XVI. Egyházzenei Konferencia Kolozsváron

Szenci Molnár Albert születésének 450. évfordulóján emlékkonferenciát tartottak a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti karán 2024. október 22-23-án.

Az első nap folyamán elhangzott előadások Szenci Molnár Albert életéről, munkásságáról szóltak, a genfi zsoltárok magyar nyelvű fordításának, a Psalterium Ungaricum anyagának irodalmi és irodalomtörténeti jelentőségéről, zenei anyagáról, szerepéről reformátor elődeink és a protestáns gyülekezetek éneklésében, valamint a dallamok feldolgozásairól a kortárs karirodalomban.

Az esti zenés áhítat műsorában kórusművek, énekszámok, orgonaművek hangzottak fel. A meghívott vendégek változatos programmal készültek. Repertoárjukban több évszázad termése jelent meg, Maróthi György kórusművétől Gárdonyi Zsolt – ma élő zeneszerző – orgonaművéig.

A konferencia második napján változatos tematikát mutattak be az előadók: a kántorok kórusműveket ismerhettek meg és XVI. századi zsoltárparafrázisok szöveg- és dallamváltozatairól hallgattak előadást; az orgonisták értékes hangszeres repertoárba tekinthettek be; a zene szakos egyetemi hallgatók zenei elemzést követhettek figyelemmel. A napot orgona mesterkurzus zárta, amelyen az előadók hasznos gyakorlati tanácsokat nyújtottak a művek előadásával kapcsolatban, orgonatechnikai és regisztrációs kérdésekben.

A konferencia záró gondolatai a jövő generáció egyházzenészeinek képzési, továbbképzési lehetőségeiről, a zeneiskolákban, zene szakos egyetemi képzésben felkészülő hangszeres diákok egyházi szolgálatba való bekapcsolásának lehetőségéről, fontosságáról szóltak.