200 éves múlt – megújult a peteki református templom
Megújult a magyar kormány támogatásával a Peteki Református Egyházközség 200 éve felépített temploma, amelyért a gyülekezet szeptember 22-én adott hálát. Az ünnepi istentiszteleten a helyi kórus szolgált, majd a gyermekek verses előadása tette azt emlékezetessé.
Kató Béla püspök az 1Sám 7,12 verse alapján hirdette Isten igéjét. A prédikáció elején az egykori határkövek szerepét elevenítette fel, amelyekkel a földek szélén jelölték meg a birtokok hosszát. De az egykori királyok, császárok is kövekbe vésték a győzedelmeiket, ugyanakkor ma is használunk hasonló köveket a temetőinkben. Ezek a kövek mind-mind információkat tartalmaznak, egyben emlékeket őriznek. Ilyen emlékkőnek tekinthető a gyülekezet temploma is, amely 200 éve épült fel, magában hordozva őseink életét, emlékeit. Járjuk hát körbe ezt az emlékkoszorút, buzdított a püspök, közben pedig arra gondoljunk, hogy mit elevenítenénk fel a múltból, illetve mi újat írnánk rá a határkőre.
„Amikor a megemlékezésről beszélünk, a kőre elsősorban arra a kérdésre válaszoljunk, hogy ki nekünk az Isten. De azt is vegyük számba, hogy mit tett Isten velünk!” – nyomatékosította. Hozzátette, ez a templom azért újulhatott meg, mert a rendíthetetlen bizonyosság, a szeretet építette.
Pál Árpád-Csaba a Peteki Református Egyházközség lelkipásztora köszöntő beszédében az építkezés elmúlt öt évének időszakára emlékezett vissza. Mint elmondta, az elmúlt években voltak nehéz pillanatok, de Isten kegyelméből olyan szikráknak lehettek részesei, amelyek megerősítették, erőt adtak. A legnagyobb szikra elsősorban az anyaország segítsége volt, amely valódi édesanyai hozzáállással támogatta a gyülekezetet. De ilyen szikraként szolgált az Erdélyi Református Egyházkerület odaadó munkája is, tette hozzá a lelkipásztor.
Kiegészítette, „Petek falu történetében mindig voltak olyan emberek, akik többet vállaltak a közösségért, ők is egy szikraként erősítették a munkálatokat, áldást hozva a közösségbe.” A lelkipásztor a továbbiakban köszönetet mondott a tervezőknek, a munkálatokat elvégzőknek, a gyülekezet tagjainak, de mindenkinek, aki valamilyen formában segítségét nyújtotta a felújításban.
„Ha ilyen szegletkövei vannak a nemzetnek, akkor nem csak múltja, nemcsak jelene, de jövője is van.” – köszöntötte az ünneplőket Hankó Balázs, a magyar kormány kultúráért és innovációért felelős minisztere. Kiegészítette, mindig öröm egy templom megújulását támogatni, a magyar kormány mindezzel azt igyekszik elérni, hogy a közösségek tovább éljenek. Ugyanis a közösségek munkája teszi élővé a falakat, jelzi azt, hogy a nemzet él.
Ambrus Attila, az Erdély Református Egyházkerület főgondnoka a székelypetkiek rendíthetetlen hitét emelte ki köszöntésében. Mint fogalmazott, a székelypetkiek híres templomba járók, történjen ez szülőfalujukban, vagy bárhol a világban. „Közösségek úgy alakulnak ki, ha az emberek találkoznak. És van-e jobb hely a találkozásra, mint a templom?”
Végezetül Kerekes András, a Peteki Református Egyházközség gondnoka fejezte ki háláját és köszönetét a megújulásért. „Nem mindennapi ajándékot kapott ez a kis közösség, az elmúlt évek munkájának gyümölcse Isten segítségével beérett. 1820-ban tégláról téglára építették fel őseink ezt a templomot, amely azóta most esett át az első nagyobb felújításon. Egy 200 éves döntésnek vagyunk a folytatói, amelyet mi most tovább fejlesztettünk.”