HÍRVIVŐ

 

Az Erdélyi Református Egyházkerület Internetes Hírszolgálata

www.reformatus.ro

 

Feliratkozás: hirvivo-subscribe@yahoogroups.com

Hír beküldése: hirek@reformatus.ro

 

2007 november 30, VI. Évfolyam 49. szám (összesen 285 szám)

 

Előző szám

Legújabb szám

Következő szám

 

 

 

Tartalomjegyzék

 

Felhívás áttelepedésre

Az RMDSZ megreformálását sürgeti Sógor Csaba

Köszönetmondás

"Nincs szó sikerről, csupán szerencséről, megismételhetetlen szerencséről" - véli Bányai Péter politikai kommentátor

Együtt az autonómiáért

Győztes magyarok, vesztes szélsőségesek (EP-választások)

Egységes lesz-e az erdélyi magyarság? - Tőkés László

Tőkés László: a választási eredmény az erdélyi magyarság közös győzelmét jelenti

Tizenkét százalék szavazattöbblet magyar oldalon

Megbukott az egypártrendszer

Százezres vokskülönbség a RMDSZ és Tőkés László között

Tőkés: Orbán Viktornak meghatározó szerepe volt a sikerben

Az RMDSZ vereséggel felérő diadala

 

 

 

EGYHÁZ ÉS POLITIKA

 

 

Felhívás áttelepedésre

 

 

Daniel Buda demokrata képviselő az "alkotmányszegő" magyarokról és az autonómiakövetelésekről

Valamennyi romániai etnikumnak kötelessége tiszteletben tartani az ország alaptörvényét, magyar nemzetisége senkit sem jogosít fel az ország alkotmányának áthágására - jelentette ki a Krónikának adott interjúban Daniel Buda képviselő, a Demokrata Párt Kolozs megyei elnöke.

 

A Demokrata Párt a szavazatok 28 százalékát szerezte meg az európai parlamenti választásokon. Mit gondol, hány százalékot hozott mindebből a magyarellenes retorika?

A Demokrata Párt nem folytat magyarellenes retorikát, mindössze az alkotmányos kisiklások ellen emeli fel szavát. Magyar nemzetisége senkit sem jogosít fel Románia alkotmányának áthágására. Valamennyi etnikumnak, magyarnak, románnak, cigánynak kötelessége tiszteletben tartani az alaptörvényt, pártom pedig politikai szempontból mindig megbünteti azokat, akik megszegik az alkotmányt.

Nem tartja szélsőséges kijelentésnek a Ziua de Cluj című napilapnak a választások előtt adott nyilatkozatát, amelyben felszólította a romániai magyarokat: Markó Bélával és Tőkés Lászlóval az élen költözzenek Magyarországra?

Arra kérem, legyen tisztességes, becsületes, felelős újságíró, és olvassa végig a nyilatkozatomat, ellenkező esetben befejezhetjük a beszélgetést. Azoknak a magyaroknak a távozásáról beszéltem, akik nem akarják tiszteletben tartani az alkotmányt. Márpedig ha önnek az a benyomása, hogy magyarként nem köteles tiszteletben tartani a törvényeket, akkor problémája van. Nagyon sok magyar barátom van a parlamentben, a kolozsvári ügyvédek között vagy az egyetemen; a képviselőház jogi bizottságában például kiválóan megértjük egymást az RMDSZ-es Máté Andrással, a kiváló képességű jogásszal. Sokat vitatkozunk jogi téren, de sohasem etnikai alapon. Tehát nem beszéltem valamennyi romániai magyarról, csupán azokról, akik nem akarják tiszteletben tartani az alkotmányt. Az új romániai honfoglalásra uszító Markó Bélára és Tőkés Lászlóra gondoltam, akik túllépik az alkotmányos kereteket. Ha osztja a véleményemet, ha nem, én tisztelem a véleménynyilvánításhoz fűződő jogát, de ne kérje, hogy egyetértsek önnel.

Éppen a szólás- és a véleménynyilvánítás szabadsága teszi lehetővé, hogy nemzetiségtől függetlenül bárki kifejezheti: nem ért egyet az alkotmány bizonyos passzusaival vagy valamelyik jogszabállyal, és törvényes úton módosító javaslattal él.

Amíg mindez az alkotmány módosítását célzó tárgyalások, viták keretén belül történik, meghallgathatjuk egyik vagy másik véleményét. Tetszik vagy nem, amíg van egy alkotmányunk, azt tiszteletben kell tartani, ez a demokrácia lényege. Ebbe nem fér bele a faji alapú gyűlöletre, az alkotmány áthágására történő uszítás. Ez az ön problémája. Pontosabban nem személy szerint az öné, hanem akik hasonló kilengésekre ragadtatják magukat. Leszögezem: azokról a magyarokról beszéltem, akik nem érzik jól magukat Romániában, akiknek nem felelnek meg a romániai törvények. Uram, ha nem tetszik, menjenek másfelé!

Jogászként, demokrata politikusként valóban a kitoloncolást látja megoldásnak erre a problémára?

Nem, itt teljesen másról, mégpedig az alkotmányos rend elleni összehangolt akciókról beszélünk. Például a területi alapú autonómiakövetelésről, amellyel semmiképp sem értek egyet. A kulturális autonómiát már támogatom, nagyon jó, ha valamennyi romániai etnikum részesül ebben, de amikor az ország szervezeti struktúrájának módosításáról esik szó, akkor el kell mondanom: súlyos gondjai vannak.

Európában több példa is van a területi önrendelkezésre, az autonómiával rendelkező dél-tiroli osztrákokat például mégsem fenyegette senki kitoloncolással.

Én sem fenyegettem, hiszen nem áll módomban kitoloncolni senkit. De ha valaki nem érzi jól magát Romániában, akkor elmehet máshová, akár Dél-Tirolba is, ha ott jobb neki. Nem vagyunk abban a helyzetben, hogy vitára bocsássuk Románia alkotmányos rendjét, ha pedig valaki mégis erre vállalkozik, akkor tegye máshol.

Ugyancsak a kolozsvári napilapnak nyilatkozta, hogy a románok nem fogják sokáig tolerálni az alkotmányos kilengéseket. Mit értett ez alatt?

Arra céloztam, hogy az illetékes állami hatóságoknak nem áll módjukban a végtelenségig tolerálni, nekik kell lépniük ebben az ügyben, ellenkező esetben Koszovó-féle helyzethez jutunk. A Szilágy megyei Ördögkút - amelynek környékéről származom - esete talán mond önnek ezt-azt.

Jelenlegi formájában a PD-nek sem tetszik az alkotmány, amelyet a félelnöki típusú köztársasági rendszer bevezetése érdekében kívánnak módosítani. Mégsem mondja senki, hogy költözzenek máshová.

Felhívom a figyelmét, hogy bizonyos alkotmánycikkelyek - például a román állam egységes, szuverén, nemzeti és oszthatatlan jellegére vonatkozó - nem képezhetik módosítás tárgyát. Jogász vagyok, higgye el, hogy erre még a parlament sem térhet vissza, semmilyen formában.

Politikai ismeretei, tapasztalatai révén nem nyilvánvaló az ön számára, hogy az erdélyi magyarok az elmúlt 18 évben kizárólag békés eszközökkel küzdöttek jogaikért?

A magyarokat minden jog megilleti Romániában. De én nem róluk, hanem azokról a magyar politikai vezetőkről beszélek, akik az alkotmányos renden kívül helyezkednek. Tegyünk különbséget az erdélyi magyarok és vezetőik között, hagyjuk az egyszerű embereket, mert ugyanazon a sorson osztozkodnak, mint mi, valamennyien.

A Markó Béla vezette RMDSZ-re, illetve Tőkés Lászlóra közel félmillió magyar szavazott az EP-választásokon, tudván, hogy követeléseik között a területi autonómia is szerepel. Félrevezettek volna ennyi szavazót?

Nem kívánom kommentálni a magyar választók akaratát, és tetszik vagy sem, tiszteletben kell tartanunk az eredményt. Ezzel együtt komoly fenntartásaim vannak azzal kapcsolatban, hogy a bukaresti parlament magyar nemzetiségű képviselői valóban választóikat képviselik, és nem személyes érdekeiket.

Hogyan fognak együttműködni a román demokrata, valamint az erdélyi magyar euroképviselők Brüsszelben, ahol valamennyien az Európai Néppárt padsoraiban foglalnak helyet?

Több mérsékletet kérnék önöktől az ugyanahhoz a politikai csoporthoz való tartozás terén, Romániában ugyanis semmi sem tartotta vissza önöket, az RMDSZ-t attól, hogy befeketítsenek, és belénk tapossanak, valahányszor alkalmuk adódott rá. Az Európai Parlamentben tételesen a nemzeti érdekek képviseletére szorítkozik az együttműködésünk, ám ott a romániai viszonyoktól eltérően nincsenek koalíciók, hanem pártokon felül, regionális szinten működnek a dolgok.

Engedje meg, hogy általánosítását kiigazítsam: nem vagyok az RMDSZ tagja, lapunk független, nem a szövetség finanszírozza.

Bocsánatot kérek, tévedtem, igaza van. Pontosítok: az RMDSZ mindannyiszor rátaposott a Demokrata Pártra, valahányszor lehetősége volt rá. Nem nekünk vannak együttműködési gondjaink az RMDSZ-szel, hanem fordítva.

Rostás Szabolcs, Krónika, 2007-11-30

 

 

Az RMDSZ megreformálását sürgeti Sógor Csaba

Az RMDSZ vezetőségét is érintő reformot sürget Sógor Csaba, a szövetség újdonsült európai parlamenti képviselője. Tegnapi csíkszeredai sajtótájékoztatóján a politikus tárgyalóbizottság megalakulását javasolta, amelyben az RMDSZ-nek hat, az ellenzéknek pedig négy képviselője lenne.

A bizottság célja az RMDSZ megreformálására vonatkozó javaslatok kidolgozása. Sógor szerint a szövetségen belül létre kellene hozni egy szociáldemokrata és egy polgári platformot is. Az RMDSZ-es politikus egyúttal hangsúlyozta: le kellene mondaniuk azon területi szervezetek vezetőinek, ahol a szövetség gyenge eredményt ért el. "A november 25-ei választások eredménye után feltétlenül tárgyalnunk kell a voksolás következményeiről és az RMDSZ megreformálásáról, amelynek a vezetőséget is érintenie kell" - szögezte le Sógor, majd hangsúlyozta: a magyarság képviselőinek győzelme a román szavazók távolmaradásának köszönhető. 31,03 százalékos részvételi aránnyal az RMDSZ nem jutott volna be az Európai Parlamentbe, és ha a lakosság 34,45 százaléka járult volna az urnák elé, Tőkés László sem mehetne Brüsszelbe - figyelmeztetett a politikus.

Farcádi Botond, Háromszék, 2007-11-30

 

 

Köszönetmondás

Életünk folyamán nemegyszer választanunk kell a jó és a helytelen út között, el kell döntenünk, hogy szólunk vagy hallgatunk, tétlen maradunk vagy cselekszünk, fel kell ismernünk, hogy eljött-e az ideje valaminek, vagy nem - olvasható a Tőkés László püspök által jegyzett dokumentumban, amelyet tegnap juttatott el a sajtónak. A Köszönetmondás című írást jegyző Tőkés hangsúlyozza: "Úgy érzem, hogy a 2007. november 25-i európai parlamenti választásokon erdélyi magyarságunk - egészében véve - jól vizsgázott, felismerve az előzmény nélküli lehetőséget: nemzeti közösségünk iránti elkötelezettséggel választott, és gondoskodott európai képviseletéről".

Az erdélyi magyarok európai képviselőjeként ezúton mondok köszönetet mindazoknak, akik szavazatuk által megtiszteltek bizalmukkal - hangsúlyozza az aláíró, megjegyezve: külön is köszönetet mondok székelyföldi honfitársaimnak. A püspök szerint "más megközelítésben, ugyanez mondható el a közép-erdélyi, partiumi és bánsági választókról. Az övék nélkül a székelység szavazatai nem lettek volna elégségesek a sikerhez". Hozzáfűzi: "Köszönet illesse az ókirályságbeli és bukaresti - feltételezhetően többségükben román nemzetiségű - választópolgárokat, akik hitem szerint egy közös, európai képviseletre szavaztak".

Az EP-képviselői mandátumot szerzett politikus külön köszönetet mond a Királyhágómelléki Református Egyházkerület tagjainak, az erdélyi testvéregyházak, valamint az erdélyi református testvéregyházkerület tagjainak, sok papjának, lelkipásztorának és vezetőjének, s nem utolsósorban annak a hat polgári szervezetnek, amelyek a képviselőjelöltségre felkérték, majd "aláírásgyűjtésükkel és kortesmunkájukkal sikerre vitték a választásokat". Végül köszönetet mond azoknak az RMDSZ-tagoknak, akik "a pártos korlátokon felülemelkedve szavaztak bizalmat" európai képviselőségére.

Feltett szándékom, hogy az elnyert bizalom erejével egész erdélyi magyarságunk, valamint egész Kárpát-medencei nemzeti közösségünk, hasonlóképpen egész romániai társadalmunk érdekeit képviseljem az Európai Parlamentben - hangsúlyozta Tőkés.

Hargita Népe, 2007-11-30

 

 

"Nincs szó sikerről, csupán szerencséről, megismételhetetlen szerencséről" - véli Bányai Péter politikai kommentátor

- A várakozásokon felül teljesített mind az RMDSZ, mind a független jelölt a vasárnapi EP-választásokon. Ezt azért a legoptimistábbak sem merték volna előrejelezni. Mégis mobilizálhatók tehát az erdélyi magyar szavazók?

 

- Téved, aki azt állítja, hogy ezek az eredmények az RMDSZ és Tőkés László sikerét tükrözik. Szerencséről van szó, megismételhetetlen szerencséről. Az országos részvétel nagyon alacsony volt, meglepően alacsony, alig 26%. Ilyen csakis europarlamenti választásokon vagy referendum esetében fordulhat elő. A helyhatósági, illetve a parlamenti választásokon legalább 15%-kal többen mennek el.

De lássuk a számokat - kicsit kikerekítve. Az adatok szerint körülbelül 18 millió szavazásra jogosult román állampolgárt tartanak nyilván, ebből 6,6% magyar, azaz kb. 1,2 millió. 2004-ben a parlamenti választásokon a részvétel 57% volt - most kevesebb mint a fele. Az RMDSZ akkor 6,2%-ot kapott, ez számban megközelítőleg 640 ezer szavazatot jelent, ami a magyar szavazásra jogosultak felét jelenti. Most ugyancsak 6% körül van a szövetség támogatottsága, de úgy, hogy az RMDSZ-lista alig valamivel több mint 280 000 szavazatot kapott. A számítások szerint tehát az RMDSZ és Tőkés együtt megközelítőleg 450 ezer szavazatot szerzett, ez együtt nincs annyi, mint amennyivel 2004-ben az RMDSZ bejutott a parlamentbe.

Nem túlzás tehát azt állítani, hogy ha a jövő évi parlamenti választásokig nem növekedik lényegesen az RMDSZ népszerűsége, akkor még egyszer be nem jut a törvényhozásba. Ez a 450 ezer szavazat - ha optimistán azt feltételezzük, hogy Tőkésék és Markóék összefognak - nem lesz elég az 5%-os parlamenti küszöb eléréséhez. Hacsak a román szavazók teljesen el nem alszanak . . .

 

- Szintén váratlan volt a Nagy-Románia Pártnak (PRM) és az Új Generáció Pártjának (PNG) a bejutási küszöb alá "csúszása". Mivel magyarázza ezt a látványos bukást? Van-e esély arra, hogy a román nacionalisták feléledjenek a 2008-as választásokig?

- A szélsőségesek kibukása egy másik ilyen "szerencse". Részben ez is illúzió, bár az vitathatatlan, hogy ezeknek a pártoknak érezhetően csökkent népszerűségük. De ezeket a pártokat és híveiket épp az idegengyűlölet, többek közt az EU-ellenesség tartja össze. A PRM és PNG szavazóinak a tömeges távolmaradása pontosan ezzel magyarázható. "Nem izgat minket az EU parlament! Még az se oly fontos, hogy a »mieink« ott legyenek! Legyenek itthon, a román parlamentben melózzanak, csináljanak rendet!" - ezt fejezték elsősorban ki otthon maradó szavazóik.

 

- A demokraták csúnyán alulteljesítettek, a PD vezérkara most a megyei szervezetekben keresi a bűnbakot. Miért nem vált be Băsescu számítása, aki talán épp azért csikarta ki a referendumot, hogy kedvenc pártja oldalán beszállhasson a kampányba?

- Nem használnám a "kedvenc párt" kifejezést. Talán a "legkevésbé utált párt" megnevezés közelebb áll a valósághoz. Olvasni kéne figyelmesen az Elnök "filozófus" barátait - Liiceanut, Traian Ungureanut, a GDS köré tömörülő értelmiségieket. Keresik a lehetőséget a "Pártok Nélküli Demokrácia" felé. Azt nem merik nyíltan bevallani, hogy utálják a demokráciát, és autoriter államról álmodoznak.

Úgy vélem, Băsescunak távolról sem szívügye a PD. Ennél sokkal fontosabb az egyéni választókerületek ügye, persze az általa javasolt formában. Ez ugyanis szintén része ambíciózus tervének, amely leegyszerűsítve úgy szól: minél kevesebb hatalmat a pártoknak, parlamentnek, és minél több hatalmat az Elnöknek, titkosszolgálatoknak. Ezért aztán minél kevesebb a párt, annál jobb. Folyamatosan azt hangoztatja, "tisztogat", küzd a korrupció ellen - állítólag. Nos, a kétpártrendszer épp a korrupciót intézményesítené, erősítené.

És hogy miért nem vált be számítása? Mert beleszédült eddigi sikereibe, kezdi elveszíteni realitásérzékét. Sokszor kapott jó tanácsokat (saját érdekei szempontjából jókat!), de úgy néz ki, tanácsosai minősége is csökken. Volt tanácsosai pedig egyre inkább bírálják őt. Claudiu Săftoiu, az egykori bizalmas, aki rövid ideig a SIE vezető tisztségét is betöltötte, arra figyelmeztette az újonnan kinevezett SIE igazgatót, Mihai Răzvan Ungureanut: tartson, óvakodjon Băsescutól, aki szereti rövid pórázon tartani a titkosszolgálatosokat. Săftoiu nem éppen észkombájn, és nem is a tisztesség csúcsa, inkább kisstílű gyáva karrierista. Elgondolkodtató, miért utálta meg volt főnökét, hogyan mer így nyilatkozni.

Láthatjuk, Băsescu nem képes visszakozni, akár egy makacs gyerek, pedig távolról sem ez az első sikertelensége. Emlékezzünk csak a Tăriceanu ellen folytatott háború elejére, amikor sikerült azt az illúziót keltenie, hogy heteken, de legkésőbb hónapokon belül előrehozott választások lesznek. Vagy ha nem, akkor is elsepri a PNL-t a kormánytól. Eltelt, két év vagy mennyi, és semmi eredmény. Emlékezzenek csak, mekkora energiabefektetés és mellébeszélés volt e témával kapcsolatban.

Szabadság, 2007-11-28

 

 

Együtt az autonómiáért

 

 

A tegnapi európai parlamenti választás egyér­tel­műen a magyarság győzel­mét jelentette. A román ajkú lakosság nagy­számú távolmaradásának, továbbá a magyarok jelentős számú részvételének köszönhetően az RMDSZ, illetve Tőkés Lász­ló független jelölt is elérte, sőt túlteljesítette az EP-be jutáshoz szükséges kü­szö­böt, így együtt léphetnek fel Brüsz­szelben autonómiánkért. Az államelnök ál­tal kezdeményezett népszavazás az a­lacsony részvétel miatt meghiúsult. Az Or­szágos Választási Iroda az EP-választás első, részleges eredményeit ma reggel köz­li, a végleges eredmény is a mai nap folya­mán derül ki. A Realitatea TV által ren­delt, tegnap este kilenc órakor összesített exit-poll felmérés szerint az EP-választáson a Demokrata Párt 31,7%-ot kapott, a Szociáldemokrata Párt pedig a szavazatok 20,8%-át gyűjtötte össze. A felmérés szerint a Nemzeti Liberális Párt 15,2%-ot, a Liberális Demokrata Párt 6,9-et, az RMDSZ pedig 6,2%-ot szerzett. Tő­kés László független jelölt a voksok 3,7%-át tudhatja magáénak. A Becali-féle Új Ge­neráció Pártja, a Nagy Románia Párt, Voi­cu­lescu Konzervatív Pártja, a Nemzeti Kez­deményezés, a Parasztpárt, a Roma Párt és a Zöld Párt 5% alatti eredményt ért el, vagyis nem küld­het képviselőt Brüsz­szelbe.

 

Hargita megye az élen

A BEC, vagyis az Országos Vá­­lasztási Iroda tájékoztatása sze­rint országos szinten dél­előtt 10 óráig a szavazati joggal bíró román állampolgárok 3,7 %-a ment el az EP-vá­lasz­tásra. 13 óráig ez az adat 11,6%-ra, 16 óráig 19,6%-ra, 21 óráig, vagyis urnazárásig 29,12%-ra emelkedett. A statisztikákból az is kiderül, hogy míg Bukarestben az érintettek mindössze 21,1%-a ment el voksolni, addig Hargita megye 45,81%-os arányával országosan a legjobb részvételi ered­ményt érte el. Megyénket Ko­vászna megye követi 39,57%-kal, illetve Szilágy me­gye a 39,16%-ával szintén az élen jár. Hargita megyében egé­szen négy óráig - 29%-os rész­vételi arány mellett - úgy tűnt, nem lesz kimagasló az ered­mény, aztán mindössze három óra alatt a szavazók 13%-ot javítottak a mutatón. Székelyudvarhelyen is délelőtt többnyire az idősebbek, illetve a templomozásból jövők teljesítették állampolgári köte­le­zett­ségüket, késő délutánig nagyjából az összes kör­ze­t­ben alacsony volt a részvételi a­rány. Például a Művelődési Házban berendezkedett vá­lasz­tási körzetben az 1365 válasz­tóból délig 160 jelent meg, este nyolcig viszont 664-re, vagyis közel 50%-osra duzzadt a jelenlét.

Verestóy: dolgozni kell a csodákért

"A politikai pluralizmus mára már nemcsak igény, hanem bizonyosság az erdélyi ma­gyarság életében. A vá­lasztás szabadsága nemhogy gyengítené, hanem erősíti ma­gyar közösségünket" - nyilat­kozta Szász Jenő polgá­r­mester. Verestóy Attila szenátor szerint azért volt ez várt e­red­mény számára, mert egyértelmű, hogy van egy két­har­mad feletti támogatottsága az RMDSZ-nek, amellyel szemben, avagy mellett - ki hogyan ér­telmezi - ott van a Tőkés László nevével fémjelzett, "más­ként akaró" politikát folytató csoportosulás.

- "Bebizonyosodott, hogy ha nagy arányban részt veszünk egy választáson, akkor na­gyobb arányban tudjuk ma­gun­kat képviseltetni az EU-ban, és ké­sőbb akár más fórumokon is. Nem hinni kell a csodákban, hanem dolgozni kell értük. Van esélyünk összefogni, és csodákat tenni. A ro­má­niai magyarság egy politi­kailag érett, tudatos kö­zösség, csak az összefogás, összetartozás hiányzik. Ezt kell meg­te­rem­teni" - közölte a politikus.

 

Több is lehetett volna

"A magyarok bebizonyították: ha baj van, akkor össze tudnak fogni" - így véle­mé­nyez­te az UH-nak az eredmé­nyeket Markó Béla, az RMDSZ elnöke, aki arra a kérdésünkre, hogy mi változott volna, ha Tő­kés Lászlóval közös listán in­dulnak, azt válaszolta, hogy ak­kor legkevesebb egy-két sze­méllyel többet be lehetett vol­na juttatni Brüsszelbe.

 

A magyarság győzelmeként értékelte Tőkés László füg­getlen jelölt a vasárnapi eredményeket.

"Megmentettük az RMDSZ-t is, hisz 3-4%-on nem tudott volna felülkerekedni, ha nincsen demokratikus versenyhelyzet. Amúgy a négy-öt lehetséges verzió közül a legoptimálisabb történt, ám szomorú, hogy ebből sokan nem tanulnak. A magyarság példásan vi­sel­kedett. Úgy gondolom, azok mentek el rám szavazni, akik már hosszú évek óta nem mennek el választani, mert eddig csak szavazni tudtak" - érvelt lapunknak a református püspök.

 

 

Udvarhely: Tőkés 59 százalék, RMDSZ 41 százalék

Székelyudvarhelyen miután a választókörzetek összesítették a voksokat, két helyszínen is lázasan folyt az eredmények számolgatása. Egyrészt Szász Jenő polgármester stábja Tőkés László szavazatait összesítette, másrészt pedig a városi RMDSZ irodában jegyezték a szavazatok állását. A két forrásból lapunkhoz beérkezett adatok alapján Udvarhelyszéken a 101.533 választásra jogosult állampolgárból 46.665 ment le voksolni. Ez 45,9%-os részvételi arányt jelent. A leadott szavazatokból 24.270-et Tőkés László, és 17.615-öt az RMDSZ kapott. Mindez azt jelenti, hogy Tőkés a voksok 52%-át szerezte meg. Székelyudvarhelyen 14.288 választó járult az urnák elé, ám csak 13.560 érvényes szavazat keletkezett. Ebből 7.590-et Tőkés László, 5.270-et pedig az RMDSZ kapott. Az udvarhelyi arány százalékban tehát 59-41. Említésre méltó a Móra Ferenc általános iskolában berendezkedett 49-es számú körzet, ahol Tőkés László a szavazatok közel 66%-át vitte el. Ezzel szemben a Művelődési Házban, és a Benedek Elek tanítóképzőben nyílt központokban a református püspök 49%-ot kapott. Mint Szász Jenő polgármester közölte, ez volt az a két udvarhelyi hely, ahol Tőkés László veszített

Máthé László Ferenc

 

Sikertelen népszavazás

A Realitatea Tv által a CSOP közvélemény-kutató intézettől rendelt, este fél hétkor összeállított exit-poll szerint az államelnök által, a választási rendszer módosítása ügyében kezdeményezett referendum si­kertelen volt, hiszen a szavazók mindössze 34 százaléka nyilvánította ki ezen kérdésben véleményét. Amúgy a szavazók 89,2%százaléka mondott igent, és mindössze 10,8%százalék ellenezte az egyéni kerületes választási rendszer bevezetését, ám a 34 százalék messze elmaradt a szükséges 50 plusz egytől. Traian Băsescu államelnök esti televíziós felszólalásában úgy vélte, a refe­rendum sikertelensége azt bizonyította, hogy a románok nem hisznek a politikai osztályban, és hangsúlyozta: korábban hasonló eredmény született más tagállamoknál is. Nemcsak sok átlagválasztó, hanem az államelnök politikai ellenlábasai is szép számban távol maradtak a refe­rendumos termektől. Bár közel sem vallanak azonos nézeteket, azért Tăriceanu, Verestóy, Sógor, Voiculescu és Iliescu sem vett részt a népszavazáson, és bár Geoană, Markó és Tőkés pecsételt, nyilatkozataikból az derült ki, hogy a "nem" mellett döntöttek.

 

 

Sógor-fogadás: mindkét fél bejut

Szavazata leadását követően Sógor Csaba szenátor elmondta: "Arra szavaztam, hogy erős székelység, erdélyi magyarság legyen nemcsak itthon és Bukarestben, hanem Brüsszelben is. Azért vállaltam a jelölést, hogy amit a politikai elit nem tudott megoldani, azt döntse el a választópolgár. Két láda pezsgőt várok a szavazás után, az egyiket Toró Tibitől, ezeket abban az esetben kapom meg, ha mind a két fél bejut" - nyilatkozta a Csíki Hírlapnak Sógor, hozzátéve, ő arra számít, hogy az RMDSZ eléri a bejutási küszöböt.

R. A.

Udvarhelyi Híradó, 2007-11-26

 

 

Győztes magyarok, vesztes szélsőségesek (EP-választások)

A szavazatok több mint 99,41 százalékos feldolgozása után az RMDSZ 5,52 százalékot, Tőkés László pedig 3,43 százalékot ért el a vasárnapi európai parlamenti választásokon. Ez azt jelenti, hogy az RMDSZ-re 282 666-an voksoltak, míg Tőkés 175 769 szavazatot gyűjtött össze. A választásokat a Demokrata Párt nyerte meg 28,78 százalékkal. A második helyezett a Szociáldemokrata Párt 23,14 százalékkal, ezt követi a kormányzó Nemzeti Liberális Párt 13,45 százalékkal.

 

A Liberális Demokrata Párt 7,78 százalékot szerzett. Nem jutottak EP-képviselői mandátumhoz a szélsőséges pártok: az Új Nemzedék Pártja 4,86 százalékot, a Nagyrománia Párt 4,15 százalékot szerzett. 2,93 százalékkal ugyancsak kívül rekedt a Dan Voiculescu vezette Konzervatív Párt, valamint a Nemzeti Kezdeményezés Pártja, amely 2,43 százalékot gyűjtött össze.

A mandátumok elosztásáról lapzártánkig nem döntött a központi választási bizottság. Meg nem erősített források szerint az RMDSZ valószínűleg 2, a demokraták 13, a szociáldemokraták 10, a liberálisok 6, a liberális-demokraták 3 mandátumot kapnak. Függetlenként mandátumhoz jut Tőkés László.

Míg Kovászna megyében a független jelölt kerekedett felül, Hargita megyében sokkal kiegyensúlyozottabb volt a verseny, itt ugyanis a szövetség a szavazatok 43,8 százalékát, míg Tőkés a 43,1 százalékát szerezte meg. Maros megyében az RMDSZ egyértelmű győzelmet aratott, megszerezve a szavazatok 33,4 százalékát, miközben Tőkésre a szavazók 12,1 százaléka voksolt.

Amint az várható volt, a választások eredménye alaposan megbolygatta a politikai pártokat. Ion Iliescu volt államfő, a Szociáldemokrata Párt alapító tagja az alakulat rendkívüli kongresszusának összehívását sürgeti, gyengének tartva a párt eredményét. Cozmin Guşă, a Nemzeti Kezdeményezés Pártjá­nak alapítója és elnöke lemondott tisztségéről. A Nagyrománia Pártban a jelek szerint nem fogadták túl lelkesen Corneliu Vadim Tudor pártvezér javaslatát, hogy a honatyák mondjanak le képviselői vagy szenátori mandátumukról. A győzelemről szóló hivatalos nyilatkozatok ellenére a demokraták sincsenek elragadtatva az eredménytől. Vasile Blaga ügyvezető titkár szankciókat helyezett kilátásba azon szervezeteknél, ahol a demokraták az országos átlaghoz képest gyengébben teljesítettek.

Közben az Európai Parlament magyar néppárti képviselőcsoportja üdvözölte, hogy mind Tőkés, mind az RMDSZ jelöltjei bejutottak. Hangsúlyozták: Tőkés Lászlónak kiemelkedő szerepe volt a romániai rendszerváltásban. Tabajdi Csaba, a szocialisták európai parlamenti képviselője azonban kifejti: "a Fidesz és Tőkés megosztó politikája következtében az anyaországi magyarság után most az erdélyi magyarság is kettészakadt, ezért az RMDSZ-nek és Tőkés Lászlónak azonnal hozzá kell kezdenie az erdélyi magyarság egységének helyreállításához."

Farcádi Botond, Háromszék, 2007-11-27

 

 

Egységes lesz-e az erdélyi magyarság? - Tőkés László

Tőkés László:

Az RMDSZ túlélte önmagát - reagált lapunknak Tőkés László arra a Márton Árpád képviselő által megfogalmazott felvetésre, miszerint Tőkés túlgyőzte volna önmagát. "Nem ismerték fel, hogy megérett a helyzet a változásra, és ezt nem én mondom, hanem a választók mondták ki" - fogalmazott az EP-képviselővé választott református püspök.

 

Furcsállta Markó Béla előzetes eredmények utáni nyilatkozatait, melyek az egykori "pártállamra jellemzőek", hisz ezeket a valós helyzetértékelés helyett a siker és megvalósítás felsorakoztatása jellemezte. "Hozta az RMDSZ a formáját" - összegzett Tőkés, aki ismét kifejtette, ha ő nem indul, a szövetség sem ért volna el ilyen eredményt, a választók bebizonyították, hogy a demokratikus versenyhelyzet előnyökkel jár, hisz eddig soha nem tapasztalt arányban voksolt az erdélyi magyarság.

Tőkés László elmondta, szomorúan vett tudomást arról, hogy a tárgyalások folytatására tett javaslataira "kedvezőtlen és elutasító" RMDSZ-reakciók születtek. "Vasárnap este első dolgom volt szorgalmazni, hogy a szeptember 6-án abbamaradt párbeszédet akár már ezen a héten folytassuk. Ettől elzárkóztak az RMDSZ vezetői. Nem nagyon értem őket, mert ez azt jelenti: vagy akkor hazudtak, vagy most hazudnak" - fogalmazott Tőkés László, s elmondta: "Akkor megszületett egy dokumentum, amelyet nem írtunk alá, de ha az érvényesnek tekinthető, akkor érthetetlen, miért zárkózik el az RMDSZ az együttműködéstől. Mind hazai, mind európai politikai szinten nagy szükség volna az együttműködésre, hiszen a választások belpolitikai kihatásai felbecsülhetetlenek, de másfelől nem engedhetjük meg magunknak azt a fényűzést, hogy Brüsszelben ne működjünk együtt a magyar érdekekért, hanem holmi pártérdekek és sérelmek válasszanak el bennünket. E tekintetben a magyarság érdekei a legfontosabbak." Tőkés leszögezte: a megoldás a párbeszéd lenne, ha az RMDSZ erre nem hajlandó, akkor a következő választásokon a szavazók szankcionálják majd a szövetséget. "A közvélemény már annak előtte ítéletet fog mondani. Ez már az ő lelkiismereti kérdésük és jól felfogott érdekük" - tette hozzá.

Farkas Réka, Háromszék, 2007-11-27

 

 

Tőkés László: a választási eredmény az erdélyi magyarság közös győzelmét jelenti

- Egyértelműen az erdélyi magyarság közös győzelméről van szó - mondta vasárnap este az MTI-nek Tőkés László, aki javasolni fogja az RMDSZ-nek, hogy már a héten üljenek közös asztalhoz a romániai magyarság közös jövőjének megtárgyalására.

Bebizonyosodott, hogy tizennyolc év alatt nagykorúvá vált ez az erdélyi közösség, amely ezen a választáson európai módon vizsgázott, élt a demokratikus versenyhelyzet adta lehetőséggel - mondta a református püspök. Hangsúlyozta: nem vált be azoknak a kishitű aggályoskodása, akik a választások előtt azt hangoztatták, hogy az úgynevezett egység megbontása kudarcot fog eredményezni. Nem vált valóra az a lebecsülő vélekedés sem - tette hozzá -, miszerint Tőkés Lászlónak nincs esélye bejutni.

"Íme, az erdélyi magyarság felsorakozott az értékek mentén, és tudott választani" - mondta Tőkés, aki gratulált az RMDSZ-nek is, amely szerinte nagymértékben átvette azokat a nemzeti stratégiai alapértékeket, amelyeket a Tőkést támogató erők is belefoglaltak programjukba.

A magyarság ezzel az eredménnyel bizonyította, hogy nem konjunkturális politikai játékokra van szükség, hanem az európai értékek képviseletére. "Ez a demokrácia győzelme a magyar politikában, gyökeresen megváltoztatja a romániai magyar politikai és közéletet, új fejezet kezdődik" - hangoztatta Tőkés László.

Népújság, 2007-11-27

 

 

Tizenkét százalék szavazattöbblet magyar oldalon

Tőkés Székelyföldön kapta a legtöbb szavazatot

 

 

A romániai magyarok majdnem 12 százalékkal nagyobb hányadban vettek részt a vasárnapi európai parlamenti választáson az országos részvételi arányhoz képest - ezt a következtetést lehet levonni a szavazatok közel 100 százalékos feldolgozása után, ha feltételezzük, hogy a magyar jelöltekre szinte teljes mértékben magyar nemzetiségű választók voksoltak. Az RMDSZ és Tőkés László független jelölt Székelyföldön éles csatát vívott egymással. A számadatokból egyértelműen kiderül, hogy a Tőkésre szavazók nagy része Kovászna, Hargita és Maros megyei. Szilágy megye a nagy rejtélyek közé tartozott, hiszen a vasárnap jócskán az országos részvételi átlag fölött teljesítő megye esetében nem volt világos, hogy az RMDSZ-nek vagy Tőkésnek kedvez a szilágyságiak magas szavazási kedve. Végül kiderült, hogy az RMDSZ-nek volt jó, ugyanis a szövetség 23 százalékkal még a román pártokat is legyőzte helyi szinten.

 

Tegnap délután a szavazatok több mint 99 százalékos feldolgozása után közzétett adatok szerint a 29,12 százalékos részvételű európai parlamenti választáson a PD a voksok 28,78 százalékát szerezte meg. A második helyezett a PSD 23,14 százalékkal, ezt követi a PNL 13,45 százalékkal. A liberális pártból korábban kivált PLD 7,78 százalékot szerzett.

A szinte végleges részeredmények szerint az RMDSZ 5,52 százalékot kapott, a független jelöltként indult Tőkés László pedig 3,43 százalékot mondhat magáénak. Abszolút értékben az RMDSZ-re 282 666-an voksoltak, míg Tőkés 175 769 szavazatot gyűjtött össze.

A PNG 4,86, a PRM 4,15, a PC 2,93, a PIN 2,43, a PNTCD 1,38 százalék arányban részesül a szavazatokból. A Romák Pártja 1,15 a Szocialista Szövetség (PAS) 0,55, a Zöld Párt pedig 0,38 százalékot szerzett.

Az RMDSZ és Tőkés összesen 458 666 szavazatot kaptak, ami az 1 millió 100 ezer potenciális romániai magyar szavazóhoz képest 41 százalékos részvételi arányt jelent a közösségen belül. Az országos 29,12 százalékos részvételhez képest tehát közel 12 százalék többlet található a magyar oldalon, éppen annyi, amennyi szükség volt a magyar jelölteknek az EP-be való bejutására.

Nem lehet figyelmen kívül hagyni azonban azt a konjunkturális okot, hogy a románok nem mentek el szavazni. Ha ugyanis a jövő évi országos parlamenti választásokon például megismétlődik a legutóbbi 58 százalékos részvételi arány, akkor az RMDSZ-re leadott szavazatok már csak 2,77 százalékot érnek, ami jóval az öt százalékos bejutási küszöb alá juttatja az érdekvédelmi szervezetet.

A megyénkénti lebontásból kiderül, hogy Tőkés és az RMDSZ Székelyföldön éles csatát vívott. Kovászna megyében egyértelműen a független jelölt kerekedett felül, akire közel 12 ezerrel többen szavaztak, mint az RMDSZ-re.

Hargita megyében sokkal kiegyensúlyozottabb volt a verseny, itt ugyanis az RMDSZ a szavazatok 43,8 százalékát, míg Tőkés a 43,1 százalékát szerezte meg. A feleket 789 szavazat választotta el egymástól.

A csíki RMDSZ-szervezet mentette meg a szövetség becsületét Hargita megyében - ezt maga a szervezet elnöke, Borboly Csaba jelentette ki tegnap. Udvarhelyszéken ugyanis Tőkés 25 ezer szavazatot kapott, az RMDSZ pedig csak 18 ezret. A Gyergyói-medencében a felek holtversenyben végeztek, a Csíki-medencében viszont az RMDSZ-re 23 500-an voksoltak, Tőkésre pedig csak 15 500-an.

 

 

Maros megyében az RMDSZ már egyértelmű győzelmet aratott, ott ugyanis megszerezte a szavazatok 33,4 százalékát, míg Tőkésre a szavazók mindössze 12,1 százaléka voksolt.

A magyarok által jelentős mértékben lakott Hargita, Kovászna és Maros megyében gyűjtötte össze Tőkés László szavazatainak többségét, körülbelül százezer voksot. Hargita megyében közel 50 ezret, Kovászna megyében 32 ezret és Maros megyében 20 ezret. Az RMDSZ a három megyében körülbelül 125 ezer szavazatot kapott, Hargita megyében 50 ezret, Kovászna megyében 20 ezret és Maros megyében 55 ezret.

Az átlagos országos részvételi arányhoz képest magasabb, urnák előtti jelenlétet elérő Szilágy megyében is az RMDSZ győzött, a szövetség itt a szavazatok 23 százalékát szerezte meg, Tőkésre pedig csak a szavazók 6,78 százaléka voksolt.

Kolozs megyében a PD kapta a szavazatok 33 százalékát. A PD-t a PSD követi 15 százalékkal, az RMDSZ pedig a voksok 14,2 százalékát szerezte meg. A PNL 10,24 százalékot szerzett. Tőkés László a Kolozs megyei szavazatok 6,27 százalékát kapta. A Kolozs megyei szavazók 82,17 százaléka ért egyet a Traian Băsescu államfő által javasolt egyéni választókerületes szavazási rendszerrel, 15,85 százalék viszont ellenzi azt. A népszavazáson a megyében 25,87 százalékos részvételi arányt regisztráltak.

Beszterce-Naszód megyében is a PD nyert, a demokraták a szavazatok 33 százalékát szerezték meg. Második a PSD lett 23 százalékkal, a PNL 10 százalékot kapott. Fehér megyében is a PD győzött 38,13 százalékkal. A választók 16,54 százaléka a PSD-t választotta, míg 16,25 százaléka a PNL-t.

Borbély Tamás, Szabadság, 2007-11-27

 

 

Megbukott az egypártrendszer

 

Fotó: Biró István

Tőkés László európai parlamenti képviselő a választások eredményéről, az RMDSZ befutóival való együttműködés lehetőségéről.

 

Püspök úr, tudatosult-e önben, hogy európai parlamenti képviselő lett? Készül-e már Brüsszelbe?

Nem éltem bele magam erősen, mert püspökként is még mindig temesvári lelkésznek érzem magam. Sohasem a tisztségtől, a rangtól tettem függővé a munkámat, hanem mindig szolgálni akartam. Arra sem volt időm, hogy átérezzem, hamarosan Brüsszelbe kell mennem, mert a választások óta mindössze három órát volt lehetőségem aludni. Mindenesetre a bukaresti repülőjegyet már lefoglaltuk, hogy amint véglegesül a választások eredménye, a napokban átvegyem a mandátumomat a központi választási irodánál. Ugyanakkor munkatársaimmal nézzük a naptárt, hogy lehetőleg már a jövő héten Brüsszelben legyek az adminisztratív ügyek intézése, például képviselői irodám kijelölése végett. Szeretném, hogy ezek a gyakorlati vonatkozások már rendben legyenek, amikor jövőre nekilátok a brüsszeli munkának.

Minek tulajdonítja, hogy a megmérettetés során az erdélyi magyarságnak sikerült megszereznie a leadott voksok közel tíz százalékát, és így az RMDSZ és Ön is mandátumhoz jutott?

A mostani európai parlamenti választás szerintem egyértelműen sikertörténet. A demokratikus választási versenyhelyzet rendkívüli mozgósító erővel hatott, olyannyira, hogy az RMDSZ eddigi történetének, illetve a magyar politikai élet 1989 utáni időszakának legjobb részvételi arányát értük el. Függetlenül attól, hogy alacsony volt a román részvétel, mégiscsak közel tízszázalékos volt a magyarok részvétele. Ennek a sikernek az összefüggésében szerfelett csodálkozom, hogy másfajta interpretációk is vannak.

Az RMDSZ vezetői úgy vélekednek: közös listaállítás esetén a magyarság akár négy vagy öt képviselői helyet is szerzett volna. Nem bánta meg, hogy függetlenként indult?

Beszéljenek a tények. Az RMDSZ a márciusban leadott támogató aláírások számához képest mintegy 70 ezerrel kevesebb szavazatot gyűjtött össze, jómagam pedig mintegy 30 ezerrel többet, mint amennyi támogató aláírásom volt. Ebből kiviláglik, mennyire rosszhiszemű, valóságalapot nélkülöző az RMDSZ interpretációja. Nem tudom, miként lehetne negatívan értékelni a mostani eredményt. Az RMDSZ valahol leragadt a kampány legsötétebb pontján, nem tud jót, újat mondani, nem tudja reálisan nézni a valós helyzetet, ugyanúgy tesz, mint amikor azzal riogatta az embereket, hogy senki nem jut be az Európai Parlamentbe, vagy csak én. Holott ennek épp az ellenkezője történt. Nemcsak hogy nem bántam meg független indulásomat, hanem szerintem a legoptimálisabb változat következett be a négy eshetőség közül. Ráadásul még az RMDSZ-nek sem lehet panasza, hiszen bejuttatta két képviselőjelöltjét, akire eleve számítani lehetett. Nem értem, mi a probléma ebben.

A romániai magyarok vasárnapi opciója alapján kirajzolható-e az RMDSZ és az ellenzéki szervezetek közötti erőviszony?

Hatásában a mostani választás eredménye csak az 1989-es változáshoz fogható. 18 évvel ezelőtt a román pártdiktatúra, most az RMDSZ megtestesítette romániai magyar egypártrendszer bukott meg a választások révén, és teljesen új korszak vette kezdetét az erdélyi magyar politikai és közéletben. Ez a gyökeres változás a továbbiakban hatással lesz az egész magyar politikai és közéletre, elkerülhetetlenné vált a reform, a rendszerváltozás. Ezzel egy időben tennünk kell róla, hogy megreformáljuk a magyar politikai és közéletet, hogy meg is valósuljon az a rendszerváltozás, amelynek javaslatával előálltunk az RMDSZ-szel folytatott augusztusi tárgyalások során. E téren csupán az okoz gondot, hogy vasárnapi javaslatomra, miszerint vegyük fel újra a tárgyalás, a párbeszéd fonalát, az RMDSZ részéről visszautasítás volt a válasz. Remélem, a szövetség felülvizsgálja ezt az elzárkózó magatartást, hiszen erdélyi magyarságunk érdeke azt követeli meg, hogy valóban létrehozzuk az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórumot, folytassuk a tárgyalásokat, és megvalósítsuk a plurális demokráciát a romániai magyarság életében.

Az Európai Parlament néppárti frakciójában ott lesz két volt vetélytársa, Frunda György és Sógor Csaba szenátor is. Együtt tud-e működni Brüsszelben a két RMDSZ-es politikussal?

Számomra ez nem annyira politikai, mint inkább erkölcsi kérdés. Gondolok itt elsősorban a neptuni tárgyalásokra, amelyek egyik főszereplője Frunda György volt, és titkos tárgyalásai miatt a Szövetségi Képviselők Tanácsa el is ítélte annak idején. Másfelől szintén erkölcsi problémák merülnek fel -főképp a polgári oldal részéről -Sógor Csabával szemben. Szerintem azonban ezeken felül kell emelkednünk, mert ha az erdélyi magyar érdek azt követeli, hogy bizonyos ügyekben együttműködjünk, akkor kötelesek vagyunk ezt szem előtt tartani. Noha nagyon megterheltek a viszonyaink, nem lesz más választásunk. Ha a szabad demokrata Szent-Iványi István és a szocialista Tabajdi Csaba adott esetben együtt tud működni az EP-ben a fideszes Gál Kingával és Szájer Józseffel, akkor Erdély érdekében nekünk is példát kell vennünk róluk.

Kedvező eredmény született ön szerint arra, hogy folytatódjanak a választási kampány elején félbeszakadt tárgyalások az RMDSZ és az erdélyi magyar ellenzéki szervezetek között?

Elvben annyira kiegyensúlyozott a helyzet, hogy ezt nevezik alkupozíciónak és kedvező tárgyalási előfeltételnek. Azonban értetlenül állok az RMDSZ magatartása előtt, a szövetség mintha belefeledkezett volna a kampányba, holott a választások már lezajlottak. A tárgyalásokhoz szükség van az RMDSZ politikájának revíziójára. Remélem, az RMDSZ-ben vannak olyan erők, amelyek nem engedik, hogy elszalasszák ezt a megegyezési lehetőséget.

Brüsszelből nem lesz képes irányítani a Királyhágómelléki Református Egyházkerületet is.

Ennek a helyzetnek a megoldására két kanonikus lehetőség mutatkozik, és az egyházkerületi közgyűlésnek kell döntenie. Törvény szerint vagy ideiglenes megbízatást kap a püspök-helyettes az egyházfői teendők ellátására, vagy lemondok a püspöki tisztségemről, és a ciklusom hátralévő részére előrehozott választást rendez a közgyűlés. A döntéshez össze kell hívni az egyházkerületi közgyűlést.

Rostás Szabolcs, Krónika, 2007-11-27

 

 

Százezres vokskülönbség a RMDSZ és Tőkés László között

Az RMDSZ kapta az erdélyi és partiumi szavazatok 14,86 százalékát az európai parlamenti képviselő-választáson, Tőkés László független jelöltnek pedig a 16 erdélyi és partiumi megye választópolgárainak 9,34 százaléka szavazott bizalmat -derül ki a Központi Választási iroda által kiadott végleges EP-választási adatokból.

 

A vasárnapi voksoláson így az RMDSZ a "magyar szavazatok" mintegy 60, míg Tőkés közel 40 százalékát kapta. Szinte valamennyi megyében az RMDSZ kerekedett felül -az egyetlen kivételt Kovászna megye jelenti, a háromszéki szavazópolgárok jelentős többsége Tőkés Lászlót támogatta az európai parlamenti választásokon. A függetlenként induló református püspök 12 ezer szavazatos többséggel győzött az RMDSZ jelöltjeivel szemben. A Kovászna megyei választási bizottság adatai szerint a háromszéki választópolgárok jóval az országos átlag fölött, vagyis 39,57 százalékban járultak vasárnap az urnák elé. A választásokon résztvevő 69 973 személy közel fele - 32 028 személy - Tőkés Lászlóra adta voksát, míg az RMDSZ jelöltjeit a választópolgárok 30 százaléka, azaz 20 091 személy támogatta. Különben abszolút számokban az RMDSZ 282 666, míg Tőkés 175 769 szavazatot kapott országos szinten.

 

Bölcsebb a lakosság

"Az erdélyi magyarság sokkal bölcsebb, mint a politikusai" - jelentette ki az eredményeket értékelve Antal Árpád. A háromszéki RMDSZ-es képviselő hozzátette: ahogyan eddig is tette, ezután is szorgalmazni fogja, hogy a tárgyalások folytatódjanak. "Most már mindenkinek ki kell józanodni, és látni kell, hogy az út közös, mindenkinek megvan a helye, és együtt kell haladni tovább" - sommázott.

"Tőkés László fölényes Kovászna megyei győzelme után az alsó háromszéki RMDSZ vezetősége természetesen levonja a következtetéseket" -jelentette ki Albert Álmos. Az RMDSZ alsó-háromszéki elnöke szerint a székelyföldi magyarok a kettős képviselet mellett döntöttek, az RMDSZ-t és Tőkés Lászlót is egyaránt megbízták az érdekképviselettel. "Háromszéken az emberek nem iskolaépítésre, sportcsarnoképítésre vagy útjavításra szavaztak, hanem Tőkés Lászlót bízták meg azzal, hogy az EP-ben azokat a projekteket képviselje, amiket mi már előkészítettünk" - jegyezte meg Albert Álmos.

 

Összefogást szorgalmaznak

Hargita megyében az RMDSZ mindössze 789 szavazattal előzte meg a független jelöltet. Míg Udvarhelyszéken Tőkés László 25 ezer szavazatot kapott, miközben az RMDSZ-re 18 ezren voksoltak, Gyergyószéken fele-fele arányban oszlottak meg a szavazatok. Az RMDSZ Csíkszéken bizonyult népszerűbbnek: ott a szövetség listájára 23 500 ezer választópolgár ütötte pecsétjét, míg a királyhágómelléki püspök 15 500 szavazatot kapott.

"A vasárnapi voksolás udvarhelyszéki eredményeinek egyértelmű tanulsága, hogy az RMDSZ és a független jelöltet támogató szervezetek összefogása révén az erdélyi magyarság akár négy-öt képviselőt is küldhetett volna az európai parlamentbe" -nyilatkozta a Krónikának Verestóy Attila, az RMDSZ udvarhelyszéki szervezetének elnöke. "Hiszek abban, hogy az EP-választásokon elért eredmények az RMDSZ és az ellenzék számára egyaránt azt mutatják, hogy el kell jönnie a kiegyezés pillanatának. Gondoljunk bele, együtt csodát tehettünk volna".

"Az RMDSZ gyergyói területi szervezete egyetlen tanulságot vonhat le az EP-választások eredményeiből: fel kell hagyni az RMDSZ és a független jelöltet támogató szervezetek közti csúnya sárdobálással, és egyesített erővel kell készülni a 2008-as parlamenti választásokra" - elentette ki lapunknak Becsek-Garda Dezső Hargita megyei parlamenti képviselő. "Szükség van az RMDSZ megújulására, és vissza kell fogadni a szervezetbe azokat, akik így vagy úgy kiszorultak."

Csíkszéken is akadtak különben olyan települések, ahol a választópolgárok zöme Tőkésre szavazott. Csíkszeredában például a választók 53 százaléka szavazott bizalmat a független jelöltnek. A megyeszékhely mellett Csíkszentdomokoson és Csíkcsicsó-ban maradt alul az RMDSZ, ám a csíkszéki falvak szavazóinak 67 százaléka a szövetség listájára voksolt. "Elemezni fogjuk, mi lehet az oka annak, hogy egyes településeken kevesebb szavazatot kapott az RMDSZ" - jelentette ki a tegnapi csíkszeredai sajtótájékoztatón Borboly Csaba. A Hargita Megyei Tanács alelnöke azt javasolja, hogy az adott térségben kapott szavazatszám és a kampányban való aktivitás alapján értékeljék az egyes térségek tisztségviselőit, vizsgálják meg, hogy a területi kampánystábok célkitűzéseit mennyire valósították meg, milyen mértékben járultak hozzá a sikerhez. "Vannak emberek nem megfelelő helyen, ezeknek más típusú munkát kell adni, újra kell osztani a feladatokat" - fejtette ki lapunknak Borboly.

 

Tőkés Moldvában is népszerű

Suceava, Iasi és Vrancea megyében is az népszerűbbnek bizonyult RMDSZ-nél Tőkés László. Suceava megyében a királyhágómelléki püspökre 969 választópolgár voksolt, míg az RMDSZ 576 szavazatot kapott. Vrancea megyében Tőkést 841-es, míg az RMDSZ-t 155-en választották. Iasi megyében a püspök az össz-szavazatok 0,7 százalékát vitte el, miközben az RMDSZ 0,2 százalékot kapott.

Krónika, 2007-11-27

 

 

Tőkés: Orbán Viktornak meghatározó szerepe volt a sikerben

Orbán Viktornak meghatározó szerepe volt a sikerben - mondta Tőkés László tegnap nagyváradi sajtótájékoztatóján.

"Orbán Viktornak és a Fidesznek nagy szerepe volt a megválasztásomban, főként arculati szempontból, ugyanis mindenki előtt nyilvánvalóvá vált az az érékközösség, amely a Fidesz, Orbán Viktor és közöttem áll fenn, másfelől az a másik értékközösség, amely Gyurcsány Ferenc és az RMDSZ között állapítható meg. Az embereknek tehát sokkal egyszerűbb volt választaniuk. "

Azzal kapcsolatban, hogy mi fog történni püspöki mandátumával, Tőkés László két lehetőséget vázolt fel: vagy helyettese veszi át az egyházkerület irányítását, amíg ő EP-mandátumát tölti, vagy lemond és akkor új püspökválasztást ír ki a Királyhágó-melléki Egyházkerület.

Erdély FM

 

 

Az RMDSZ vereséggel felérő diadala

Öt-hat parlamenti képviselőnk lehetett volna, ha Tőkés nem indul függetlenként az európai parlamenti választásokon - jelentette ki Frunda György és Markó Béla az RMDSZ-győzelem mámorában.

Hihetetlen, hogy a szenátor urak nem érzékelték, hogy a pártjuk vagy érdekszövetségünk - fogalmazzon ki-ki ízlése szerint - az utolsó választások óta közel százötven ezer szavazót vesztett, s holtbiztos, hogy azok, akik vasárnap Tőkés Lászlóra adták voksukat, nem támogatták volna az RMDSZ-t. Talán még a közös listát sem. Mert a Markó-Verestóy-Borbély László-Kelemen Hunor-féle csúcsvezetés arroganciája, a hatalomba való kényelmes befészkelődése elérte a közösség tűrőképességének határát. Meglehet, hogy a román közvélemény által a legeurópaibb képviselőnek tartott Frunda György makulátlan öltönye, nyakkendője, márkás töltőtolla és notesze sokakat lefegyverez, az is, hogy Borbély László állandó nyüzsgése a lázas munka látszatát kelti, Kelemen Hunor elrugaszkodott nyilatkozatai fiatalos szókimondásnak tetszenek, Markó Béla minden eseményre, történésre jól időzített és eszes megnyilvánulása imponál, mégis az, amit a szövetség ma, 2007-ben nekünk, magyaroknak felmutat, igen kevés. Közösségünk érdekében kifejtett munkájuk mára alig értékelhetővé senyvedt, s kampánybeli öntelt viselkedésük, nagyot mondó választási deklarációik, no meg az eredményhirdetés utáni lovagiatlan nyilatkozataik teljes szépségükben mutatták meg önimádó, ellentmondást nem tűrő, saját anyagi és politikai érvényesülésüket mindenek fölé helyező személyiségüket.

Pedig bele kell törődnie mind Frunda Györgynek, mind Markó Bélának és hűséges fegyverhordozóiknak, hogy az EP-választásokkal megszűnt az RMDSZ egyeduralma. A magyar szavazók közel fele mást akar. Elég volt a szövetség mindentudásából, kizárólag klientúráját futtató, sértően protekcionista viselkedéséből, az ellenfelet nem legyőzni, hanem eltiporni kívánó attitűdjéből, elég volt a nagy szólamokból, a be nem váltott ígéretekből, a hanyag és önző politizálásból, az ízléstelenkedésig fajult önreklámokból, s ami talán a legfontosabb, sorozatos téves politikai döntéseikből. Elég volt a köpönyegforgatásból, a politikai prostitúcióból, az apró bosszúkra épített érvényesülésből. Ha a magyar közösségben a felsorolt sérelmek nem élnének, ha az RMDSZ pluralizmusra törekedett volna, ha valóban sokszínű érdekszövetségként működik, ha a szövetségen belül nem ragadja kezébe a hatalmat egy kis csoport, talán minden másképp alakul. De a valóság lehangoló, egymillió szavazati joggal rendelkező magyar ember helyett mindössze négyszázezer szavazott, s ha Tőkés László nem kínál alternatívát, úgy másfél százezerrel még kevesebben lettek volna. Önvizsgálatra, nem felelőtlen vagdalkozásra lenne most szüksége az RMDSZ-nek és győztes EP-képviselőinek. Mert valamit menet közben nagyon elbaltáztak.

Simó Erzsébet, Háromszék, 2007-11-27