Ünnepi igehirdetések, nem csak lelkipásztoroknak – új kötetet mutattak be Kolozsváron
A sátoros ünnepekre való készülésben kíván segítséget nyújtani Kató Szabolcs Ferencz teológiai tanár új kötete, amelyet kedden, november 22-én mutattak be a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézetben. A prédikációs könyv Amikor a kakas megszólal… Igetanulmányok az egyházi év ünnepeihez címmel jelent meg az Erdélyi Református Egyházkerület, a teológiai intézet, a Bethlen Gábor Alap és az MTA Domus ösztöndíjprogramjának támogatásával.
Élesben is elhangzott, kipróbált prédikációkat gyűjt egybe Kató Szabolcs Ferencz kötete, amely a három sátoros ünnepkörhöz kötődő öt-öt igetanulmányt, és egy, az ágendás beszéd textusához kötődő fejezetet tartalmaz. „A fejezetek az alkalomhoz illő textusok exegetikai feldolgozását és az azokhoz kapcsolódó igehirdetési vázlatot tartalmazzák, valamint egy kész igehirdetést is kínálnak. Mindazonáltal a könyv közérthetőségre törekszik, és az Isten akaratát kereső hívek is haszonnal forgathatják egy-egy számukra érdekes igerész kapcsán” – fejtette ki a könyv kapcsán a szerző. A cím (Amikor a kakas megszólal…) a nagypénteki tagadásra utal, emellett a kakas központi szimbóluma hitrendszerünknek, és sok kolozsvári templom díszítőelemei között is megtaláljuk, mint a Kós Károly által tervezett Kakasos templomon, ahol Kató Szabolcs beosztott lelkipásztorként szolgált néhai Pap Géza püspök mellett. Az ott eltöltött áldásos, gyümölcsöző időszak miatt Pap Géza emléke előtt tiszteleg a könyv, amely az Erdélyi Református Egyházkerület Misztótfalusi Kis Miklós Sajtóközpontjában készült el.
A teológiai intézet dísztermében tartott könyvbemutatót teológusok zenés szolgálata nyitotta meg, majd dr. Balogh Csaba dékán köszöntötte az egybegyűlteket. Az új kötetről elmondta: nemcsak a kész terméket látjuk, hanem a szerző bevezet a műhelybe, bemutatja módszereit, a munka hátterét. „Az igehirdetés sajátos tudomány, és a könyvet kézbe véve látható: az ige hasogatása nem egyszerű feladat” – fejtette ki Balogh Csaba, hozzátéve, hogy a frissen megjelent kötet egyszerre magán hordozza az időtáló Igét és a prófétai aktualizálást. Ebben van a relevanciája: megtanulhatjuk belőle a lelkületet, hogy mit jelent az örök Igét tanulni és aktualizálni újra és újra.
Dr. Kolumbán Vilmos József püspökhelyettes köszöntőjében a könyvkiadás jelentőségét hangsúlyozta. Úgy véli, minden megjelent kötetet és kiadott publikációt meg kell ünnepelni az akadémiai közösségben. 2009 óta a teológiai tanárok 20 kötetet publikáltak – ez is mutatja, hogy valós kutatás folyik az intézetben. A prédiákcióirodalom egyidős az egyházzal, hiszen a mindenkori tanítvány és lelkipásztor legfontosabb feladata Isten igéjének hirdetése. A főjegyző az egyházkerület nevében üdvözölte a szerző munkáját, hozzátéve, hogy a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet és az Erdélyi Református Egyházkerület együttműködése jelzi, hogy mindenki előtt közös cél lebeg, és együtt valósítanának meg nagy dolgokat.
Az eseményen Éles Éva, a Katonai Református Egyházközség lelkipásztora, debreceni doktorandusz értékelte szakmai szempontból a kötetet. A lelkipásztor szerint a könyv egyszerre illeszkedik a prédikációs kötet, homiletikai kézikönyv, ünnepi példatár, lelki olvasmány műfajába. Belmissziós szolgálatként célja teológiai igényességgel és gyakorlati elkötelezettséggel megtalálni a szakmai segítségnyújtás lehetőségeit – hangzott el.
A kötetben megjelenő 16 igetanulmány lazán kapcsolódik egymáshoz, majd három ágendás beszéd sorakozik fel. A kiválasztott textusok közül 6 ószövetségi és 9 újszövetségi. „Kató Szabolcs ebben a válogatásban üdvtörténeti szempontokat érvényesít: Isten megváltó munkájáról a teljes Írás bizonyságot tesz” – fejtette ki Éles Éva. A textusválogatás a Biblia műfaji sokszínűségét is feltárja: „A 16 tanulmány között találkozunk próféciákkal, vitabeszédekkel, nemzetségtáblázattal, születéstörténettel, mint lábjegyzettel, teofániával, a levélirodalom liturgikus formuláival, szövegeivel, apokaliptikával kétszer is” – hangzott el a méltatásban. A szerző emellett körülhatárolja a textus irodalmi formáit, a bonyolult képeket pedig egyszerűen magyarázza el, konkrét segítséget nyújtva a teológusoknak a tájékozódáshoz.
A tartalomjegyzékből kitűnik: Kató Szabolcs nehéz textusokra szakosodott – mondta el az egykori évfolyamtárs, aki szerint „a kötet példamutató abban, hogy a közérthetőségre törekedő nyelvezet is hordozhat esztétikai impulzusokat: úgy a magyarázatok, mint a prédikációk szabatos, ékes, választékos magyar nyelven, irodalmi igényességgel íródtak.” Éles Éva továbbá elmondta: „A prédikátor beszéderejét növeli az, hogy széleskörűen használja a stíluseszközöket, lélektani és retorikai kompetenciákkal összeszedetten, eredetien, szépirodalmi adalékokkal, fegyelmezetten ír.” Úgy véli, a szövegekből átjön, hogy a szerző a történetekben él, és „nemcsak tudományos, hanem egzisztenciális kapcsolatban áll a bibliai szöveggel.” Végül a lelkipásztor kijelentette, Kató Szabolcs prédikációi mozgósítanak bennünket, hogy mélyebben, igaz érdeklődéssel, kíváncsian szemléljük a világot: „Így válik a sötétség és világosság mezsgyéjén, a hajnalban megszólaló kakas a szerző alteregójává.”