Családos zarándoklat a Dél-erdélyi szórványban
Családos zarándoklatot szervezett a Körtvélyfáji Református Egyházközség a Dél-erdélyi protestáns szórványba a szülők és gyermekeik számára 2024. aug.15-18. között, amelynek helyszíne a Hunyad megyei Algyógyi Ifjúsági Központ volt.
A 4 napos tábor célja az volt, hogy a körtvélyfáji nagycsaládosok, egy közösséget alkotva egy lelki feltöltődést biztosító csendességen vegyenek részt, amely megerősíti őket hitükben és nemzeti önazonosságukban. Utóbbira azért volt leginkább szükség, mert a tömbmagyarságban élő gyülekezetünk még nem szembesül az asszimiláció veszélyével, amelyet a végvárakon, nevezetesen Dél-Erdélyben megélnek a közösségek. Ennek érdekében zarándokolunk el a Hunyad megyei szórvány településekre.
A tábort Szászvárosban kezdtük, ahol egyazon templomkertbe épült bele a református és a lutheránus templom, mely mind a mai napig két különálló gyülekezet. András László kimerítő helytörténeti idegenvezetést tartott, de már itt tapasztaltuk az elöregedő gyülekezeti élet hátrányait és a magyarul nehézkesen beszélő helyiek nehézségeit.
A 35 résztvevő az erdélyi IKE által működtetett ifjúsági központban vert tábort, azon az Algyógyon, ahol ma csupán csak 2 magyar él. Ettől függetlenül, a gyönyörű helyszínen, az Árpád-kori körtemplomban a gyermekek számára Balmocz Lehel gitártanár és Kiss Elemér kántor zenei foglalkozást tartott. Azoknak a gyerekeknek, akik játszanak valamilyen hangszeren ez volt egyben a megszokott kórustáboruk/ gitártáboruk.
A második napot Hátszeg környékén kezdtük. Erdély legrégibb templomában, a most is református őraljaboldogfalvi templomban tartott szívhez szóló áhítatot Bódis Miklós lp., aki komoly megdöbbenésünkre tudatta, hogy az elmúlt 25 évben a Hátszegi medencében nem keresztelt egy gyereket sem. Ilyen körülmények között fenntartani egy gyülekezetet és tartani a lelket az emberekben, komoly kihívás. Ők viszont maradtak- mégis és mindenek ellenére. Ebéd után a Retezát hegység autóval is megközelíthető látványosságait látogatta meg a csoport; a vízesés, szurdok és barlang túrák külön élmény volt gyereknek, felnőttnek egyaránt.
Harmadik nap délelőtt férfi és női csoportos bibliaórát tartott Rátoni Csaba dévai lp. és felesége/ a gyerekeknek zenei műhelyt Kiss Elemér kántor és Balmocz Lehet gitártanár tartott. A környék termálfürdőjének délutáni kihasználása után, este zenei és közösségi programok, valamint tábortűz koronázta a napot.
Az utolsó, negyedik napon a reggeli után istentiszteleten vettünk részt a dévai ref. templomban 10.30-tól, ahol a gyermekeink felléptek és egy mini koncertet adtak elő. Az elöregedő szórvány gyülekezet tagjai nagyon örültek a fiatalok lelkesítő énekeinek, akik így motivációt kaptak arra, hogy ősztől folytassák zenei képzésüket rendszeres gitár és kóruspróbák keretében. Mi, a családok pedig hálásak voltunk az Úristennek, hogy egy olyan helyen élhetünk, ahol a lemorzsolódás veszélye még nem fenyegeti többségi, magyar közösségünket. A családos zarándoklatunkat a Bethlen Gábor Alapkezelő támogatásával sikerült megvalósítani.