Állandóság a változásban – szerződést kötött a HEKS a Romániai Református Egyházzal

Három éves szerződést írt alá a Romániai Református Egyház és a Svájci Protestáns Egyházszövetség segélyszervezete, a HEKS. A szerződés három terület támogatását irányozza elő, a HEKS a diakóniai munkában, a lelkésztovábbképzésben nyújt segítséget, valamint a kis gyülekezetek problémáira keres megoldást a református egyházzal közösen. Az ünnepélyen Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke köszöntötte házigazdaként a svájciakat, a HEKS ugyanis Brassóban tartotta közgyűlését az elmúlt napokban.

Állandóság a változásban - szerződést kötött a HEKS a Romániai Református Egyházzal

Kató Béla elmondta, a világtalálkozóra készülve kérte a svájci reformátusokat, hogy ezt az ünnepi alkalmat is iktassák be erre a napra, ezzel is jelezve, hogy a romániai reformátusok nem egyedül vannak, hanem egy szélesebb család tagjai. „Az erősek az erőteleneknek mindenképpen segítséget kell nyújtsanak, és azt hiszem így szeret Isten is látni bennünket.“ – mondta a püspök.

Állandóság a változásban - szerződést kötött a HEKS a Romániai Református Egyházzal

Gottfried Locher, a Svájci Protestáns Egyházszövetség elnöke elmondta, duplán is büszke, először is magára a segélyszervezetre, másodszor a romániai magyar református barátaira. Locher abbéli örömét is kifejezte, hogy a Romániai Református Egyházzal való kapcsolat erre a szintre fejlődött az elmúlt években.

Állandóság a változásban - szerződést kötött a HEKS a Romániai Református Egyházzal

Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke szerint ezen az alkalmon elgondolkodhatunk azon, hogy Isten milyen jövendőt akar nekünk ajándékozni. A püspök szerint olyan problémák vannak a Partiumban, amelyeket csak közös összefogással lehet megoldani. Összefogással ugyanis a most fennálló negatívumokat úgy össze lehet törni, hogy azok pozitívumok lesznek. A sikernek a hátterében a békesség Istene van – mondta a királyhágómelléki püspök.

Állandóság a változásban - szerződést kötött a HEKS a Romániai Református Egyházzal

Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke elmondta, a HEKS által támogatott szervezeteknek köszönhetően több ezer munkahely teremtődött Romániában az elmúlt 25 évben. A HEKS-el való kapcsolat nem csak az Erdélyi Református Egyházkerületben mutatkozik meg, hanem támogatása a teljes Romániai Református Egyházra kiterjed. A három legfontosabb területen, diakónia, lelkésztovábbképzés és a kis gyülekezetek gondjainak a megoldására írnak alá szerződést.

Hegedűs Lajos, a Diakónia Keresztyén Alapítvány rövid történetét, működését ismertette, majd ezt követően Ueli Locher, a HEKS elnöke szólalt fel. Locher szerint a partnerség aláírását úgy lehetne jellemezni, hogy „állandóság a változásban“. A HEKS vezetője hangsúlyozta, hogy mindkét egyházkerülettel aláírták a szerződét, ugyanakkor arra is kitért, hogy a diakónia munkásságát is látták. „Prrofesszionális munka és elkötelezettséget láttunk, amely lenyűgözte a HEKS vezetőségét. Ezt azzal tudom meghálálni, hogy magyarul mondom önöknek: Köszönöm szépen!“ – zárta beszédét Ueli Locher.

Állandóság a változásban - szerződést kötött a HEKS a Romániai Református Egyházzal

A szerződést az Erdélyi Református Egyházkerület nevében Kató Béla püspök, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület nevében Csűry István püspök, a HEKS képviseletében Ueli Locher írta alá.

Állandóság a változásban - szerződést kötött a HEKS a Romániai Református Egyházzal