HÍRVIVŐ

 

Az Erdélyi Református Egyházkerület Internetes Hírszolgálata

www.reformatus.ro

 

Feliratkozás: hirvivo-subscribe@yahoogroups.com

Hír beküldése: hirek@reformatus.ro

 

2008 március 07, VII. Évfolyam 9. szám (összesen 297 szám)

 

Előző szám

Legújabb szám

Következő szám

 

 

Tartalomjegyzék

 

A bibliaismereti vetélkedő nyertesei

Új Kezdet februári száma

Árapatakon a végvári szerepet vállalni kell (Élő egyház)

Biblia és tankönyv - egy táskában

Munkapontot szentelnek fel

Érlelődő konfliktus - Temetőgyalázás Egrestőn

Wass Albert szavalóverseny - Ördöngösfüzes

Megüresedett a lelkészi állás Teleken

Ajánló

Irodalmunk örök ékessége a mese

Választható tantárgyként a középiskolás tantervben marad a vallás

Ötéves az Agnus Rádió

Kicsi Amerikából csak a kicsi maradt

A Történelemtudomány mesterei

IKE Munkatársképző tanfolyam

Felhívás IKE munkatársképző tanfolyamra

Meghívó jótékonysági koncertre

A hugenották

A Szentlélek

Mi van a halál után

 

 

 

ERDÉLYI REFORMÁTUS EGYHÁZKERÜLET - PÜSPÖKI HIVATAL - KOLOZSVÁR

400079 Cluj Napoca, str. Brătianu nr. 51-53, Tel/Fax: +40-264-597472

E-mail: puspokihivatal@reformatus.ro

Ikt.sz.: 80-2008.

 

Az Erdélyi Református Egyházkerület

Tiszteletes Lelkipásztori Hivatala és Presbitériuma figyelmébe

 

Kedves Testvéreim,

 

A Református Egyház, mindig fontosnak tartotta az egyházi oktatást és nevelést. Évszázadokkal ezelőtt tanodákat, majd református iskolákat, kollégiumokat hozott létre. Ezeket  a tanintézeteket a kommunista rendszer 1948-ban  átminősítette majd megszüntette.

 

Isten különös kegyelme, hogy a rendszerváltozás után kialakult politikai körülmények között, az Erdélyi Református Egyházkerületben először a Kolozsvári Református Kollégium indulhatott újra, majd ennek mintájára további öt kollégium nyitotta meg kapuit, Sepsiszentgyörgyön, Székelyudvarhelyen, Kézdivásárhelyen, Marosvásárhelyen és Nagyenyeden.

 

A felekezeti iskolák az egyház lelki önfenntartásának eszközei. Ezek a tanintézetek egyházunk szellemi műhelyeit képezik, ahol a tanulók és a tanárok számára a hét áhítattal kezdődik. A vallásoktatás mellett lehetőséget biztosítanak a keresztyén erkölcs és a hitbeli meggyőződés megélésére, szervezett formában.

Az iskoláinkban tanító pedagógusok a keresztyén értékrend ápolására és átadására törekednek. Minden kollégiumban iskolalelkész irányítja a diákok, tanárok és más alkalmazottak lelki gondozását.

 

Egyházkerületünk Igazgatótanácsa nevében szeretettel kérem minden lelkipásztor testvéremet, hogy ajánlja, pártolja és támogassa a gyülekezetekben élő ifjaink református tanintézetekben való továbbtanulását.

 

2008-03-04

Kolozsvár

 

Dr. Pap Géza                                                               Kiss Tibor

     Püspök                                                                       titkár

 

 

A bibliaismereti vetélkedő nyertesei

A Maros-mezőségi Református Egyházmegye által a hétvégén szervezett Károli Gáspár bibliaismereti vetélkedő megyei szakaszán 48 tanuló vett részt Marosvásárhelyről, Sáromberkéről, Nagyernyéből és Mezőbándról. A megmérettetésnek a november 7 negyedben levő református templom adott otthont. A verseny egyházkerületi szakaszán a következő hat tanuló képviseli majd az egyházmegyét: V. osztály: Jánosi Hanna (Nagyernye), 2. Vajda Harmat (N. Balcescu Gimnázium, Marosvásárhely), 3. Horváth Attila (I. Chinezu Általános Iskola, Marosszentanna). VI. osztály: 1. Péter Réka (Sáromberke), 2. Schmidt Mátyás (7-es Számú Általános Iskola, Marosvásárhely), 3. Kiss Konrád Ottó (A. I. Cuza Gimnázium, Marosvásárhely) - tájékoztatott Mailat Gyöngyi vallástanár.

Népújság, 2008-03-07

 

 

Új Kezdet februári száma

Megjelent az Új Kezdet februári száma. Elérhető a www.reformatus.ro/ujkezdet internetcímen.

 

 

Árapatakon a végvári szerepet vállalni kell (Élő egyház)

 

 

Székföldje magyarsága is egyre fogy. Most már nem is a felekezeti megoszlás aránya a fontos, hanem az, hogy megtartó erő legyen az egyház a fiatalok, a gyermekek számára, s hogy legyen évtizedek múltán is, aki anyanyelvén hallgathassa az igemagyarázatot. Így van ez Árapatakon is.

 

A 2002-ben végzett népszámlálás alkalmával a falu 1407 lakosából 328 vallotta magát magyarnak. Kétszer ennyi a román lakosság. A különbséget a cigányság teszi ki (767 személy), aki vállalta nemzetiségét.

- Árapatakon majdnem elmondhatjuk, hogy a református egyház gondja a magyarság gondja is, mert a római katolikusok száma alig harminc, a más protestáns vallásban élőké azonban elenyésző. Szinte hihetetlen, hogy az említett népszámláláskor ötven személy ateistának vallotta magát!

- Mi most háromszáztízen vagyunk - tájékoztatott t. Fülöp László lelkipásztor, akinek a presbitériummal együtt a gyülekezet lelki gondozása mellett az eklézsia ősi templomának mentése-javítása is elsőrendű feladata. - Lassan, de biztosan megy az egyházi visszarendeződés, javainkhoz ragaszkodunk, éltető ereje ez a gyülekezetnek. Templomos, nemzetiségéhez és vallásához ragaszkodó a maradék árapataki magyarság. Itt a végvári szerepet vállalni kell. Tevé­keny a presbitérium. Az új gondnokunk Dénes András. Elődöm is részt vett a helyi magyar közművelődésben, magam is követem, követni fogom példáját. Túl vagyunk már az imahéten. Katolikus magyarok is élnek a faluban, és katolikus plébános is hirdetett igét. Föld- és erdővagyonunkat visszaszereztük. Tizenkét hektár szántóterületünk van, mind az egyháztagok használatában. A régi kimutatások szerint hatvan hektár erdőbirtokunk volt. Ebből harminc hektárt visszakaptunk, a többire is igényt tart a gyülekezet. A visszakapott szántókra birtoklevele is van az egyháznak. Visszakaptuk az óvoda épületét, nincsen nagyon leromlott állapotban, jelenleg a helyi tanács bérli, s abban ugyancsak óvoda működik. A parókiánkkal szembeni tömblakás helyén a kántori lak állt. Lebontották annak idején. A terület a magyar egyházé. Mivel azt természetben már nem lehet visszakérni, rajta vagyunk a kárpótlásban részesülők listáján, várjuk a Bukarestből irányított fejleményeket.

Árapatak már a 14. század elején jelentékeny helység volt, szerepel az 1332-es pápai dézsmák regesztrumában. Volt tehát régi temploma is. Ennek bizonyítéka, hogy a mai, 1665-ben épült templomában freskótöredékek vannak, egyik falába pedig beépítették a falu tehetős családja, Geréb Benedek díszes sírkövét. A lelkész elmondta, hogy a ma is látható freskótöredékek Jánó Mihály művészettörténész szerint az Apostoli karéj egy részletét ábrázolják, s hogy van még olyan falszakasz, amelyen a mészréteg talán más falfestményt is takar. A műemlék templom alapzati részének kiszárítását, szigetelését egymilliárd régi lej állami pénzalapból már tavaly megkezdték, s idén folytatják. Megújul a templom külseje is. Nincs ok aggodalomra, mert a hívek, akár aprómunkásként, segítenek. A gondnok, Molnár Károly, Dénes Gábor, Tök Kálmán presbiterek állandó jelleggel a munkálatoknál vannak, úgyszintén Tök Albert egyháztag is.

Fülöp László tiszteletes véleménye szerint nagyon fontos szerepet játszik a közösség életében, hogy van az egyháznak magyarországi testvérgyülekezete. Szó­lád község egyházi küldöttsége tavaly Árapatakra látogatott, szőtték-fonták a helyiekkel a baráti-családi kapcsolatokat. Az árapatakiak tizenhat tagú csoportja márciusban, húsvét harmadnapján készül viszonozni a látogatást. Előtte viszont megünneplik március tizenötödikét, és ha a templom javítása véget ér, templomszentelési ünnepséget tartanak.

Kisgyörgy Zoltán, Háromszék, 2008-03-06

 

 

Biblia és tankönyv - egy táskában

 

 

Hetek óta kitüntetett figyelemmel követik az országos médiaorgánumok az iskolai vallásoktatás jelenlegi, illetve kívánt jövőbeli helyzetét - a témával kapcsolatban internetes fórumokat hoztak létre, de már olyan nyilatkozat is született, melyben egyházi felekezetek képviselői és tanügyi megbízottak foglalnak állást a kötelező vallásoktatásról.

Írásunkban a hittanórák érvényes tanügyi szabályzatát, ennek tervezett jövőbeli formáját, illetve néhány oktatási intézménynek a problémára vonatkozó megoldási javaslatát, módozatát mutatjuk be.

Az érvényes tanügyi törvény szerint ma olyan értelemben kötelező a vallásoktatás, hogy ez a törzsanyag részét képezi, azaz alapértelmezetten köte­le­ző tantárgy, kötelező óraszámmal - nyilatkozta lapunknak Bartolf Hedwig megyei főtanfelügyelő-helyettes, majd hozzátette: akinek viszont más a felfogása, az kérheti gyereke számára az iskola vezető­sé­gé­nél a vallásórák felfüggesz­té­sét. Hasonló esetekben az len­ne a törvény szerinti eljárás, hogy ezeknek a gyerekeknek más, alapvetően általános mű­veltségű tantárgyakat tesznek elérhetővé, mint például a kul­túr- vagy az egyháztörténet, de a gyakorlat általában mást mutat. "Az új törvénytervezetben az áll, hogy I-től X. osztályig tennék kötelezővé a hittanoktatást, ám a tanfelügyelőség - Hargita megye iskoláival együtt - javaslatot tett ennek érettségiig történő kiterjesztésére, mivel a szülők, pedagógusok és a gyerekek is a vallásórák megtartása mellett érvelnek" - magyarázta Bartolf, aki szülőként is a vallásórák mellett foglal állást, melyek megfelelően kiegészít­hetik az általános műveltségi oktatást.

 

Vallásórák hiányában jól jön a könyvtár

A Tompa László Általános Iskolában idén egyetlen szülő sem fordult "vallásóra-felmentéssel" a vezetőséghez, de ko­rábban volt rá példa: ekkor - baptista felekezeti hovatartozás esetén - városszinten hoztak létre egy közösséget, és oda jártak a gyerekek, de előfordult az is, hogy a könyvtár "nyújtott menedéket" a diáknak, amikor az iskola könyv­tá­rosa felügyelte a tanuló te­vé­keny­ségét - említette a meg­oldási javaslatokat Bakos Levente igazgató. "Valójában az a gond, hogy mindig elszi­getelt, egyéni esetekkel talál­kozunk, és ilyenkor nehezebb egy gyereknek megoldást ta­lálni, mint például egy húszfős csoportnak" - magyarázta az igazgató. Az általános iskolá­ban egyébként ma három fele­kezetű vallásoktatás történik, a katolikus és református vallásórákat hittantanárok, az unitáriust pedig lelkész tanítja. "Ebben a tanévben mintegy 15 diáknál kérték a szülők a vallásórák mellőzését, részben Jehova tanúi hitvallás miatt, részben kényelmi okokból" - nyilatkozta lapunknak Szakács Paál István, a Bányai János Műszaki Kollégium igazgatója. A hittanórák alól felmentett diákoknak a tervek szerint csak a következő tanévtől fognak valamilyen egységes órát tartani, addig - a vallásórák nap eleji vagy nap végi időpontját tekintve - ők egy órával később jönnek reggelente, délután pedig hamarabb hazamennek, de napközben ott a könyvtár. "Nagy diákszámú iskoláknál gondot okoz a vallásórák órarend szerinti egyeztetése a különböző fele­ke­zetek miatt. Előfordul, hogy egy katolikus hittanórán 45 diák van jelen, míg az uni­tá­riusoknál csupán hat, ezért kezdeményeztük a vallásórák helyett egyfajta közös erkölcs­tan tantárgy bevezetését, melynek keretében több vallás alapjait, történelmét mutatnánk be, ám ezt visszautasították" - beszélt az elmúlt évek próbálkozásairól az iskolaigazgató.

 

Szakképzett vallástanárok veszik át az oktatást

Ma már a legtöbb helyen szakkép­zett vallástanárok tartják az órá­kat, felváltva a papok, lelkészek iskolai szolgálatát - mutatja be a pedagógushelyzetet Bogos Mária vallás-szaktanfelügyelő, akitől megtudtuk: megyeszerte 120 oktatási intézmény működik, és mindegyikben megoldják valahogy a vallásórák kérdését. Azt viszont nehéz pontosan megmondani, hogy hány vallástanár érintett az ügyben, ugyanis gyakorta isko­lánként több felekezetű oktatást szerveznek, esetenként nem vallástanárokkal, hanem betanító - úgymond katedra nélküli - lel­ké­szek­kel. "Előfordultak olyan ese­tek, amikor a szülők valóban azt kérték, hogy gyereküknek ne tartsanak vallásórákat, rendszerint Jehova tanúi köréből kerültek ki hasonló példák" - beszélt felfüg­gesz­tett vallásórák példáiról a sza­ktanfelügyelő, hangsúlyozva: a tanfelügyelőség továbbra is a hittanórák megtartását kezde­ményezi.

Bálint István, Udvarhelyi Híradó, 2008-03-05

 

 

Munkapontot szentelnek fel

Március 11-én, kedden 17 órakor ünnepélyes keretek között kerül sor a Diakónia Keresztyén Alapítvány marosvásárhelyi fiókszervezete Backamadaras községi munkapontjának a felszentelésére. A szentgericei református templomban sorra kerülő avatón áhítatot tart Kató Béla főjegyző, alapítványielnök.

Népújság, 2008-03-05

 

 

Érlelődő konfliktus - Temetőgyalázás Egrestőn

A Balavásár községhez tartozó Egrestőn sorozatosan meggyalázzák a református temető sírjait. Lovakat kötnek a sírkövekhez, majd virágvázástól ledöntik, a kegyelet virágait ellopják, a fém sírkereteket kirángatják és sárral piszkolják be a betonlapokat. Az önkormányzat, az egyház, a falubeliek egyértelműen a temető szomszédságában lakó romákat okolják, akik nem hajlandók felhagyni "bevett" szokásukkal.

A falu kiáltását kiáltom tovább

- írta levelében Kulcsár Levente helybeli református lelkész, akivel a helyszínen beszélgettünk. - Nem új keletű a romaprobléma Egrestőn. A faluból rendszeresen lopnak: tyúkot, nyulat, a füstölőkből húst, szalonnát, kolbászt, a gabonásból gabonát, lisztet, a mezőről elviszik a termést, a lovakkal rámennek a búzavetésre, szeméttel töltik meg a falut - és sorolhatnám tovább, mondta a lelkész, aki azután fordult hozzánk, hogy a romák utolsó felháborító tettüket véghezvitték.

A temető falu felőli bejáratánál - ahová bokáig érő sárban tapicskolva lehet feljutni - több sírkövet döntöttek le, a beton sírkereteket megrongálták, a vaskerítéseket kicibálták, a betonvázákat a sírok mellé gurították. Amíg a szem ellát, mindenütt a vandalizmus nyomai. - Az egyház többször kérte a polgármesteri hivatalt, a rendőrséget, a csendőrséget, tegyenek valamit, de semmi változás nem történt. Azaz voltak kint a helyszínen, szóba álltak a romákkal és ennyi. Nem hallottunk arról, hogy egyet is közülük előállítottak vagy megbüntettek volna. A több mint 400 roma közül bárki lehet a tettes, de mi a fiatal suhancokra gyanakszunk, akik azzal szórakoznak, hogy a temetőben fociznak és a sírokat tönkreteszik - nyilatkozta a lelkész.

 

A kerítést is ellopnák

Zsiga Károly, a református egyház gondnoka arra a kérdésünkre, hogy miért nem kerítik be a temetőt, hogy senki ne tudjon a sírok között garázdálkodni, azt a választ adta, hogy attól tartanak, a kerítést is kitépik. Mindegy, hogy betonoszlopokat vagy sasfákat állítanak, azokat is egytől egyik elviszik. - Ha nem is sikerül visszaszorítani a jelenséget, mégis megpróbáljuk, hátha a sajtónyilvánosság segít - mondta a gondnok, aki végigkísért a megrongált sírok között. - Olyan is volt, hogy a sírt megjavították, a betonvázát visszaragasztották, s másnap ismét a földön volt.

 

Szomorú, ami Egrestőn történik

A polgármesteri hivatalban tudnak a történtekről. A helyszínen járt az alpolgármester, a rendőrség, a csendőrség. Gyűlést is tartottak a romákkal, amelyen részt vett a prefektúra romafelelőse.

- Nagyon szomorú. Átélem a helyzetet, nekem sem tetszene, ha szüleim vagy nagyszüleim sírját meggyaláznák. A romák közel laknak a temetőhöz, s mert nincs bekerítve, a sírok között randalíroznak. Sajnos, a romakérdés kezelhetetlenné válik a faluban, a 778 egrestőiből 320 vallotta magát romának, ők azok, akik ellehetetlenítik a magyar lakosság életét - mondta Máthé János, Balavásár község polgármestere.

Ugyanez a véleménye Gönczi Editnek is, aki úgy látja, hogy csak "missziós" munkával lehetne civilizálni a romákat, amiben az egyháznak is szerepet kellene vállalnia. Bonyodalmas, de meg kell találni a módját. Ha ma kezdenék, már az is nagyon késő lenne - mondta a hazatelepedett nyugdíjas gyógyszerész.

Addig is a hatóságoknak, a rendfenntartóknak lenne a kötelességük megszüntetni a jelenséget, akik nem sokat tettek annak érdekében, hogy felfedjék a tetteseket, s hogy elejét vegyék a kegyeletsértő tetteknek.

Mezey Sarolta, Népújság, 2008-03-05

 

 

Wass Albert szavalóverseny - Ördöngösfüzes

 

 

Wass Albert írófejedelem születésének 100. és halálának 10. évfordulójára emlékezve az Ördöngösfüzesi Egyházközség és a helyi Kulturális Egyesület március 1-jén megrendezte a II. Wass Albert Regionális Szavalóversenyt, amelyre mintegy harminc diák érkezett Szamosújvárról, Désről, Székről valamint Bálványosváraljáról és természetesen Füzesről. A verseny megkezdése előtt Sükösd Sándor helybeli lelkipásztor, az esemény szervezője szeretettel köszöntötte az ünnepségen megjelent vendégeket, közöttük a Wass Albert munkáit megjelentető két nagy kiadó képviselőit: Turcsány Pétert a Kráter valamint Káli Király Istvánt a Mentor Kiadó részéről.

 

 

Turcsány Péter rövid előadást is tartott az íróról. Elmondta többek között, hogy az erdélyi író hagyatékát egyre többen próbálják terjeszteni az anyaországban is: több előadássorozat méltatta Wass Albert életét, munkásságát, néhány városban szobrot emeltek, Koltay Gábor a közelmúltban filmet készített az íróról.

 

 

A verseny két kategóriában zajlott: az 5-6. valamint a 7-8. osztályosok számára. A diákok két szabadon választott verset szavaltak. A verseny kiegészült I-IV. osztályosok részére rendezett rajzversennyel, melynek témája Wass Albert: Tókirály és Szille című meséje volt. A meséről készült rajzokat a tanulók postán küldték be. A zsűri a következő tanulókat díjazta:

1. díj: Filep Beáta, 2. díj: Karsai Judit, 3. díj: Szováti Renáta (mindhárman szamosújvári ötödikesek). Dicséretben részesült Fülöp Loránd (5. o., Szamosújvár) és Lengyel Zsuzsa (6.o., Szék)

1. díj: Muresan Anna Karina (8. o. - Dés), 2 díj: Szabó Gitta (7. o.) 3. díj: Fülöp Arabella (8. o.) - mindketten Bálványosváraljáról. Dicséretben részesültek: Szász Dávid, Kerekes Szilárd (Dés), Szabó Enikő, Székely Zsuzsa (Szék), valamint Joó Emese (Bálványosváralja). Illesse dicséret nem csak a szervezőket, hanem a támogatókat (Szülőföld Alap, valamint a Mentor és a Kráter Kiadó) és a magyar szakos tanárokat is, akik felkészítették tanítványaikat a versenyre: Márkosi Klárát, Fülöp Mónikát, Csoboth Orsolyát, Tárkány Margitot és Sallai Zsuzsát.

 

 

A díjkiosztás előtt könyvbemutatóra is sor került: Vida Erika a marosvásárhelyi Mentor kiadó részéről bemutatta Magyari Zoltán: Tetűbőr belezna című könyvét, amely Kisláposi András bácsi és Hideg Anna néni által elmondott ördöngösfüzesi népmeséket tartalmaz.

 

 

SB

 

 

Megüresedett a lelkészi állás Teleken

 

 

Egészségi okok miatt távozott az orbaiteleki egyházközségből t. Bencze Bulcsú, fiatal lelkipásztorunk és fiatal kántorunk is. Lelkész és énekvezér nélkül maradt az egyházközség - tájékoztatott Józsa Ferenc gondnok.

- Ez számunkra nagy gond, mert 566 református lelket tartunk számon, s az állandó egyházi szolgálatra nagy szüksége van a faluközösségnek. Régi lelkészünk több százmilió lej értékű pályázatot nyert. Ittléte alatt sikerült megjavíttatnuk a kántori lakot, korszerűsítettük a lelkészi lakást, most is folytatjuk annak felújítását, megújíttattuk a harangtornyot." Telekre a szomszédos Páké lelkipásztora, t. Isán Antal szolgál be, és felesége végzi az énekvezéri szolgálatot. Túl vannak már az egytemes imahéten. Pályázatot hirdettek a lekészi állásra, s ha nem jelentkezik senki, az állás betöltése a püspökségre marad.

(kisgyörgy), Háromszék, 2008-03-04

 

 

Ajánló

Székelykeresztúron a történelmi egyházak közösségeinek hagyo­mányos rendezvénye, az Imádkozó Nők Napja március 5-én 18 órakor kezdődik a református templomban.

Bevezető gondolatokat Antal Erzsébet, a Székelyudvarhelyi Református Egyházmegye Nőszövetségének elnöke mond. Az ökumenikus áhítaton Isten Igéjét református, unitárius és katolikus lelkipásztorok hirdetik, az imafüzért szintén mindhárom felekezet nőszövetségének tagjai vezetik, és közreműködik a helyi dalárda.

Március 5-én, szerdán 17 órától a szombatfalvi Közösségi Házban az idősek klubtalálkozóját tartják, az idős kor küldetése témával.

Csütörtökönként 17 órától a Bocskai István Közösségi Ház nemrég elkészült ifjúsági termébe várják a konfirmált, 18 év alatti ifjakat. Barabási Domokos lelkésszel az őket érintő kérdésekről csoportfoglalkozás keretében beszélgetnek.

A hónap első csütörtökén este 7-10 óra között szentségimádást tartanak a Szent Miklós-plébániatemp­lomban. Ezalkalommal a 23 órai szentmise elmarad.

Idén március 7-e a Keresztyén Nők Ökumenikus Világimanapja, amely­nek keretében évente kiemelten foglalkoznak egy közösség életével, idén Guyanával. Városunkban a Bethlen-negyedi református temp­lomban 17 órakor kezdődik az . Pénteki lapszámunkban bemutatjuk a nap tematikáját és az olvasókörzetünk e napon szervezett istentiszteleti rendjét.

Március 9-én a belvárosi református templomban kerül sor a helyi református kórusok hagyományos találkozójára. A 10 órakor kezdődő istentiszteleten Berde László lelkipásztor hirdeti Isten Igéjét.

Udvarhelyi Híradó, 2008-03-03

 

 

Irodalmunk örök ékessége a mese

A Dr. Juhász András Gyülekezeti Központ nagytermében került sor Nagyapó mesefája címmel a másodikosok mesemondó versenyének megyei szakaszára.

Harmincnégy mesemondó kisdiák érkezett a rendezvényre, hogy a mesék birodalmába kalauzolja a jelenlevőket.

Habakuk-báb, Cseke Tünde tanítónő személyében, elvezette a gyerekeket Tavasztündér birodalmába.

A versenyző gyerekek örömmel segítettek Tavasztündérnek, akit Pázsint Györgyi tanítónő személyében ismertünk meg. Mire mindegyik mesemondó előadta a maga meséjét, Tavasztündér kertje megtelt hóvirággal, ibolyával, tulipánnal és nárcisszal. A hangulatot még varázslatosabbá tette Bitai Júlia tanítónő és Szász Emese egyetemi hallgató furulyakísérete.

Természetesen a meséket nemcsak Habakuk és Tavasztündér hallgatta figyelmesen, hanem a zsűri tagjai is: Bárdosi Ilona nyugdíjas tanító néni, László Edit, a marosvásárhelyi rádió gyermekműsorának szerkesztője és riportere, Barta Anna magyar szakos tanárnő az Alexandru Ioan Cuza Gimnáziumból, Barabási Hajnalka óvónő- színésznő a 14-es óvodából, Rupics Zsuzsanna tanítónő az Unirea Gimnáziumból.

Míg a zsűri elvonult, a mesemondókat a Habakuk bábcsoport ajándékozta meg két bábmesével. A bábcsoport vezetője, Barta Julianna és állandó segítőtársa, Cseke Tünde tanítónő szívesen készítették fel a gyermekeket, és vettek részt ezen a rendezvényen.

A zsűri elnöke, Bárdosi Ilona tanító néni pozitívan értékelte a gyerekek előadásmódját. További meseolvasásra biztatta őket, hogy az irodalom e gyöngyszeme még sokáig ékeskedjen. Majd Fejes Réka szaktanfelügyelő ismertette a nyertesek névsorát.

A legszebb virágot az első díjas Tőkés Attila keltette életre, aki a Romulus Guga Gimnázium diákja és A kenyér íze című mesét adta elő. Tanítónője Harmath Erzsébet. A második díjat Az okos Zsuzsi című mesével Vita Henrietta vitte el, a Bolyai Farkas Elméleti Líceumból érkezett, tanítónője Szitay Tünde-Klára. A harmadik helyre a szászrégeni Portik Sándor Szilárd, a szászrégeni Petru Maior Iskolaközpont diákja került a Házasodik a daru című mesével. Tanítónő Kiss-Miki Melinda.

A rádió díját Jánosi Mária, a Bolyai Farkas líceum tanulója vihette haza A pösze királylány című mese előadásáért. Tanítónő Szitay Tünde Klára.

Dicséretben részesültek: a nagyernyei Szőcs Dávid - tanítónő Jenei Szenner Emőke, a nyárádremetei Csiszár Bernadett Dr. Nyulas Ferenc Általános Iskola - tanítónője Kakus Margit, Cseke Brigitta a Dacia Gimnáziumból - tanítónők Simon Kerekes Csilla és Molnár Hajnal, Dósa Bea Boglárka a szovátai 2-es számú Általános Iskolából - tanító Ferenczy Károly, Péter Panna Dorottya a Dacia Gimnáziumból - tanítónő Szakács Judith, Marton Endre Csíkfalváról - tanítónője Balogh Tünde, Kuri Dániel erdőszentgyörgyi iskolaközpontból - tanítónő Bakó Erzsébet, Nagy Eszter a dicsőszentmártoni Traian Gimnáziumból - tanítónője Szász Irén.

Köszönetet mondunk mindazoknak akik támogatták a rendezvényt, az Alexandru Ioan Cuza Gimnázium vezetőségének és a Hoppá, valamint a Kreatív kiadóknak, amelyek az ajándékkönyveket biztosították a díjazottak részére.

Külön köszönet illeti a Szabadi úti református egyház lelkészét, Szász Zoltánt, aki mindig díjmentesen biztosítja a hasonló rendezvények helyszínét, és könyvvel ajándékozza meg a részt vevő tanulókat, tanítókat.

A szervező tanítónők nevében: Pázsint Györgyi

Népújság, 2008-03-04

 

 

Választható tantárgyként a középiskolás tantervben marad a vallás

Választható tantárgyként a középiskolás tantervben marad a vallás. Ezt azután jelentették be, hogy a szaktárca képviselői tárgyalásokat folytattak a román ortodox egyház és más felekezetek elöljáróival.

Mihaela Suiciu miniszteri tanácsos szerint a középiskolások esetében tizenhat éves korig a szülők döntik el, az után maguk a diákok, hogy igényelik-e a vallásórákat, illetve hogy milyen felekezet óráira járnak. Az oktatási tárca képviselői hangsúlyozták, hogy a vallásórákat elutasító diákokat nem részesítik megrovásban, döntésük pedig nem befolyásolja tanulmányi eredményeiket, számukra általános műveltségi órákat ajánlanak fel.

Az új oktatási törvénytervezet szerint eredetileg nem szerepelt a vallási oktatás a középiskolai tantervben, az ortodox egyház és számos civil szervezet nyomására azonban a tárca módosított álláspontján.

Háromszék, 2008-03-01

 

 

Ötéves az Agnus Rádió

 

 

"Épp ezért a születésnap ne csak ünnep legyen, hanem annak a tudatosítása is, hogy mindenkinek tovább kell adnia a hírt, a lehetőséget, a rádió hallgatásának örömét" - ezekkel a gondolatokkal köszöntötte nt. Oláh József esperes az ötödik születésnapját ünneplő Agnus Rádiót a március 1-jei rendezvényen. A Báthory-líceum dísztermében több tucatnyi érdeklődő gyűlt össze, lelkes kicsik és nagyok, a rádió régi hívei, barátai és támogatói. A reneszánsz hangulatú szülinap sok meglepetéssel szolgált, színpompás ruhákban, igényes produkciókban lehetett gyönyörködni, finom falatokat kóstolgatni. A legkisebbek örömére Demeter Ferenc és Vincze László adott elő fergeteges bábjátékot, Mátyás király és a kolozsvári bíró történetét elevenítve fel, miközben a nagyobbak vetítettképes előadást hallgathattak meg az erdélyi reneszánsz koráról, Kovács Zsolt művészettörténész jóvoltából. A kolozsvári alsóvárosi református egyházközség vegyeskara mellett több iskolai csoport és kórus is fellépett, a rádió munkatársai pedig a múlt tapasztalatait és a jövőbeni terveket osztották meg közönségükkel. Adorjáni László igazgató el árulta: több éves kívánságnak tesznek eleget hamarosan, hiszen sikerült elérni, hogy átvehessék a Kossuth Rádió bizonyos műsorait, így hamarosan azok is hallgathatók lesznek az Agnus hullámhosszán, a 88,3 fm-en.

S. B. Á., Szabadság, 2008-03-03

 

 

Kicsi Amerikából csak a kicsi maradt

 

 

Mielőtt Hargita megye legkisebb falujába térnénk, megállunk tájékozódni a községközpontban, Felsőboldogfalván - Sándorfalva, avagy a falusiak szerint helyesen Sándortelke Felsőboldogfalva községhez tartozik, 8 kilométerre, eldugottan hú­zódik meg a bágyi vár nyugati előterében. A falucska a világ vége is lehetne, innen már csak a határ..., de az élet nem állt meg itt.

Sándorfalva hivatalos tudnivalóit a községközpontból szedegetjük össze, Felső­boldogfalva polgármestere, Sándor József segít, hogy mi­nél többet tudjunk lejegyezni, és ezt az olvasóknak továbbadni. Látni fogják, hogy néhol az is­meretek közt eltérések vannak.

 

Negyven házszám, negyvenkét ember

Rögtön a falu nevének ma­gyarázásával kezdjük, hiszen a Sándorfalva és Sándortelke el­nevezéssel is találkozhat az utazó: a polgármester szerint a bécsi döntés után (a második bécsi döntés, 1940. augusztus 29. és 30. - szerző megj.), a "ma­gyar világban", azaz 1940 és 1944 között Sándortelkének nevezték a falut, lakott te­rü­le­te 154.000 négyzet­mé­ter. Az 1567-es népszámláláskor nyolc kapu létezett, az 1614-es­nél már 12 kapu - 1786-ban a lakosság össz­létszáma 102. 1851-52 között építik a tem­p­lo­mot kőből és téglából református feleke­ze­tűek számára. Meg­tudjuk még, hogy ma is zö­mével reformátusok lakják a falucskát, csupán néhány sze­mély más fe­le­ke­ze­tű. Sán­dor­fal­ván 21 gazdaságot számlálnak, 42 személyt, 40 házszámot, az átlagéletkor pe­dig 65 év. Sándor József szerint az el­szi­geteltség, a kedvezőtlen fel­tételek miatt még a múlt re­zsim idején sokan felköltöztek Szé­kelyudvarhelyre. Mivel az út is járhatatlan volt, csak föld, csak sár, a fiatal generáció a kilencvenes évek elején is in­kább a várost választotta. Né­hány évvel ezelőtt, vagyis 2000-ben a községi önkormányzat Telekfalva és Sán­dorfalva között 2,2 km hos­szan lekövezte az utat, majd 2001-2004 között egy Sapard-pá­lyázat segítségé­vel - a me­gye első nyertes Sa­pard-pá­lyá­zata volt - aszfaltutat húztak a Pa­takfalva és Kénos közti elté­rő­től Telekfalva felé. Ez az út vi­szont nem visz be Sán­dor­falvára. A polgármesteri hi­va­­talban úgy tudják, nincs autó a faluban.

 

Se templom, se iskola

Sándorfalvának, Sándortel­ké­­nek volt iskolája 2002-2006 kö­zött (korábban is, de a régi, temp­lom melletti épületet le­bon­tották), egy magánház­ban mű­ködött, viszont az ala­csony gye­reklétszám miatt meg­szün­tették. Ma egyetlen VII. osztályos kislány, Bálint Gyön­­gyi­ke jár iskolába, ő is Fel­ső­bol­dog­falvára. A Telek­fal­ván mű­ködő elemiben és az óvodában egy sándorfalvi gye­rek sincs. Mert nincs ekkora gyerek Sán­dor­fal­ván. Az alcím megtévesztő le­het, mert aki ismerős ezen a tá­jon, a Szurdok-patak völgyében, tud­ja, van a sándorfal­viaknak temp­lomuk. Van, de már két éve nem használják, mi­vel ro­mos állapota miatt ve­szélyes arra, aki benne jár, és lassan azokra is, akik mellette laknak. Is­tentiszteletet a Sza­bó Márton megyebíró (fa­lu­f­e­le­lős, gondnok) udvarán lévő kis kék ház­ban tartanak. Mire ki­érünk Sán­dorfalvára, már vár bennünket Bara László, aki e­gyébként Felsőboldogfalván ta­nácsos. A kultúrház mellett ta­lálkozunk, innen indulunk a temp­lomhoz, ahol csatlakozik hoz­zánk a 77 éves Márton bácsi. A harangláb az első, ami sze­met szúr, úgy néz ki, mint­ha használhatatlan lenne. Ám kiderül, hogy vasárnaponként innen még haran­goz­nak, sőt Ba­ra László csak annyit mond: az még jó, gyermekkoromban is ilyen volt! A telekfalvi református lelkész, a hétfalusi származású Juhász Ábel jár át is­tentiszteletet tartani és te­metni. Decemberben, karácsony környékén volt utol­jára te­metés. A templomban korhadó fa il­la­ta, por, törmelékek. A régi har­­mónium, amit még ki tudja, mikor Budapesten ké­szí­tettek, tel­jesen néma. Állunk hárman, és szomorkodunk az ál­lapoton. Két beszélgetőtársam azt mondja, javíthatatlan az épület, nem éri meg a be­fektetést. Vagy­is így mondták a szakemberek, amikor a le­l­késszel itt jártak, toldják meg a mondatot. Már­ton bácsi és Bara László úgy tudják, a valamikori iskola épületének helyére terveztek nemrég egy új templomot, mert ez a régi bontásra való... "Eze­ket a mi asszonyaink varrták!" - mutat aztán Szabó Márton a padokon ki­feszített var­rot­ta­sokra. Elol­vasom az oltár ken­dőjére varrt fel­iratot: Isten az én erős­ségem. Ő benne bí­zom én. (2. Sámuel 22.3). A felirat jövőbe mu­tat, tudom. Be­zárjuk az aj­tót, a kulcsok helyükre kerülnek. A szomszédos házból egy férfi tisztálni indul a kút­hoz, és elmenőben mondja, félnek, hogy a házukra omlik a temp­lom. Mind tartanak ettől, Márton bácsi is, akinek két háznyira innen a bennvalója.

 

"Kicsi Amerika"

Míg járjuk a falut, a felső­boldogfalvi polgármesteri hi­va­talban hallott mondat vis­sza­cseng fülembe, hogy itt va­lamikor jómódú emberek laktak, sokan szász vidéken dol­goztak, és jól éltek. Kérdem is Márton bácsit, de ő nem tud arról, hogy a szászokhoz jártak volna nagyapáik, azt viszont bizton állítja, a kollekti­vizálás előtt 30, 40 fogat hajtott ki a határra. Mint mondja, a kollektív megalakulásakor 88 mun­kaerő volt, ennyi ember dolgozott - a faluból a kollektivizálással tűntek el a nagy magántulajdonok. Eljutunk vé­gül Orbán Mózeshez is, akiről tudni kell, hogy idős kora el­lenére - 83 éves lesz március 8-án - még mindig bajlódik a község földpapírjaival. Sokáig falufelelős volt, illetve a község képviselőjeként dolgozott. Ő mondja, hogy baj volt, ha egy-egy portáról azidőn két-három fogat nem hajtott ki, mert ez egy kicsi Amerika volt. És akkor Sándorfalva vagy Sán­dortelke? - tettük föl a kérdést utoljára neki, mert előt­te Bara Lászlót is, Márton bá­csit is megkérdeztük erről. A vá­lasz egybehangzó: Sándor­tel­ke. Mózsi bácsi mondja el a le­gendát, miszerint valamikor egy Sándor nevű legény meg­pi­hent a mai közkútnál, megállt enni. Ő telepedett ide le, azért Sándortelke az igazi ne­ve a falunak, s ők ezt is tart­ják. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az új tábla, ami tavasszal a kultúrotthonra kerül.

 

"Sándortelke falu"

Míg a kultúrház felé sétá­lunk vissza, ahol bejöttünk, Bara Eliza nénivel talál­ko­zunk, aki a patakra viszi a ru­hákat tisztálni. Csak azt teszi, amit hajdanán az asszonyoktól tanult, de most jeges a mart, nehezen megy a tisz­tá­lás. Aztán fönnebb, egy udvarban juhokat nyírnak. De nem nyí­rógéppel, hanem ollóval! Az élet itt - bármennyire is nagy a csend, kevés a mozgás - nem állt meg, a gazdák tej­ter­melésből, néhá­nyan pedig ú­jabban juhte­nyésztésből él­nek. Kiderült, kocsi is van a falu­ban, egy középkorú férfi az­zal jár be Udvarhelyre dolgozni, a másik kocsi pedig egy nyugdíjas hölgyé. A sors fintora, hogy buszjárat nélkül az e­gye­düli iskolás kislányt egyik au­tós sem tudja beszállítani az is­kolába. Nem talál az időpont. Te­lekfalváról iskolabusszal jár a gyerek tanodába, odáig meg eljut valahogy. Elérkezünk a kultúrházig, ahol a homlokzaton egy tábla áll, a következő felirattal: Sán­dortelke falu. Az új táblán is Sán­dortelke. Bara Lászlóval be­megyünk a kultúrházba, ahol napjainkban gyűlést, tort szok­tak tartani, de az udvarhelyi Vitéz lelkek is szívesen jönnek ide. Egy 1960-ból itt felej­tett díszlet is hirdeti a vidéki színjátszás egykori "virágos" múltját.

A falu vonzásába lassan vis­sza­kerül egy-két elszármazott, felújítja az ősi házat, vagy épít, ilyen is van. De jön idegen is, megvásárol egy portát, tatarozza, aztán hétvégi, nyári lakként használja. Nem drága, néhány tíz milliót kóstál egy javításra, netán bontásra ítélt ház.

 

Tervek az új templomról

Juhász Ábel református lel­kész igazít el a templom körüli bi­zonytalanságban. Meg­tud­juk, először javíttatni akar­ták az istenházát, de kiderült, mi­vel a domb, amire épült, vi­zenyős talajú, vasbeton osz­lo­pokkal lehetne megerősíteni a ta­lapzatot, a szakemberek mil­liár­dos beruházást számoltak. Ekkora összegből viszont lehet újat építeni, mondta a lelkész, és főként biztonságosabb te­rü­let­re, így jött szóba a régi iskola területe, mely az egyház tu­lajdona. Épült volna templom, tanterem. Egy sepsiszentgyörgyi tervező által 2004 végére elkészültek a tervek, csakhogy a restitúciós bizottság még nem döntött a visszaszolgálta­tásról. Ez húzódik már évek ó­ta, tudtuk meg a lelkésztől, aki elmondta, a püspökséghez is fordultak segítségért, de eddig e­redménytelenül. Juhász Ábeltől tudjuk, 34 re­for­mátus él a faluban, az e­gyetlen cigánycsalád nincs meg­ke­resztelkedve. A falu "át­járó­ház", mondta még, egy-egy gazdaságot fogadott mun­ká­sok ve­zet­nek, állandóan cse­rélődnek, ők viszont nincsenek nyilvántartva a lelkészi hi­vatalnál.

 

Sándor vitéz telke

Az 1800-as években egy Sándor nevű vitéz megállt pihenni a mai közkútnál. Ellenben a hagyomány szerint a bágyi vár védői alapították, és a várkapitány Sándor nevű fiának birtoka volt.

Barabás Blanka, Udvarhelyi Híradó, 2008-02-29

 

 

A Történelemtudomány mesterei

A 15 éves Mentor Kiadó ünnepli szerzőit

A TÖRTÉNELEMTUDOMÁNY MESTEREI

2008

 

Kolozsváron, március 6-án 18 órától az Erdélyi Múzeum Egyesület dísztermében

Marosvásárhelyen, március 7-én 18 órától a Kultúrpalota kistermében

 

Meghívottaink,

Szász Zoltán, az MTA Történeti Intézete Tudományos Tanácsának társelnöke,

Szarka László, az MTA Kisebbségkutató Intézetének igazgatója,

Sipos Gábor, az Erdélyi Múzeum Egyesület alelnöke,

valamint a Mentor Kiadó szerzői

Egyed Ákos, az Erdélyi Múzeum Egyesület elnöke,

Pál-Antal Sándor, Sebestyén Mihály, Szabó Miklós,

Tófalvi Zoltán, Tüdős S. Kinga

nyílt vitát tartanak "A történelem forrásai, történelemírás és könyvkiadás" címmel.

 

Bemutatásra kerül a Mentor kiadó két új történelmi forráskötete

 

Székely Székek a 18. században I. -  Marosszék 1701-1722 között, sajtó alá rendezte Pál-Antal Sándor

Erdélyi Testamentumok III. - Erdélyi nemesek és főemberek végrendeletei 1600-1660, sajtó alá rendezte Tüdős S. Kinga

 

 

 

IKE Munkatársképző tanfolyam

 

Tisztelettel ajánljuk figyelmébe az Erdélyi IKE Munkatársképző tanfolyamára való felhívást. A felhívás elsősorban fiataloknak szól, akik már tevékenykednek valamilyen szinten, vagy tevékenykedni szeretnének gyülekezeti ifjúsági vagy gyerekmunkában.

A munkatársképző (MKT) tanfolyam az alapvető képzésen túl lehetőséget nyújt a különböző gyülekezeti ifjúsági csoportokban tevékenykedő fiataloknak a találkozásra, közös éneklésre, együtt-munkálkodásra, illetve tapasztalat-cserére.

Tisztelettel kérjük a lelkipásztor urat, hogy népszerűsítse e programot a gyülekezet fiataljai között.

Köszönettel, a Munkatársképző tanfolyam szervező csapata nevében,

Jaskó Gyöngyi Irodavezető

Erdélyi IKE

 

Erdélyi Ifjúsági Keresztyén Egyesület

Tel: +40 264 598050

Mobil: +40 744 670769

Email: ike@ike.ro

erdelyi_ike@yahoo.com

Honlap: www.ike.ro

 

Felhívás IKE munkatársképző tanfolyamra

A MunkatársKépző Tanfolyam alapvető képzést nyújt a helyi IKE csoportokban tevékenykedő fiataloknak a vezetés,  közösségfejlesztés, valamint ifjúsági- és gyerekemunka témaköreiben.

2008-ban országos munkatársképző tanfolyamot tervezünk.

Szeretettel várjuk olyan 16-22 éves fiatalok jelentkezését, akik késztetést éreznek a gyülekezeten belüli önkéntes munka vállalására, keresztyén ifjúsági csoportok létrehozására, vezetésére.

 

Általános tudnivalók:

A tanfolyam három hétvégi szemináriumból, egy táborból és gyakorlati tevékenységből tevődik össze.

Tervezett időpontok:

I. Szeminárium:            2008. március

II.  Szeminárium:          2008. április

III. Szeminárium:           2008. május

IV. Tábor:                     2008. nyara

V. Gyakorlat:                megegyezés szerint

 

A jelentkezéshez szükséges:

ˇ         önéletrajz

ˇ         indoklás: szándéknyilatkozat (mit szeretnél itt tanulni és hogyan használod fel a közösség/ gyülekezet javára)

ˇ         lelkészi ajánlólevél

 

Jelentkezési határidő: 2008. március 15.

 

A tanfolyam részvételi díja: 60 RON.

 

További információért bizalommal forduljanak Kató Kata szakosztályvezetőhöz (0746-457819) vagy az IKE iroda munkatársaihoz az ike@ike.ro e-mail címen vagy a 0264-598050 telefonszámon.

 

 

Meghívó jótékonysági koncertre

 

 

 

ROMÁNIA

 BABEŞ-BOLYAI TUDOMÁNYEGYETEM

cím: Str. Mihail Kogălniceanu, nr. 1, 400084 Cluj-Napoca

Tel. (00) 40 - 264 - 40.53.00*; + belső

 

 

                                                                                                                                           

 

                                                                                       

 

Magyar Tagozat

tagozatvezető rektorhelyettes

 

belső szám, rektorhelyettes:  2120; titkárság és curriculum iroda: 5105, 5111

rektorhelyettes mobil tel.:  0741 23 58 59;

rektorh. e mail : mtivadar@staff.ubbcluj.ro

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tisztelt kollegák!

 

Amint arról Pál Zoltán kollegánk már írt nekünk, a Földrajz Karon tanuló Salat Zsuzsát leukémiával diagnosztizálták, és sürgősen csontvelő-átültetésre szorul. A műtétet Marosvásárhelyen végzik, ez és az utókezelés több tízezer euróba kerül. Amikor a hírt megkaptam, támadt az ötletem, hogy a magyar tagozat fogjon össze, és előadóművészetben tehetséges csoportjaink lépjenek fel egy jótékonysági előadáson. Nos, ez megvalósul, mert dr. Péter Éva és Dr. Windhager Geréd Erzsébet tanárnők szervezésében fellépnek a Református Tanárképző Karhoz tartozó kórusaink és más meghívottak is.

 

A Babeş-Bolyai Tudományegyetem magyar tagozata összefog, és a koncertre, minden csatornát kihasználva meghívom a kolozsvári polgárokat, jöjjenek el, és adakozzanak tehetőségük szerint.

 

Meghívom önöket is erre a fellépésre, 2008 március 7-én, pénteken, 18 órára, a

Farkas utcai református templomba.

 

 

                                                                                                          Magyari Tivadar

                                                                                                         rektorhelyettes

 

Műsor:

 

Fellépnek:

 

A kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Kamarakórusa

Vezényel: Windhager Geréd Erzsébet

 

A Babeş-Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző Karának Kórusa

Vezényel: Péter Éva

 

Köpeczi Kirkósa Júlia - ének

Majó Zoltán - blockflöte

Windhager Geréd Erzsébet - orgona

Bognár Noémi - orgona

 

Műsoron: M. Duruflé, Kodály Zoltán, S. Rachmaninov, G. P. Palestrina, J. S. Bach, Gárdonyi Zoltán, H. Walter művei.

 

 

 

KÖNYVESPOLC

 

 

A hugenották

 

 

Hugenottáknak nevezzük a reformáció idejében a Kálvin által fémjelzett franciaországi evangéliumi mozgalmat. Mivel hitüket a katolikus Franciaországban nem tűrték meg, közel 200 000-en hagyták el hazájukat a 16. század közepétől a 18. század végéig. A többieket régi vallásukhoz való visszatérésre kényszerítették.

A hugenották a régi és az új világ számos országába mentek. Ők maguk, utódaik és követőik sok helyen befolyást gyakoroltak a szellemi, gazdasági, társadalmi és politikai fejlődésre a befogadó országokban. Egyházukban kezdettől fogva az önigazgatás és az együttes döntés elvét gyakorolták. A hugenották történelme lényeges alkotórésze a reformáció történelmének. Igaz és öntudatos keresztyének története. A könyv tükrözi a hugenottákkal és Kálvinnal kapcsolatos kutatási eredményeket. A mű elsődleges célja alapvető ismereteknek a megosztása. A könyv elsősorban egy széles, történelmi-egyházi érdeklődésű olvasói körhöz fordul, de a vallásban jártas és egyháztól távoli olvasókhoz is. A számos személyre, helységre, dologra és történelmi eseményre való utalás, valamint a részletezés a megértést hivatottak könnyíteni és a hugenották történetét színesíteni. Ezenfelül segítséget nyújthatnak további irodalom olvasásához.

(Részlet a műből)

 

Ár: 31 lej

 

 

A Szentlélek

 

 

A Szentlélek működik körünkben. De gyakran nem vesszük észre őt, holott tudjuk: embereket vezérel a hitre, megerősíti őket a szeretetben, támogatja az imádságban. A Lélek Isten ereje, amely elevenen tartja istentiszteleteinket. Inspirációja nélkül egyháza, a benne élő gyülekezetek és emberek elveszítenék életerejüket és kisugárzásukat. Működése nélkül az egyház nem kelt volna életre. (...)

Korunknak nyilvánvalóan nem az a hiányossága, hogy a Lélek kevéssé fúj, hanem az, hogy elveszítettük a Lélek észlelésének képességét. Jelenlétének tudata nem határozott. Ehhez bizonyára hozzájárult a Lélek sajátossága is. Oly nehezen lehet megragadni. Isten Lelkét éppúgy nem lehet tapinthatóan felismerni, ahogyan a szelet sem, hanem csak nyomait és hatásait lehet észrevenni. Ehhez társul, hogy a Szentháromság harmadik személyeként a "Szentlélek" sokkal "homályosabb", és őt sokkal nehezebben lehet elképzelni, mint az Atya Istent és Fiát, Jézus Krisztust.

(Részlet a műből)

 

Ár: 19 lej

 

 

Mi van a halál után

 

 

Ár: 2 lej

 

 

A fenti könyvek, termékek mindegyike, megvásárolható és megrendelhető, egyházkerületünk Iratterjesztésénél és egyházkerületünk Biblos könyvesboltjában is.

Veres Miklós iratterjesztő

Tel. 0264-592453, 114 mellék

Cím: 400079 Cluj Napoca, str. I. C. Bratianu nr. 51-53

e-mail: iratterjesztes@reformatus.ro

        veresmiklos@reformatus.ro

        konyvesbolt@reformatus.ro

Yahoo messenger: mickeyver

Skype: veresmiki1974