HÍRVIVŐ

 

Az Erdélyi Református Egyházkerület Internetes Hírszolgálata

www.reformatus.ro

 

Feliratkozás: hirvivo-subscribe@yahoogroups.com

Hír beküldése: hirek@reformatus.ro

 

2008 április 18, VII. Évfolyam 16. szám (összesen 304 szám)

 

Előző szám

Legújabb szám

Következő szám

 

 

Tartalomjegyzék

 

Dunántúli teológusok tervezett látogatása

Gitártábor Erdőcsinádon

A legjobbak voltunk a határon túliak közt

Új iskola Málnáson

Hívó szó - Kolozsvárra

Népdalvetélkedő Szászcsáváson

XVII. Bárdos Lajos - Nagy István Kórusfesztivál

Kitüntették a Calepinus Alapítványt

Átadták a megyei EMKE- kitüntetéseket

Új Kezdet - 100

Új Kezdet 100. száma

Református kórusok negyedik találkozója

Kopjafa a zeneszerzőnek

Tollal az evangélium szolgálatában

Jézus példázatai a festészetben

 

 

 

Dunántúli teológusok tervezett látogatása

2008. július 7 és 14 között 20-25 pápai teológus hallgató látogatná meg az őket fogadni hajlandó gyülekezeteinket az "egyházismereti gyakorlat" keretében, dr. Márkus Mihály püspök kíséretében.

Idézet dr. Márkus Mihály leveléből:

"Hétfőtől vasárnapig kérnénk tisztelettel hét olyan gyülekezetet, amely vendégül tudna látni mintegy 20-25 pápai teológus hallgatót, olyan formában, hogy délután 1600-1700 óra tájban érkeznénk a megnevezett gyülekezetbe, ott a teológus diákok szívesen szolgálnának egy esti alkalmon, kísérő tanáruk végzi az igehirdetést (ez reménység szerint én magam leszek), utána családoknál kérnénk elhelyezést (...). Másnap reggel 800 órakor egy rövid reggeli áhítat keretében elköszönünk a vendégfogadó gyülekezettől (reggelit és szerény úti csomagot kérnénk tisztelettel). (...)".

Szeretettel várjuk azon szolgatársaink jelentkezését, akik a magyarországi teológiai hallgatók csoportját fogadnák a fent említett körülmények között a puspokihivatal@reformatus.ro elektronikus postacímen 2008. május 5-ig.

 

 

Gitártábor Erdőcsinádon

Az idén is lesz erdélyi gitártábor. A gitár szerelmeseit immáron 8.-ik alkalommal várják a szervezők augusztus 5-12 között a Maros megyei Erdőcsinádon. Bővebb információk: www.gitartabor.ro

Tisztelettel,

Schervenka Endre

 

 

A legjobbak voltunk a határon túliak közt

 

 

Udvarhelyszéki sike­rekkel zárult a Curie Környezetvédelmi Emlékverseny utolsó szakasza. A mintegy 400 magyarországi, erdélyi és vajdasági diák bevonásával szervezett rendezvényre Szolnokon került sor.

Diákjaink szinte minden korcsoportban elnyerték a határon túli legjobb csapatnak járó díjat.A verseny országos, döntő sza­kaszára április 11-én és 12-én került sor a szolnoki Pálfy János Műszeripari és Vegy­ipari Szakközépiskolában - tudtuk meg Dimén Csillától, az udvarhelyszéki csapatok kí­sérőjétől. A feladat összetett, és nagy kihívást jelent, hiszen az országos döntőre előre meg­adott témában benevezési do­ku­mentációt kellett készí­teni, szóbeli kiselőadásokat tar­tani. A megmérettetés kü­lön­böző ka­tegóriákban folyt: minden csa­pat bemutatta saját dokumentációját, amely itt­hon készített fényképes, kéz­zel festett vagy rajzolt mun­kát jelentett környe­zet­védelmi témakörben. Ide tar­to­zott a környe­zet­szennyezés, hulladék­gaz­dál­ko­dás és -fel­mérés témaköre, va­lamint az újrahasznosítás problematikája is. A versenyen tesztek is voltak, amelyek összetételben, té­ma­kö­rökben kor­osztályon­ként változtak.

Különösen érdekesek voltak az ún. kiselőadások, amelyek so­rán a csapatok cédulát húztak, és az azon szereplő te­vé­kenységet elő kellett adniuk. Ud­varhelyszék első ízben vett részt ezen a nagyszabású ver­senyen, és nagyon jó eredmé­nyekkel tértek vissza. A szé­kely­szentkirályi iskola VII-VIII. osztályos tanulói a határon túli legjobb csapatnak járó díjat hozták el korosztályukban, emellett dokumentációjukért megkapták az első helyezést is. A felsőboldogfalvi iskola V-VI. osztályosait Péter Edit vezette, ők a legjobb határon túli csa­patnak járó díj mellett dokumentációjukkal a második díjat is begyűjtötték. A Baczkama­da­rasi Kis Gergely Református Gimnázium IX-X. osztályosait Kacsó Péter ké­szítette föl, ők is elhozták kor­osztályukban a legjobb ha­tá­ron túli csapat díját. Rajtuk kívül megyénkből a csíkma­darasi iskola III-IV. osztályos tanulói is részt vettek a ver­se­nyen Tankó Molnár Mária nyugalmazott tanító vezetésével. Korcsoportjukban ők is a legjobbaknak bizonyultak a határon túli csapatok közt. Dimén Csilla még elmondta: ez volt az első alkalom, hogy ud­varhelyszéki tanulók részt vettek ezen a versenyen, nagyon sokat tapasztaltak, és nagyon jó eredményekkel tértek vissza. Nem csak a tanulóknak, kí­sé­rőiknek is szerveztek pro­g­ra­mokat: pénteken, április 11-én kiselőadásokat tartottak, va­lamint foglalkozásokat a te­hetséggondozás és dráma­pe­da­gógia tárgy­kö­ré­ben. A gye­re­keknek a ver­seny­lázat enyhí­ten­dő személyi­ség­fejlesztő já­tékokat, kis ve­tí­téseket, előadásokat és sza­bad­idős is­mer­kedési progra­mokat szer­veztek. Vasárnap a di­ákok meglátogatták a re­pülő­múzeumot is.

A színfalak mögött A Curie Környezetvédelmi Emlékversenyt első alkalommal 12 évvel ezelőtt rendezték meg. Az ötletgazda és főszervező azóta is a szolnoki Török Istvánné Erzsébet. A helyi és megyei szakaszok szervezését Dimén Levente, a zeteváraljai P. Boros Fortunát-iskola igazgatója vállalta fel, és kolléganői, Dimén Csilla, Tamási Andrea és Bokor Irénke segítségével bo­nyo­lították le. Nagy segítséget jelentett az Agora Fenntartható Fejlesztési Munkacsoport, valamint a csapatokat Szolnokra szállító Csavargó Trans támogatása is.

Kudelász Nóbel, Udvarhelyi Híradó, 2008-04-16

 

 

Új iskola Málnáson

 

 

Mert a volt református felekezeti iskola épületét, amelyben az általános iskola működött, visszakapta a helybeli egyházközség, ugyanazon a telken egy régebbi állami épület alapjaira a legújabb uniós követelményeknek is megfelelő iskola épült.

Ünneplésre alkalmas teret alakított ki az önkormányzat a művelődési otthon, valamit az új iskola mögött. Szükség volt erre, ugyanis a négy esztendeje önállósult község április 12-én, szombaton tartotta első falunapját, melynek központi eseménye az iskolaavató volt. Reggel a gidófalvi fúvósok ébresztették a községközpontot. Népes tömeg, hivatalosságok, meghívottak, az iskola egykori diákjai, régi és mai pedagógusai, Málnás és Zalánpatak testvértelepüléseinek küldöttségei hallgatták végig az ünnepi beszédeket. Kasléder József polgármester köszöntötte a vendégeket. Röviden emlékezett a lepergett négy munkás esztendőre, s mint a helybeli iskola diákja, felidézte az iskoláskor emlékeit, az elhunyt pedagógusok emlékét. Az egykori diákok nevében Pusztai Miklós törvénybíró beszélt, a málnási oktatás rövid történetét Pál Samu nyugalmazott igazgató-tanító ecsetelte, aki közel negyedszázadig igazgatta az intézményt.

"Ennek az iskolának 1852-ben 173 tanulója volt - mondta Pál Samu -, s a tanulók fele nem fért be az akkori épületbe. S mert 1919-től kötelezték a román nyelvű oktatást, Mihály Zoltán helybeli eminens tanító, a falu szülötte felvetette a magyar nyelvű oktatás szükségességét, ami a falu akkori lelkész-esperesénél, nagytiszteletű Tőkés Józsefnél (ft. Tőkés László nagyapjánál) és a presbitériumnál talált meghallgatásra, akik egyházi tőkéből 1930-ra felépítették a református felekezeti iskolát, megmentve az anyanyelvű oktatást. Azóta magyar tanítók és tanárok oktatják gyermekeinket magyar nyelven."

Az új épület megszületésének körülményeiről Kovács Attila igazgató-tanár szólt, köszönetet mondott a kivitelező Valdek Impex Kft.-nek, s mindazoknak, akik segítettek. A megyei tanfelügyelőség, a helyi önkormányzat és az iskola vezetősége érdemeiről Henning László tanfelügyelőségi vezérigazgató beszélt, az iskolaépítést pedig György Ervin kormánymegbízott értékelte. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Vajda Lajos, a megyei tanács alelnöke, Szabó Ilona parlamenti képviselő, Albert Álmos, Sepsiszentgyörgy polgármestere és Tóth István, a Magyar Köztársaság Kulturális és Koordinációs Központjának vezetője. Az új épület szalagját Kasléder József polgármester és Hebling Zsolt alsóőrsi polgármester vágta el. Balogh Józsefné, a kaposgyarmati küldöttség vezetője és Mészáros Károly, az alsóőrsi testvériskola igazgatója üdvözölte a málnási gyerekeket, s írásvetítővel és videokamerával ajándékozták meg az iskolát. A jelenlevők megtekintették az osztálytermeket és laboratóriumokat, valamit az iskola névadója, Tőkés József esperes és a Tőkés család fotó-emlékkiállítását. Imát mondott t. Márk Gyula helybeli református lelkipásztor, az új épületet megáldotta t. Gábos Zoltán római katolikus plébános. Fénypontját jelentette az ünnepségnek a helybeli gyermekek műsora. Volt állófogadás, népünnepség és terített asztal a vendégek számára.

Kisgyörgy Zoltán, Háromszék, 2008-04-15

 

 

Hívó szó - Kolozsvárra

Kolozsvár reneszánsza programot hirdet meg a Kolozsvár Társaság a 2008-as magyar reneszánsz év keretében. A Kolozsvárról elszármazottakat, a közeli és távoli országokban, az óceánokon is túl élő egykori kolozsváriakat hívjuk, várjuk szeretettel egy nyári (június 27-29.) és egy őszi (október 10-12.) hétvégére, illetve már az előtte való és utána következő hétköznapokra is, változatos programokkal - írók, művészek, tudósok, orvosok, tanárok, mérnökök, sportolók találkozóival, operabemutatóval, színházi előadásokkal, képzőművészeti kiállításokkal. Október 13-án és 14-én Kolozsvár - térben és időben címmel előadássorozatot szervezünk a Kolozsvár Társaság Főtér 22. szám alatti székhelyén, ahol lehetőség lesz az egykori kolozsváriak megszólalására is. Külön tervünk foglalkozni a nők helyzetével, sikeres női példaképek felmutatásával. A Győzelem mozi felújított helyiségében a város múltját és jelenét, művészeit bemutató filmeket vetítünk. Az alakuló program további részleteiről folyamatosan beszámolunk a Kolozsvár Társaság és a Szabadság honlapján, a médiában.

Tervezze úgy nyári vagy őszi programját, hogy néhány napot családjával együtt Kolozsvárt és környékén töltsön (a városban lehetséges különböző komfortú elszállásolási feltételek közt, az igényes faluturizmus biztosította kényelemben vagy rokonainál, barátainál). Várjuk javaslatait, előzetes jelentkezését. Legyünk újra együtt, a változó, hatalmasan növekvő, de számunkra föl nem adható város, Mátyás király és Bolyai János szülővárosa, Kolozsvár történelmi falai között 2008-ban.

2008. február 28.

 

KOLOZSVÁR TÁRSASÁG

Kolozsvár Galéria

400113 Kolozsvár

Főtér (P-ţa Unirii) u. 22/8

Tel: +40-(0)264-592187

Fax: +40-(0)264-592187

e-mail: kolozsvar_t@yahoo.com

www.kolozsvartarsasag.com

Kapcsolattartó személy neve: SALAT CSILLA

Mobil: +40-(0) 745-204289

 

 

Népdalvetélkedő Szászcsáváson

A szászcsávási református egyházközség, az RMDSZ, a szászcsávási Belle József Általános Iskola és a Mikefalvi Polgármesteri Hivatal népdaléneklő versenyt szervez Dézsi Ferenc karnagy emlékére. A vetélkedőre április 19-én 9 órától kerül sor a szászcsávási református templomban. A versenyre (április 16-ig) I-VIII. osztályos tanulók nevezhetnek be két szabadon választott népdallal.

Népújság, 2008-04-15

 

 

XVII. Bárdos Lajos - Nagy István Kórusfesztivál

A hét végén, április 19-20-án, szombaton és vasárnap tartják a megyeszékhely művelődési életének hagyományossá vált rendezvényét. Részletekkel Kovács András karnagy, a szervező Nagy István Ifjúsági Kórusegyesület vezetője szolgál olvasóinknak.

- Tizenhetedik alkalommal szervezzük meg az amatőr kórusok évi seregszemléjét. A kétnapos rendezvény fő támogatói a polgármesteri hivatal, a Communitas Alapítvány és a helyi Állami Filharmónia. A szervezésben oroszlánrészt vállalnak a Vártemplom Psalmus kórusának tagjai. Idén tizenkét kórus mutatkozik be két hangversenyen, melyeket szombaton és vasárnap délután 6 órai kezdettel tartunk. Szombaton a szervező Nagy István Ifjúsági Vegyes Kar (karvezető Kovács András) mellett fellép a somosdi férfikar (Kiss Csaba), a marosvásárhelyi Cantuale énekegyüttes (Nyilas Szabolcs), a mezőkeresztesi kamarakórus Magyarországról (Birtalan Judit), a Vártemplom Psalmus kórusa és a marosvásárhelyi Bernády Kamarakórus (Márton Zsolt). Vasárnap a Művészeti Líceum Primavera gyermekkara (Kovács András) üdvözli a felnőtteket, majd követi őket az alsóvárosi református templom kórusa (Murár Mária), a magyarfenesi énekkar (Tóth Guttman Emese), a marosszentgyörgyi Soli Deo Gloria vegyes kar (Hajdó Károly), a sepsiszentgyörgyi Snaps Vocal - Band énekegyüttes (Cserkész Emese), és zárja a sort a Vártemplom Musica Humana női kara (Csíky Csaba). Nem marad el a szokásos közös éneklés sem. Hangversenyeinket a Kultúrpalota nemrég felújított nagytermében tartjuk, a belépés ingyenes, a kórusmuzsika kedvelőit szeretettel várjuk.

(bölöni), Népújság, 2008-04-15

 

 

Kitüntették a Calepinus Alapítványt

Április 12-én, az Erdélyi Magyar Közművelődés Napján az EMKE Balázs Ferenc díjában részesült a marosvásárhelyi Calepinus Alapítvány.

 

LAUDÁCIÓ

 

A marosvásárhelyi Calepinus Alapítvány által működtetett idegennyelvű népfőiskola éppen tizennyolc esztendős, mondhatni: elérte a felnőttkort. A nyelviskola első fiatal hallgatói immár családapák és családanyák, és gyermekeiket iratják be a nyelvtanfolyamokra. Az akkoriban már deresebb hajúak pedig azóta nyugdíjba vonultak, és nagyszülőkké váltak. Nos, az idő múlik, és a nyelvtanulás nem ismer korhatárokat.

Ha valami és valakik ráérdemesültek az odafigyelésre, és rászolgáltak az EMKE díjra, akkor a Calepinus Alapítvány és létrehozói, működtetői méltán azok. Munkájuk gyümölcse, annak mennyisége és minősége megérett az elismerésre.

Annakidején, a nyolcvankilences változásokat követően szembesülnünk kellett azzal a ténnyel, hogy fiataljaink nyelvismeret hiányában képtelenek a kommunikációra, és az is nyilvánvalóvá vált, hogy a jövőben nyelvtudás nélkül nem lesznek versenyképesek, nem tudnak majd megfelelni a jelen kihívásainak. Ez a felismerés vezette Fülöp G. Dénest, a Vártemplom akkori lelkipásztorát, hogy kezdeményezze a nyelvoktatás megszervezését az egyházközség keretében, a német Volkshochschule típusú népfőiskolák mintájára. A cél az volt - s ma is változatlanul az -, hogy elsősorban az anyagilag nehéz, hátrányos helyzetben levő magyar fiatalokat segítsék a nyelvtanulásban, egy világnyelv elsajátításában, akik nem tudnak drága magánórákat venni.

1990 tavaszán szervezték meg az első angol tanfolyamot, majd rövidesen kialakult a hároméves oktatási struktúra kezdők, középhaladók és haladók számára. A későbbiekben áttértek a hat modulos, azaz hat szemeszteres rendszerre, s így az oktatási rendszer rugalmasabbá, a hallgatói igényeknek jobban megfelelővé vált. Időközben a kínálat is kibővült: 1992-ben megindították a francia tanfolyamot (sajnos, azóta megszűnt), 1993-ban a németet, és amikor igény mutatkozott rá, három tanévben holland tanfolyamot is szerveztek. Bár a magyar nyelvtanulás lehetőségét is meghirdették, csupán két évben jelentkeztek magyarul tanulni vágyó román honfitársak.

A külföldi (amerikai, skót, francia, holland) egyházi és világi kapcsolatoknak köszönhetően minden évben sikerült külföldről érkező önkénteseket biztosítani a nyelvoktatás segítésére, akik mindvégig nagy lelkesedéssel és hozzáértéssel végezték, végzik a munkájukat. Szintén a külföldi támogatóknak köszönhetően létrejött a városban egyedülálló idegennyelvű szakkönyvtár, amely mára több, mint ötezer kötetes könyvtárrá fejlődött.

Az elmúlt 18 évben több, mint kétezer hallgató végezte el a különböző nyelvtanfolyamokat. A hallgatók száma évente 300-350 körüli, és minden évben mintegy száz személy a végzettek száma. A három éves képzés mellett ugyanakkor különböző fokozatú angol és német nyelvvizsgát szerveznek, és 2005-től a Calepinus Alapítvány a Londoni Kereskedelmi és Iparkamara által szervezett Business English vizsga hivatalos vizsgaközpontja. Erre a vizsgára is szerveznek felkészítő tanfolyamot, illetve megszervezik magát a vizsgát.

Magát a Calepinus Alapítványt csak 1995-ben jegyeztették be a marosvásárhelyi törvényszéken. Nevét a Teleki Tékában is fellelhető soknyelvű Calepinus szótár után kapta, amelybe a külföldi egyetemrejárás jeles erdélyi képviselője, Laskai Csókás Péter jóvoltából a magyar nyelv is felvétetett a XVI. század utolsó éveiben.

Az alapítványt kilenc tagú kuratórium vezeti. Elhunytáig Fülöp G. Dénes lelkipásztor volt a kuratórium elnöke, őt Fülöp Géza követte, aki amúgy a kezdetektől részt vett a tevékenységekben, igazgatta a nyelvoktatást. A kuratórium által kinevezett, a nyelviskola tevékenységét közvetlenül szervező igazgató 2007 novemberétől Fülöp G. Miklós. Jelenlegi munkatársai: Belkovits Éva tanulmányi igazgató, Takács Tünde Emese irodavezető, Kerekes Timea pénztáros-titkárnő és a szülési szabadsága alatt őt helyettesítő Nagy Bernadett.

Mindannyiuk munkájának gyümölcse ez az elismerés. Akárcsak az alapítóé, a marosvásárhelyi Vártemplomi Református Egyházközségé. Továbbá az ügynek megnyert külföldi önkénteseké és annak a néhány helybeli kiváló nyelvtanáré, akik csekély javadalmazásért vállalták és vállalják a munkát a nyelviskolában.

A végzett hallgatók pozitív visszajelzései, a nyelviskola jó híre és a mostani EMKE díj is azt igazolja, hogy jó ügyet szolgálnak. Önzetlen hozzáállásukat és munkájukat ezúttal az erdélyi magyar közösség nevében is megköszönjük. Gratulálunk!

Dr. Ábrám Zoltán

 

 

Átadták a megyei EMKE- kitüntetéseket

Április tizedike, az erdélyi magyar közművelődés napja alkalmából nyújtott át EMKE-oklevelet az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Maros megyei szervezete csütörtök délután. A Bod Péter Diakóniai Központ Csiha Kálmán Termében dr. Ábrám Zoltán, a Maros megyei szervezet elnöke és az EMKE országos területi alelnöke üdvözölte a megjelent tagokat és a különböző közművelődési szervezetek képviselőit, majd rövid beszámolót tartott az eddigi célkitűzésekről, tevékenységekről, eredményekről. Mint mondta, örvendetes, hogy olyan új kezdeményezésekkel bővült az erdélyi magyar közművelődés, mint a Közkincs Kerekasztal, A közművelődés szerepe a vidékfejlesztésben című konferencia, illetve a most futó Kulturális projektek menedzsmentje. Mindezek az EMKE új arcát mutatják, haladni kell a korral. Az EMKE eddig négy személyt javasolt - sikeresen - díszpolgárnak. A tavaly Hunyadi László szobrászművész is köztük volt, aki nem kapta meg a díszpolgári címet, ezért a jelölésajánlást idén is fenntartják. A leghosszabb ideje szervezett közművelődési rendezvényeknek a Gyöngykoszorú-találkozók számítanak, számuk meghaladta már a hetvenet - mondta az alelnök, majd az EMKE-oklevél kapcsán megjegyezte: az EMKE országos elnöksége a helyi kisközösségek önszerveződő tevékenységében eredményes munkát vállaló személyeknek nyújt át kitüntetést, ezenkívül pedig a megyei szervezet is ad megyei EMKE-díjat a helyi elnökség határozatai alapján.

Ami az EMKE-okleveleket illeti, idén három személy vehette azokat át: Mester Zoltán, a szovátai Bernády Közművelődési Egylet elnöke, lelkes szavaló, közösségmegtartó, népművelő és úti kalauzoló tevékenységéért, Jenei Sándor szabédi unitárius lelkész és az egész faluközösség a Szabédi László emlékének megőrzéséért kifejtett tevékenységéért, és Barabási Attila tanár, a Maros Művészegyüttes aligazgatója a kibédi Gyöngykoszorú-találkozók megszervezéséért és a néptánc értékeinek a megőrzéséért kifejtett erőfeszítéseiért. A megyei szervezet EMKE- díjait Hunyadi László szobrászművész és Lukácsy Szilamér református lelkész vette át. Erdőcsinád faluközössége is ugyanazért kapott EMKE-elismerést, amiért eddigi lelkésze: a tizenöt éve folyamatosan lebonyolított Gyöngykoszorú népdal-, néptánc- és népviselet-találkozók megszervezéséért. Utóbbi díj a folyó hó 19-én megszervezendő Gyöngykoszorú- találkozón kerül átadásra - tudtuk meg a Cinige együttes zenéjével, a Napsugár táncával és Mester Zoltán szavalatával ünnepélyessé tett díjátadáson.

Nagy Botond, Népújság, 2008-04-15

 

 

Új Kezdet - 100

A marosvásárhelyi Vártemplom gyülekezete és az Új Kezdet című gyülekezeti lap szerkesztősége a 100. szám megjelenése alkalmából 2008. április 20-án (vasárnap) 12 órakor a marosvásárhelyi Vártemplomban ünnepséget tart. Adamovits Sándor főszerkesztő javasolta az akkori lelkésznek, Fülöp G. Dénesnek: "Alapítsunk gyülekezeti lapot. (. . .) Mindig emlékezetes marad számomra a Nagytiszteletű úr boldog arckifejezése, szavai: - Köszönöm a javaslatot - tíz éve várom, hogy valaki kézbe vegye a megvalósítást.

A 2000-es év első napjára összeállt a lapterv, Vártemplomi Kisújság lett volna a címe. - Fülöp Dénes "felelős szerkesztőm" félrehívott. "Jól kezdődik az év, köszönöm a szép újévi ajándékot, nem akarok ünneprontó lenni, de nekem is van pár elképzelésem." Felsorolta. Később mindenben megegyeztünk. A kivitelezés, illetve a véglegesítés jól sikerült. A lap első száma 500 példányban jelent meg, ebből 100 díszpéldány keményebb, zöld borítóval 8+8 oldalon (8 oldal a lap és 8 a melléklet).

A lap hasábjain nagy klasszikusaink mellett egyházi és világi szerzőket: lelkipásztorokat, írókat és újságírókat, pedagógusokat, presbitereket, nyugdíjasokat, sőt még diákokat is megszólaltattunk. A múlt és jelen értékeinek, anyanyelvünknek, oktatásunknak, történelmi múltunknak állítottunk emléket néhány értékesnek vélt sorozatunkkal: a magyar királyok arcképcsarnoka; bibliás fejedelmeink; erdélyi református kollégiumaink története; veszendő kincseink, az erdélyi romtemplomok; a kommunizmus embertelenségeitől sokat szenvedő erdélyi református lelkipásztorok - modern "gályarabjaink" kálváriája; Vártemplomunk és a marosvásárhelyi vár története; teológiai tanulmányok, történelmi vagy irodalomtörténeti jeles évfordulós megemlékezések. És a városunkban lezajlott jelesebb eseményekről, rendezvényekről adtunk hírt. Az ifjúsági és gyermekoldalakon - a reformáció történelmi arcképcsarnoka, bibliai történetek gyermekeknek, mai igaz történetek. Hírt adtunk Vártemplomunkhoz tartozó intézményeink életéről és tevékenységéről, kórusaink szolgálatáról, szerepléséről.

Kétezer nyomtatott oldal, több mint háromszáz szerző ezernél több írása: milyen gazdag a mérleg! Ötezres gyülekezet lapjának lenni boldogságosan nemes keresztyéni feladat, egyben olyan felelősség, amelyet szívesen vállal fel minden szolgálattevő pennás ember, teológus és világi szerző egyaránt. Marosvásárhely reformátusságának vezető lapjaként az Új Kezdet, címéhez hűen, a diktatúra bukását követő évek vallási szabadságának új horizontjait jelző és kiteljesítő gyülekezeti lapként híven szolgálta és szolgálja Isten templomos népét, egyházát, anyanyelvi kultúránkat. Alapítója eszmeiségét mindvégig megőrizve jut el a családokba, olvasói tábora a friss számokat fellapozó családtagokkal gazdagodik. Szerkesztői példás ügyszeretettel tesznek eleget sokrétű feladataiknak, hiszen a felvállalt pászmák akár egy országos kitekintésű, több tíz oldalas hetilapnak is becsületére válnának.

A századik lapszám megjelenése alkalmából mi mást is kívánhatna az Új Kezdetet olvasóként és szakmabeliként is érdeklődéssel forgató, sorsát és szerepét az indulás óta figyelemmel kísérő méltatója, mint hogy segítse Isten az úton, amelyen ilyen kedves biztonsággal jár. Érje meg az ezredik számát, és legyen szerencsénk akkor is ilyen szeretettel köszönteni mindazokat, akik szerkesztik, írják, nyomtatják, terjesztik és természetesen, akik olvassák.

Legyen olyan értékes és gazdag a lap folytatása, amilyen felemelően gyönyörűséges volt a kezdete.

Mindannyiunk épülésére!

Bölöni Domokos, Népújság, 2008-04-15

 

 

Új Kezdet 100. száma

Megjelent az Új Kezdet 100. száma. Elérhető a www.reformatus.ro/ujkezdet címen.

Szabó Mihály lp.

 

 

Református kórusok negyedik találkozója

 

 

A kézdivásárhelyi református egyházközség és a Há­laadás Református Dalárda szombaton szervezte meg a Kézdi-Orbaiszéki Református Egyházmegye templomi kó­rusainak negyedik találkozóját, melyre tizenkét, megyénkbeli református, unitárius és római katolikus énekkar jelentkezett.

A közös énektanulás után a szervezők nevében Balázs István kántor emléklapot és szalagot adott át minden dalárda vezetőjének. A rendezvény a Szózat közös eléneklésével és szeretetvendégséggel fejeződött be.

Iochom István, Háromszék, 2008-04-14

 

 

Kopjafa a zeneszerzőnek

Szabó Csabára emlékeztek szülőfalujában

Ünnepi istentisztelettel és kopjafa-avatással emlékeztek tegnap délelőtt Ákosfalván a falu szülöttére, Szabó Csaba zeneszerzőre halálának ötödik, születésének 72. évfordulóján. A református templomban, illetve templomkertben megtartott megemlékezésen többek között jelen volt a zenetudós özvegye, Szabó Klaudia és fia, Szabó Péter is.

Balla Loránd református lelkipásztor igehirdetésében elhangzott: "ez a nap gazdag lelki ajándékkal rendelkezik, talán úgy érezzük, hogy itt kéne legyen közöttünk a néhai zeneszerző, talán tudjuk, hogy alkotásaiban és lélekben most is velünk van. Szabó Csaba Ákosfalván született, ez a falu jelentette neki az otthont, a szülőföldet. Több évig a marosvásárhelyi Színművészeti Egyetemen oktatott, egykori tanítványai minden bizonnyal elmondhatják, hogy a zenetudománytól és az emberi értékektől sugárzó előadásait jó volt hallgatni. Egyházzenei munkássága mindig maradandó értéket fog nyújtani".

Csíky Csaba karnagy a kopjafa-avatás előtt mondott ünnepi beszédében hangsúlyozta, ezzel az emlékművel az erdélyi magyarság nagy zeneszerzője előtt tisztelgünk, aki református hitét munkásságában is őrizte, zsoltárfeldolgozásai, kórusfeldolgozásai szárnyalóak.

- Nagyon sokat jelen számomra és édesanyám számára, hogy a megemlékezést megszervezték, hiszen Szabó Csaba európai szellemiségének megőrzése jövőnket megtartó cél, a magyar kultúra ápolása az ifjú értelmiségiek számára követendő út kell legyen - válaszolta kérdésünkre Szabó Péter, a néhai zeneszerző fia.

A tegnapi rendezvényt a Csíky Csaba vezényelte Musica Humana női kamarakórus, Marton Irén énekművész fellépése, valamint az ákosfalvi iskolások műsora tette emlékezetessé.

Berekméri Ildikó, Népújság, 2008-04-14

 

 

KÖNYVESPOLC

 

 

Tollal az evangélium szolgálatában

 

 

... vajon a levélírás műfaja nem idejétmúlt-e a 21. század elején? Pál apostol korában a levélírás modern műfajnak számított, de ma, a modern távközlés, az sms, a mobiltelefon, a fax, az e-mail korában lehet-e még használható eszköz a levelezés? Arra a meggyőződésre jutottunk, hogy igen. Mert a modern távközlés törekvése a gyorsaság. Minél rövidebben, tömörebben, gyorsabban igyekszik minél több információt eljuttatni a másik emberhez. A

"lelkigondozói levelezés" lehetősége és fontossága abban van, hogy gondolatokat érlel, formál, közöl, és eközben lassabban ugyan, de elmélyülten fogalmazza meg mondanivalóját. Azt gondolom, hogy Istennek különös ajándéka a levélírás. Nem véletlen, hogy a 27 újszövetségi irat közül 21 levél. Ezek a levelek nem csupán információkat közölnek, hanem életeket is formálnak. Azt mutatják meg minden szépítés nélkül, hogy íróik milyen küzdelmek között élnek, milyen kérdésekre keresnek feleletet, milyen kudarcaik és győzelmeik vannak.

(Részlet az Előszóból)

 

Ár: 10 lej

 

 

Jézus példázatai a festészetben

 

 

Ár: 29 lej

 

 

A fenti könyvek, termékek mindegyike, megvásárolható és megrendelhető, egyházkerületünk Iratterjesztésénél és egyházkerületünk Biblos könyvesboltjában is.

Veres Miklós iratterjesztő

Tel. 0264-592453, 114 mellék

Cím: 400079 Cluj Napoca, str. I. C. Bratianu nr. 51-53

e-mail: iratterjesztes@reformatus.ro

        veresmiklos@reformatus.ro

        konyvesbolt@reformatus.ro

Yahoo messenger: mickeyver

Skype: veresmiki1974