Tőkés Tünde Erzsébet: a nőszövetség munkájában Krisztus szeretete válik nyilvánvalóvá

2024-ben új elnökséget választott az Erdélyi Református Egyházkerület Nőszövetsége, amelynek ön lett az elnöke. Hogyan látja, melyek lesznek az új elnökség feladatai a következő időszakban?

Igen, fiatalítás volt az elnökségben. Örömmel vállaltuk a felkérést, a további szolgálatot. Hiszem azt, hogy minden Isten rendelése szerint történik, nincsenek véletlenek. Isten elhívott bennünket. Ő megszólított, ígéretet és küldetést adott számunkra. Nekünk, Jézus mai Mária és Mártáinak, egységben kell maradnunk, hogy tovább vigyük azt a nemes szolgálatot, amit elődjeink elkezdtek és végeztek. Nagyon fontos, hogy a Jézust szerető asszonyok közösségének szíve, lelke legyen, csak így lehet növekedni és fejlődni.

Célkitűzéseink ugyanazok, mint az eddigi elnökségnek: közösségépítés, hálaadás, hitápolás, szociális érzékenység, kulturális, közösségi események megszervezése. Küldetésünknek érezzük, hogy az önkéntes munkában példamutatók legyünk és hirdessük Isten igéjét, és hitelesen átadjuk a keresztyén értékeket.

Feladatunknak tekintjük új eszközökkel megszólítani a fiatalabb generációkat is, és bevonni őket a nőszövetségi szolgálatba, hogy tevékeny önkéntesekké legyenek, akik szeretetből, fizetség nélkül szolgálnak és hálát tudnak adni a kapott ajándékokért. Hangsúlyt fektetünk arra, hogy bevonjuk a nőszövetségi szolgálatokba a fiatalabb generációt, a presbitereket és a presbiter feleségeket is.

 

Hogyan épül fel ma a nőszövetség? Milyen szinteken van jelen és mi a szerepük? Mi a szerepe benne a kerületi elnökségnek?

Mint egy láncszem úgy kapcsolódik egybe a nőszövetség úgy gyülekezeti, mint egyházmegyei, régiós és egyházkerületi szinten is.

Nyitott szívvel, örömmel és mosolyogva szolgálunk együtt az egyházkerületben az új elnökséggel, a különböző régiókban, a 15 egyházmegyéhez tartozó gyülekezetekben, a családunkban, a munkahelyünkön, a barátaink körében és a mindennapi életben is.

Isten csodálatos kegyelmi ajándékát látom abban, hogy a református nőszövetségünk olyan úton halad, amelyen lépésről-lépésre Krisztus szeretete válik nyilvánvalóvá. Az Erdélyi Református Nőszövetség szolgálata tovább él árvák, szegények, öregek szívében, jelen van a templomokat díszítő úrasztali terítőkön, a templomok köré ültetett, sudárrá nőtt cserjék, fák árnyékában is.

Tőkés Tünde Erzsébetet 2024. november 16-án választották meg az egyházkerületi nőszövetség elnökének.

A következő időszakban a nőszövetség az egyházközségi, egyházmegyei szinteken a következő célkitűzéseket kívánja megvalósítani:

  • A hit megőrzése és a lelki élet gazdagítását célzó tevékenységek megszervezése, a presbiter feleségek és a fiatal nőszövetségi tagok lelkesítése. Rendszeresen megszervezett bibliaórák, melyeken az ige és az imádság mellett kiértékelhetjük az elvégzett szolgálatokat, megbeszélhetjük a soron levő feladatokat, alkalomadtán felköszönthetjük a születésnaposokat és névnaposokat.
  • Missziói szolgálatok: diakónia, szeretetszolgálat. Példát mutatni, elől járni a vállalt és elvégzett szolgálatokban. Árvaházak, öregotthonok, betegek látogatása, betegek gondozása, idősekkel való törődés, gyászolók megvigasztalása, özvegyek és nagycsaládosok vasárnapjának vagy karácsonyának megszervezése. Szeretetvendégségek megtartása, szeretetcsomagok készítése, karácsony, húsvét és pünkösd előtt „egy tál meleg étel” akciók az utca szegény embereinek. Közmunkákban való részvétel, mint templomtakarítás, régi sírok gondozása, templom körüli teendők elvégzése, virágoskertek rendezése, élő virágokkal díszíteni az Úrasztalát. Evangélizációs hetek alkalmával főzés, szendvicskészítés, tea-kávéfelszolgálás, gyerekfelügyelet. Könyvtári szolgálat, a református iskolák és a teológia támogatása, különböző adományok gyűjtése.
  • Magyarságtudatunkat erősítő, nemzeti hagyományokat őrző alkalmaink megszervezése. Nemzetei ünnepeinkhez (március 15., augusztus 20., október 6., október 23.) kötődő rendezvények, irodalmi estek, tanulmányi kirándulások megszervezése.
  • Elől járni kultúrkincsünk ápolásában, hagyományaink őrzésében. A régiós és a megyei találkozókon kézműves foglalkozások, kiállítások megszervezése, kézimunkázás megtanítása a fiatalabb generációknak.
  • Tanácskozások, konferenciák, előadások megszervezése egyházmegyei és régiós szinteken.
  • Ökumenikus tevékenységek megszervezése: ökumenikus imanapok, imaláncok, imanyolcadok, imahetek, imaböjtök, amelyek fejlesztik az asszonyaink imaéletét és bibliaismeretét.

Az Erdélyi Református Egyházkerület nőszövetségi elnöksége feladatának tekinti a közösségépítést, a kapcsolatteremtést, összetartani a régiós és megyei nőszövetségi elnökségeket, részt venni a rendezvényeiken, ugyanakkor megszervezni és koordinálni a bonyhai kastélyban tartott tevékenységeinket, hitmélyítő alkalmainkat, a Bonyhai Családos Napot és a Bonyhai Katalin-bál megszervezését.

Kapcsolattartás és nyitottság a királyhágómelléki Egyházkerület nőszövetségi elnökségével és a Kárpát-medencei nőszövetségi elnökségekkel.

Kapcsolatépítés a Presbiteri Szövetség elnökségével és az IKE munkatársaival.

 

Mitől nőszövetség a nőszövetség?

Az Erdélyi Református Egyházkerület Nőszövetségének szolgálata Krisztus-arcú. A szolgálat útján a mi töviskoronás Királyunk jár előttünk és mi, akik elfogadjuk szolgálatát, Vele tudjunk haladni, s szétosztani magunkat a mellettünk élőknek. Olyan nők közössége, akik nemcsak önmagukra gondolnak, hanem számukra fontos a hittárs, a nemzettárs, az embertárs.

A református nőszövetség abban különbözik a többi világi női szervezettől, hogy református keresztyén értékeket képvisel a Szentlélek irányításával. Nagy feladata a nőszövetségnek ezt a lelkületet tovább adni. Fontosnak tartjuk a fiatalabb nemzedék bevonását ebbe a szolgálatba, hogy ők is érezzék meg a szolgálat örömét. A szolgálatban egy kicsit mindig önmagunkat is adjuk, a saját értékrendünket.

Mai világunkban kezd kiveszni a tradíciókhoz való alkalmazkodás, az erdélyiség megélése. Tevékenységünk fontos tartóoszlopai lesznek a hagyományaink megélése.

 

Sokakban él az a kép a nőszövetségről, hogy egy eldugott helyiségben házilaskát készítenek, amelyet később értékesítenek, hogy a bevételt az adott gyülekezet, vagy jótékonysági célra tudják fordítani, vagy éppen nagyobb ünnepekkor szeretetvendégséget szerveznek, szavalnak. Lehet, hogy sok helyen ebben ki is merülne a helyi nőszövetségek munkája, mégis úgy látom, hogy ennél sokkal többet tesznek a nőszövetségek. Hogyan látja, mi motiválja a nőszövetségeket?

Úgy látom, hogy minden gyülekezetben kovász szerepet tölt be a nőszövetség. Sokrétű, ötletgazdag és odafigyelő az a szolgálat, amit az asszonyok önzetlenül, Isten dicsőségére végeznek.  A ridegséggel, önzéssel, erőszakkal teli világunkban nagy szükség van asszonyaink imádságára és szeretetszolgálatára. A szeretetnek nincsenek határai: igen, a laskakészítés, adománygyűjtés is lehet szeretetszolgálat.

A szeretetszolgálat mellett asszonyaink felismerték, hogy milyen nagy, megtartó ereje van Jézus és egymás közösségének. A rendszeres találkozások sok örömöt, élményt és motivációt is tartogatnak számunkra. Egyre nagyobb szükségét érezzük a felfelé tekintésnek, a száj, a szív és a kéz szolgálatának. Ez a legnagyobb motivációnk.

 

Az előző elnökség nagyon sokat dolgozott azon, hogy a bonyhai Bethlen-kastély megújuljon és ez sikerült is. Hol kap helyet a kastély a nőszövetség munkájában?

A teljesen megújult bonyhai kastélyt jelenleg egy magáncég adminisztrálja, próbálja ismertté tenni, bevonzani a turisztikai körforgásba, ugyanakkor a Bethlen-kastély az Erdélyi Református Egyházkerület Nőszövetségének az otthona is, zarándokhelye, ahova a nőszövetségi tagok évente több alkalommal visszatérnek feltöltődni. Idén hitmélyítő csendesnapokat, hagyományőrző, kulturális, kapcsolaterősítő programokat szervezünk a kastély falain belül, amelyek minden generációt megszólítanak. Az éves közgyűlésünk helyszíne is Bonyha lesz. A kastélynapos családi rendezvényünket július 5-én fogjuk megtartani. Szeretnénk kicsit megújítani, bevonva a Presbiteri Szövetség és az ifjúság munkatársait. Izgalommal készülünk erre az alkalomra, mint már korábban is tettük. Nemcsak asszonyokat hívunk erre a rendezvényre, hanem családokat is, hogy egy akarattal imádkozzunk, hiszen a család, a nemzedékek egysége nélkül nincs gyülekezeti egység. E rendezvénynek, ahogy eddig is volt, ezután is három igazán fontos célkitűzése lesz: a református egység erősítése, annak a szándéknak nyomatékosítása, hogy Árva Bethlen Kata kastélyát Isten csodatette által megmentettük az enyészettől, s minden évben a keresztyén családok elzarándokolva a kastélyhoz, a közös imádság, éneklés, hitmélyítő programok keretében kinyilatkoztathassák Istenbe és a jövőbe vetett hitüket, ezáltal is növeljék boldogság indexüket.

Isten segedelmével november 21-re egy jótékonysági rendezvényt, a keresztyén nők emblematikus eseményét, a Katalin-bált is elkezdtük megszervezni a kastélyban.

 

Az Erdélyi Református Egyházkerület az idei évet az Ifjúság évének nevezte ki, a fiatalokra hárul a figyelem. Hogyan tudja a nőszövetség ezt a korosztályt megszólítani?

Tisztában vagyunk azzal, hogy sokszor nehéz áthidalni a generációs szakadékokat, de – kezet nyújtva az Erdélyi Református Egyházkerület Ifjúsági Szövetségének – közösen igyekszünk módszereiben és tematikájában olyan rendezvényeket lebonyolítani, amelyekbe a fiatalabbakat is bevonhatjuk. Eddig is kértük a segítségüket, akár a bonyhai családnap megszervezésénél, de szerveztünk anya-lánya csendesnapot is számukra, és ezután is számítunk a fiatalok szolgálatára.

Fontos célkitűzésünk, hogy kedveltessük meg a fiatalabb nemzedékkel is ezt a szolgálatot, ahol fiataljaink megérezhetik annak az örömét, hogy tenni, másokért cselekedni jó. Belesimulni Isten tervébe és beszélni arról a világról, amit Ő teremtett a legfantasztikusabb dolog a világon.

 

Tapasztalatom szerint a legnagyobb szakadás akkor történik meg egy gyülekezeti tag életében, amikor elkerül otthonról, tanulni megy más településre, bekerül egy városi közösségbe, ahol nehéz elvesztődni a hatalmas programkínálatban. Hogyan látja, mit tud az EREK Nőszövetsége tenni azért, hogy a gyülekezeti kapocs megmaradjon a fiatal nőkben?

Sajnos egyre nehezebben lehet bevonni a fiatalokat a nőszövetségi szolgálatba, de hiszem, hogy Isten mindig ad elég munkatársat és megfelelő lelkesedét a fiatalok körében is, hogy ne elvesztődjenek a hatalmas programkínálatokban, hanem megmaradjon a gyülekezeti kapocs a fiatal nők körében. Ebben segítenek az IKE által szervezett rendezvények is, amelyekbe a nőszövetség is bekapcsolódik.

A nőszövetségi elnök szerint idén novemberben Katalin-bált is szerveznek a bonyhai Bethlen-kastélyban.

Igyekszünk színesebbé tenni a nőszövetség tevékenységét, és a XXI. század eszközeit bevonva szeretnének elérni a fiatal nőket, akiktől eddig mindez távol állt, kívánatossá téve számukra is ezt a közösséget. Igyekszünk hangsúlyozni, hogy mindig vannak, voltak és lesznek olyan értékek, amelyek kortól és korszaktól függetlenül érdeklik a nőket, de vannak olyan új kihívások, amelyekkel konkrétan a fiatal korosztálynak kell megküzdeni. Fontosnak érezzük, hogy helyet adjunk számukra, és mindenki biztonságos térként tekinthessen erre a közösségre. Figyelünk arra, hogy a fiatal lányok, a fiatal nők az őket érdeklő programok által legyenek megszólítva, ők is érezzék Isten közelségét. Az idősebb nők ezen a helyen megoszthatják tapasztalataikat, a fiatalabbak pedig elmondhatják, melyek azok a küzdelmek, amikkel ők nap mint nap szembesülnek.

 

Az elmúlt évek során fiatal lelkipásztornők is bekapcsolódtak a nőszövetség munkájába, podcastek, videósorozatok készültek. Hogyan lehet ezeknek a fiataloknak az érdeklődését fenntartani, még jobban bevonni őket a nőszövetség munkájába, hogy ez a munka még jobban láthatóvá váljék?

Tartjuk a kapcsolatot a teológiai hallgatókkal, a fiatal lelkipásztornőkkel. Segítjük egymás munkáját. Igyekszünk jelen lenni az online platformokon is. Facebook oldalunkon ezután is naponta teszünk közzé lelkésznők által megfogalmazott imádságokat, ahol a vizualitásra is nagy hangsúlyt fektetünk. Instagram jelenlétet is szeretnénk, ahol Instagram-kihívásokat készítünk, kedvenc istenes versekkel, templomokkal, gyülekezetekkel kapcsolatban. Ehhez ki kell alakítsunk egy tágabb munkaközösséget, már dolgozunk ezen a célkitűzésünkön is.

Érezzük és tapasztaljuk, hogy kell az újítás eszköze, de a hagyományainkat, az elődjeinktől megöröklött értékeket is gyarapítanunk, növelnünk kell. Nem szabad elfelejtsük, hogy mindig Isten van a középpontban. A nőszövetség mindig hálával tekint felfelé: teremtő és gondviselő Atyánkra, aki minden nap velünk jár útjainkon, szeretetéből, szent Fia által bőséges forrásként juttat számunkra hitet, erőt, vigasztalást. Bátorságot nyerünk szentséges kezéből, s a Szentlélek Isten által szolgálatra indít bennünket.