselték a találkozón.

Az ENSZ kisebbségügyi különmegbízottjával találkoztak a történelmi magyar egyházak vezetői

Kató Béla püspök elmondta, hogy a visszaszolgáltatási folyamat teljesen leállt, a román állam a saját törvényeit sem tartja be. Az állam bíróság elé citálja a javaikat visszakérő egyházakat, és ott próbálja visszavenni, amit egyszer már visszaadott. A püspök szerint ez egy veszélyes precedens, hiszen, ahogy a Református Székely Mikó Kollégiumot is visszaállamosították, úgy más ingatlanokat is visszavehet az állam ugyanezzel a módszerrel, ennek pedig nagyon súlyos következményei lehetnek. 

Az ENSZ kisebbségügyi különmegbízottjával találkoztak a történelmi magyar egyházak vezetői

Fotó: Mihály László