Még mindig vannak nemi tabuink – Kikölcsönöztünk egy élő könyvet
Vitus-Bulbuk Emese pszichológus Nemi azonosság címen volt „kikölcsönözhető” mint élő könyv a Vagyok, aki vagyok interaktív önismereti kiállítás helyszínén a FIKE 15. születésnapi rendezvénysorozata keretében. A maszol.ro is fellapozott egy-egy fejezetet:
Amikor egy könyvvel ismerkedem, a címe után a tartalomjegyzékét nézem meg. Mi áll ennek a könyvnek a tartalomjegyzékében?
Szeretném, ha mindenki megtalálná, amit keres. Ha valaki azt szeretné tudni, egyáltalán mi az, hogy nemiség, ha valakit szexualitással kapcsolatos kérdések foglalkoztatnak, ha kamaszként jön, és a romantikus elképzeléseit akarja megerősíteni, ha fiatal asszony jön azzal, hogyan tudná felvenni a párjával újra a kapcsolatot gyermekszülés után, ha jön egy második aranykorát élő hölgy, akinek akár az életútjára visszanézve vannak kérdései, akkor az a fajta könyv vagyok, amelyben az ő válaszai után kutathat.
Ha engem az a fejezet érdekelne, ami a nemi szerepekről szól, mit mesélnél? Mitől nő egy nő, mitől férfi egy férfi, és mi az, ami sztereotípia?
Attól férfi egy férfi, ahogy egy férfi férfinek látja. Attól nő egy nő, ahogy egy nő nőnek látja. Mindenki attól olyan amilyen, ahogyan összerakja azt. Van egy hatalmas egyveleg (a modell, amit a saját családunkban látunk, másoknál a környezetünkben, a médiában), amiből megpróbál mindenki válogatni, ami a saját személyiségéhez talál, azt megtartja, ami nem, azt remélhetőleg eldobja, és nem próbál megfelelni neki. Mert attól nő a nő, hogy megtalálja önmagában a nőt, nem azokkal a szerepekkel azonosul föltétlenül, amelyeket elvárnak tőle, hanem amiket ő saját magáénak tud vallani.
Mondjuk az is jellemző ma, hogy egyre inkább férfias nőket akarunk, és ennek következtében a férfiak meg nőiesek lesznek, ugyanakkor a férfias nők is vágynak egy úriemberre, aki udvarias, kinyitja nekik az ajtót stb. Minél erőteljesebben meg tudunk állni a saját lábunkon, annál erőteljesebb férfiakat szeretnénk magunk köré, mint nők. De mivel a világban is, a természetben is egyensúly van: minél férfiasabb egy nő, annál nőiesebb lesz egy férfi. Viszont most már szerencsére elég nyíltak vagyunk ahhoz, hogy amikor egy férfi és egy nő összeköti az életét, akkor ezekről a dolgokról lehessen beszélni: ki miben érzi otthon magát, ki mit vállal a nevelésben.
A cikk folytatása a maszol.ro oldalon olvasható.