Keresztyén Egyetemista Napok a Gecse Dániel Szakkollégiumban
Idén kerültek először megrendezésre Marosvásárhelyen a Keresztyén Egyetemista Napok a Marosvásárhelyi Főiskolások Keresztyén Egyesületének (Mifike) szervezésében, amelyen december 11-13-a között a várakozás témáját mélyíthették el az ide ellátogató fiatalok. Nem csak a témában, de úgy gondolom, hogy személyes adventünkben is nagyon sokan elmélyülhettünk, sikerült jobban megismernünk önnön várakozásunk szintjeit, gyenge pontjait, csodáit. És a közös játékok, beszélgetések segítettek megismerni mások adventjét is, épülhettünk egy-egy beszámoló, hitvallás és egymás által.
A 0. Napnak nevezhető csütörtökön Bibliaórát tartottunk a Gecse Dániel Orvosi és Egészségügyi Szakkollégiumban, ez a helyszín volt a programsorozat befogadója volt egész hétvége alatt. A októberben átadott épület modernsége és díszterme tökéletes helyszínéül bizonyult a Keresztyén Egyetemista Napoknak, már csak azért is, mert a kollégium lakóihoz is házhoz mentünk ez által, már-már ajtókopogtatással hívhattuk őket a fölöttük levő emeleten zajló programokra.
December 11-én, pénteken délután Filmklubot szerveztünk, amelyen a Pay It Forward (A jövő kezdete) c. filmet néztük meg közösen, amit a történet megbeszélésével kerekítettünk egésszé. Ezt követően a Játszma.ro közreműködése, és az általuk hozott rengeteg társasjáték biztosította a kifogástalan hangulatot, megtelt a kollégium óraketyegéssel, a homokórák szemcséinek pergedezésével, kacajokkal, koncentrációval.
A második napon, szombaton délután fórumbeszélgetést tartottunk a Gecse Dániel Szakkollégium nagytermében, Les Zoltán egyetemi lelkész a meghívottakkal az adventről és az abban felsejlő várakozásról beszélt. A kérdezettek Dénes Előd és Dénes Katinka lelkészházaspár, valamint Dr. Márton Dénes és Dr. Vicsi Ildikó orvosházaspár voltak. Szó esett a munkahelyen megélt hitről, arról, hogy ki-ki hogyan tölti az ünnepi időszakot a munkahelyén, mi az, amit az adventből be tudnak az emberek vinni szolgálatukba, mi az, ami csak a család intimitásában kerül megélésre, illetve, mi az, ami a munkahelyről kerül a családi fészekbe. Dénes Előd református lelkipásztor elmondta, hogy lelkészként oda kell figyelniük arra, hogy ne vesszen el az ünnep lényege, mert a rutin és természetessé vált karácsonyi előkészületek, a sűrűsödő szolgálatok megnehezítik az adventi készülődést. Mindemellett azt is kiemelte, hogy, ha egy lelkész életében nincs minden rendben otthon, akkor nincs mit kivinni a gyülekezetbe, ezért csak az időbeosztáson múlik az, hogy minőségében hogyan sikerül megteremteni azt az egyensúlyt, amitől advent az advent.
És mi az, amit egy orvos vagy egy lelkész vár az adventben? Sok minden elhangzott itt, de a legfontosabb az, hogy mindenki békességre, megtisztulásra vágyik ebben az időszakban, és időre, hogy mindez megvalósítható legyen, mert nem mindegy, hogy ki megy fel a szószékre, vagy ki áll meg a betegágy mellett, mindkettőnek nagy a súlya, ünnepekkor főként. Dénes Katinka lelkipásztornő elmondta: úgy érzi, hogy valamilyen isteni kegyelemből kaphatja azt a nyugalmat, amit a szószéken megél. Márton doktor úr nem vállal vasárnapi ügyeleteket, ami nem csak advent időszakában, de az év összes hetében segíti őt Krisztus várásában. Vicsi Ildikó az orvos-beteg viszonyra is kitérve elmondta azt, hogy valóban vannak olyan betegek, akik Isten csodáinak bizonyítékai a Földön, éppen ezért az isteni segítség nem csak advent időszakában jelentkezik, hanem minden nap. Mégis még mindig „másságnak” tekinthető az orvosi szakmában a hívő élet.
Szó esett a zenéről, ami mindannyiuk életében meghatározó pont nem csak a karácsonyvárásban, de a hétköznapokban is. Mindkét házaspár elmondta, hogy a zene egy valódi egymásra hangoló kapocs a családban, ami képes valódi, hiteles meghittséget varázsolni a karácsonyi menü illata mellé. Szó esett szerepekről a családban, a szentesték forgatókönyveiről, felszínre kerültek aranyos történetek, amelyek a hallgatóság arcára mosolyt csaltak. A zene pedig az este forgatókönyvéből sem maradhatott el, hiszen a Gordonka keresztyén zenekar koncertje koronázta meg az alkalmat, és töltötte be adventi hangulattal a kollégium egész épületét.
Vasárnap este ünnepi egyetemista istentisztelettel zárult a Keresztyén Egyetemista Napok programsorozata. Köszönjük mindenkinek, aki hozzáadott egy-egy téglát ennek az eseménynek az épüléséhez bár jelenlétével, és hálásak vagyunk a Gecse Dániel Orvosi és Egészségügyi Szakkollégiumnak, hogy helyszínt biztosított a lebonyolításhoz. Külön köszönet a Studium Prospero Alapítványnak, melynek támogatásával megjelenhetett közösségünk lapjának, a Mifirkának első száma.
Bízunk abban, hogy Isten áldásával jövőre másodjára is sikerülni fog megrendezni a Keresztyén Egyetemista Napokat Marosvásárhelyen, és az ideire alapozva egyre nagyobb rendezvénnyé növi ki magát. Áldott karácsonyt kívánok a Mifike munkatársainak nevében a következő adventi strófával!
Áldás, dicséret
S hála tenéked,
Mert fényes világunk
S legfőbb boldogságunk
Te vagy, édes Üdvözítőnk!
Erdődi Anita
Mifike munkatárs
Fotó: Szőke Andrea